Poutní místo Loreta

26. 5. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.loreta.cz
Místo
Loreta - před vstupem
Loretánské náměstí 7, Praha
zobrazit na mapě

Poutní místo Loreta s Prahou s očima dokořán.

Pražská Loreta je poutním místem prodchnutým především úctou k Panně Marii. Barokní areál vybudovaný během přibližně sta let vznikal postupně kolem ústřední stavby – kopie tzv. Svaté chýše, domku z Nazaretu uctívaného jako místo, kde archanděl Gabriel zvěstoval Panně Marii, že právě ona byla vybrána, aby počala a porodila Božího syna, a v němž po nějakou dobu žila Svatá rodina.

Vycházka bude zahájená poslechem mariánské písně, kterou každou hodinu hraje slavná loretánská zvonohra. Účastníci se podívají na kopii nedochované sochy Panny Marie Loretánské a u reliéfů z barokní doby si připomenou klíčové okamžiky ze života Panny Marie. Projdou se ambitem s kaplemi a navštíví kostel Narození Páně, na jehož stavbě pracovali dva z nejvýznamnějších pražských barokních architektů, otec a syn Dientzenhoferové.

V 15:00 se na chvíli zastaví a opět se zaposlouchají do tónů loretánské zvonohry, jejíž zvuk zní z nádvoří areálu působivěji než při poslechu zvenčí. Tentokrát nepůjde o nahrávku spouštěnou automaticky, ale o malý koncert duchovních melodií hraný živě jedním z hudebníků, kteří tento jedinečný nástroj ovládají.

Poté navštíví klenotnici, v níž je vystavena slavná Diamantová monstrance a další cennosti z loretánského pokladu – jednoho ze dvou nejvýznamnějších chrámových pokladů v českých zemích. Trojrozměrný model účastníkům ukáže jedinečné nástěnné malby objevené nedávno v loretánské kryptě.

Praktické informace:

  • Sraz: před vstupem do Lorety
  • Délka vycházky: přibližně 2 hodiny
  • Průvodce: Alexandra Brabcová
  • Vycházka se koná za každého počasí.
  • Pro vstup do areálu je třeba uhradit vstupné – dospělí Kč 230 Kč, senioři 65+ 160 Kč, studenti s průkazem 160 Kč, děti 6-15 let 100 Kč.
  • Děti do 15 zdarma.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články