Příběh na niti

1. 1. 2016 - 18. 2. 2031, Plzeň

Typ akce
Výstava
web
https://www.muzeumloutek.cz
Místo
Muzeum loutek
Náměstí republiky 137/23, Plzeň
zobrazit na mapě

Plzeňská expozice loutek představuje příběh loutek od počátku 19. století až do současné doby.

Příběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19.století. V té době se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů, kteří projížděli s koňskými povozy opakovaně své oblíbené štace, takzvané „abštechry“. K nejstarším známým rodinám, které provozovaly kočovná divadla, patřili Kopečtí, Maiznerové, Dubští, Kočkové nebo Finkové. Další část expozice je věnována vývoji plzeňského loutkářství na konci 19.století, kdy vedle působení řady spolků vzniklo první stálé loutkové divadlo, Škodovo divadlo. To je v expozici představeno unikátním oživeným modelem, který je zhotoven podle dochovaného negativu.

Příběh loutkových divadel pokračuje ve druhém patře, kde se na pomyslné časové ose novým fenoménem stávají rodinná divadélka, ve kterých se při hře setkával svět dětí a dospělých. Specifickou roli v historii mělo Loutkové divadlo Feriálních osad, kde se spojily spolek přispívající na letní pobyty chudých dětí a kočovné divadlo Karla Nováka, které se poté usadilo natrvalo v Plzni. Divadlo působilo v letech 1913–1935 a na jeho pódiu poprvé vystoupily loutky Spejbl a Hurvínek. Právě Novákovo divadlo bylo pro účely expozice muzea zrekonstruováno a zmechanizováno, aby návštěvníci mohli vnímat atmosféru divadla v době jeho největší slávy.

Další část expozice je věnována významným osobnostem Gustavu Noskovi, Josefu Skupovi a Jiřímu Trnkovi, z jejichž spolupráce vznikly snad nejznámější české loutky – Spejbl a Hurvínek. Aby loutkové „superstars“ byly kompletní, nemůže v expozici chybět ani „revoluční“ Kašpárek, který svého času hrál hlavní roli v kabaretech, zesměšňujících dobové politické dění na konci 1.světové války, nebo oblíbená komická dvojice Grundle a Šlafunda z divadla Karla Nováka.

O tom, že bohatá loutkářská tradice Plzně neskončila, se mohou návštěvníci přesvědčit v místnosti věnované souborům doby současné a nedávno minulé. Mezi soubory, které jsou v muzeu zastoupeny, patří Špalíček, V Boudě, Střípek, Rámus a Divadélko Dobrý den.

Ve třetím patře se představují současné profesionální Divadlo Alfa a jeho loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Vedle tradičně pojatých výstavních prostor je zde místnost, kde je možné s loutkami manipulovat a seznámit se s různými technikami vodění. Tento multifunkční sál zároveň slouží k pořádání divadelních představení, přednášek či konferencí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články