Poslední kapitola dějin světa

22. 4. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.studiohrdinu.cz/
Místo
Studio Hrdinů
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

Inscenace vychází z textu O loutkovém divadle Heinricha von Kleista a rozhovorů s herci v Berlíně a v Praze.

Inscenace Poslední kapitola dějin světa zkoumá lidskou přítomnost a nepřítomnost a sociální prostor divadla. Vychází jednak ze série rozhovorů, které Katharina Schmitt vedla s herci v Berlíně a v Praze na podzim roku 2021, jednak z eseje Heinricha von Kleista O loutkovém divadle v novém překladu Thomase Rota. Kleist již před dvou sty lety popsal utopii divadla, ve kterém loutka převezme hercovu práci. Jak v době krize a změny základních paradigmat najít adekvátní herecká či společenská gesta?

Během prvních vln pandemie zůstala všechna divadla zavřená. Dělá právě lidská přítomnost divadlo divadlem? Co způsobuje, že lidé vnímají prostor jako divadelní, přestože v něm chybí herci? Inscenace Poslední kapitola dějin světa zkoumá lidskou nepřítomnost a konfrontuje prázdný divadelní prostor s herci, kteří získávají své jeviště zpět.

Tak jako se dvě přímky protnou v nekonečnu a znova objeví na počátku, nebo jako obraz ve vypouklém zrcadle, který se od lidí nekonečně vzdaluje a zároveň zjevuje těsně před nimi, i poznání, které takřka projde nekonečnem, dostaví se znova jako půvab. V nejčistší podobě se vyskytuje v takovém těle, které buďto postrádá veškeré vědomí, nebo naopak oplývá vědomím nekonečným, tzn. buď u loutky, anebo u Boha.

Trochu rozhozený jsem se zeptal, jestli to znamená, že musíme znovu pojíst ze stromu poznání, pokud chceme upadnout zpět do stavu nevinnosti. Ovšem, odpověděl, právě to je poslední kapitola dějin světa.

První část inscenace se odehrává na malém sále Studia Hrdinů. Diváci zde po dobu prvních cca 15 minut stojí.
Upozornění: V představení se používá stroboskop.

Hlasy: Daniel-František Kamen, Ivana Uhlířová, Pasi Mäkela, Michal Kern, Eva Salzmannová, Jakub Gottwald

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články