Marie Ladrová

Marie Ladrová
Výtvarnice a hudebnice Marie Ladrová, foto: ČT art

V jejím ateliéru v Černošicích u Prahy jsme Marii Ladrovou navštívili jednoho podzimního dopoledne. U topení se sušily houby, na policích ležely různě opracované troudnatce – choroše, z nichž Marie vytváří podle starých receptur čepice a další výrobky, v knihovně byly hojně zastoupené atlasy hub a oknem šlo pozorovat nedaleké lesnaté kopce. O tom, že houby a podhoubí, jsou jedním hlavních témat Mariiny tvorby, není pochyb. Cestu k nim si našla skrze jídlo, už od dětství houby ráda sbírala, vařila a jedla. Narodila se roku 1981 na Chodsku, zdejší kraj a Pošumaví ji silně ovlivnilo.

Vystudovala kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Českém Krumlově a poté několik let učila výtvarnou výchovu. Ke studiu intermediální tvorby na AVU ji přivedl Milan Knížák a způsob jeho výuky – sama v té době hledala cesty, jak lépe učit a jeho pedagogické metody Marii inspirovaly. Ve své tvorbě se věnuje především akvarelu, kromě hub maluje krajiny a ráda experimentuje s materiály, baví ji objevovat nové techniky a míchat vlastní barvy.

Zároveň je Marie Ladrová hudebnicí. Zpívá a hraje na housle, kytaru a těremin – hru na tento nástroj rovněž vyučuje. Působí či působila v několika hudebních uskupeních. Vloni vydala na značce Polí5 sólové album nazvané MR. Na svém webu k hudební tvorbě poznamenává: „Texty jsou důležitými posly a pomocí podmanivého zpěvu se dotýkají posluchače podobně, jako se výtrusy hub dotýkají podhoubí. Při správné kombinaci tak může vyrůst plodnice neočekávané barvy, chuti i účinků!“

Houby

Houby jsou bytosti, jsou tu dávno před tím, než jsme tu byli my a mnohem víc než my rozumí světu!

Čepice a objekty z choroše

„Troudnatec kopytovitý je houba-choroš, který se v minulosti používal velice často. Získával se z něj troud na podpalování čehokoliv, používal se k přenášení ohně a vyráběly se z něj čepice, vesty a kabelky. Tato technologie na našem území skoro zanikla. Jelikož pocházím z Chodska, kde strejcové tyto čepice šili, rozhodla jsem se tuto technologii oživit a naučit je tamní obyvatele, aby na tuto úžasnou houbovou látku nezapomněli…“ (Z webu Marie Ladrové.)

Akvarely – krajiny a sny

Barvy pro své akvarely si Marie míchá sama, vychází při tom hlavně ze starých barvířských receptur. Rozměrné krajiny maluje nejraději v plenéru, jindy se zase snaží zachytit výjevy ze svých snů.

Těremin

Hru na dřevěnou bedýnku se dvěma anténami ovládá málokdo. Marie Ladrová je v tuzemsku výjimkou a hru dokonce i vyučuje.

Poslední profily