Artoulka: Po stopách série Božena s Annou Kameníkovou

Anna Kameníková; Artoulky; Božena
S herečkou Annou Kameníkovou jsme se vypravili do míst, kde se natáčela minisérie Božena, foto: ČT art – Tereza Kopelentová

Naše cesta začíná u Viktorčina splavu a na Starém bělidle. Právě sem umístila Božena Němcová děj knihy Babička. Přestože její rodina na Starém bělidle ve skutečnosti nikdy nebydlela, Němcová zde strávila v roce 1844 prázdniny se svými dětmi. Původní bělidlo a také domov rodiny Panklových (tak se jmenovala Němcová za svobodna) se nacházelo u starého zámeckého skleníku v Ratibořicích.

Artoulky Podívejte se na mapu Artoulek a vydejte se s námi na výlet!

K ratibořickému zámku pokračuje naše putování. Zde žila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, která se stala předlohou pro románovou paní kněžnu. V minisérii Božena se na tomto zámku odehrává například scéna, v níž Antonie Reissová předčítá báseň Boženy Němcové.

Přestože se v minisérii na zámku Ratibořice odehrává i část děje, natáčení těchto scén probíhalo paradoxně na zámku Opočno. Najdete zde domov filmové Boženy, ale i scénu, ve které odjíždí na svou svatbu s Josefem Němcem.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o Boženě a Josefu Němcových, podívejte se na náš projekt, který pomocí dochovaných dopisů jejich komplikovaný vztah přibližuje.

Anna Kameníková v sérii Božena Anna Kameníková coby mladičká Božena Němcová v minisérii Božena, foto: Česká televize

Anna Kameníková (* 1994) se narodila v Praze, kde také na konzervatoři vystudovala herectví. Do širšího povědomí se dostala v roce 2016 díky úspěšnému online seriálu Semestr. V pražských divadlech ji můžete vidět v Činoherním klubu, Vzletu nebo Divadle Na Zábradlí. V roce 2017 také vydala vlastní kuchařku.

Plakát k minisérii Božena Plakát k minisérii Božena, repro: Česká televize

Božena (2021, STOPÁŽ 5 hodin 51 minut)

Režie: Lenka Wimmerová, scénář: Martina Komárková, Hana Wlodarczyková, kamera: Richard Řeřicha, hudba: Jakub Kudláč, zvuk: Radim Hladík ml., střih: Jakub Hejna, scénografie: Petr Kunc, kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková, masky: Martin Valeš. Hrají: Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková a další.

Související