Příběh města

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, České Budějovice

Typ akce
Výstava
web
https://www.muzeumcb.cz/
Místo
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Dukelská 242/1, České Budějovice
zobrazit na mapě

Expozice s názvem „Příběh“ města je věnována historii města České Budějovice. Návštěvníci si mohou prohlédnout zajímavé artefakty, které nejen dokládají historické události od založení města, ale svým významem přesahují rámec jihočeského a dokonce i českého regionu.

Samotná expozice se připravovala mnoho let, podílelo se na ní mnoho odborníků, nejenom z muzea, ale i z ostatních vědomostních institucí – Státního okresního archivu, Jihočeské univerzity, Akademie věd a Národního památkového ústavu. Odborný tým byl postaven před nelehký úkol – vměstnat dlouhý příběh města, který zdaleka nezačíná až rokem 1265, do pouhých třech sálů. Tyto prostory budou totiž v budoucnu obklopeny dalšími expozičními celky. Své místo zde musely tedy najít předměty dokladující příběh místa a města od doby několik tisíc let před naším letopočtem, až do druhé poloviny 20. století.

V expozici se nachází i takové předměty, jako je například středověká zdobená gotická podlaha z kostela sv. Mikuláše, která bude veřejnosti představena úplně poprvé, stejně jako řada exponátů z období gotiky, renesance a baroka; vysloveně unikátní je oddíl věnovaný židovské komunitě ve městě. Exponáty sice nejsou instalovány na velkém prostoru, významem však přesahují rámec jihočeského a českého regionu. V budově se nachází také Kabinet umění, kde se vybrané exponáty postupně obměňují.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články