Whoman

21. 3. 2024 18:30, Ostrava

Typ akce
Divadlo
web
http://www.divadloarena.cz/
Místo
Komorní scéna Aréna
28. října 289/2, Ostrava
zobrazit na mapě

Jsem muž? Co smím? Co nesmím? Co musím? Kdo mi to řekne? Co ze mě může být vidět? Můžu to, co cítím uvnitř, cítit i navenek?

Autoři zkoumají stereotypy, normy a očekávání, které se lidé naučili, které si vytvořili, které si zautomatizovali a snaží se je odlupovat. Toto „odlupování“ zpracovávají a zpřítomňují na jevišti. Jak komunikovat, aby člověk nic nevnucoval, ale zároveň vyjádřil, co cítí? Autoři hledají svět, v němž by měly/i být vidět všechny/všichni takové/takoví, jaké/jací jsou i s jejich emocemi.

Vše začalo četbou knihy Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men od autorky Criado Perez a pokračovalo knihou The will to change – men, maskulinity and love od Bell Hooks. Dva roky se autoři inscenace zabývali nejrůznějšími tématy, která byla ve společnosti po covidu aktuální – uspořádání světa s ohledem na „menší a slabé“, současná komunikace a její způsoby, představa o ideálu muže, svět jako místo, které je utvořeno jen pro některé, emoční vyspělost a další.

V průběhu celého procesu se budoucí inscenace neustále vyvíjela, protože se neustále vršily další a další podněty jako například mocenské kauzy na vysokých školách či zveřejněné případy zneužívání. Co zůstávalo byl název a touha najít tvar, který bude nejlépe vypovídat o tom, o čem se často mlčí, protože je to považováno za trapné. O křehkosti, na niž mají právo i muži. Ti ovšem tvoří menšinu divadelního publika.

Ufftenživot a Studio Alta experimentují s hranicemi toho, co a jak dokáží herci v divadle říct, a taky s tím, co ještě je divadlo. Nekladou si žánrové, formální ani výrazové hranice, divadelní tvar chápou jako svobodné teritorium, kde je možné vše. Dokonce si i beztrestně zaplakat.

Vstupenky je možné zakoupit formou „Pay What You Can“ = lze si vybrat z 5 nabízených cen tu, kterou finanční situace a láska k tanci dovolí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články