Artoulka: S Ivou Janžurovou za Písní pro Rudolfa III.

Iva Janžurová; Píseň pro Rudolfa III.
S herečkou Ivou Janžurovou jsme se vypravili do míst, kde se natáčel „okupační“ díl seriálu Píseň pro Rudolfa III., foto: ČT art – Tereza Kopelentová

Televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaromíra Vašty z let 1967 a 1968 vypráví příběh řezníka Rudolfa Vandase (Darek Vostřel) a jeho rodiny. Zatímco Rudolf už přes všechny své povinnosti ztratil schopnost snít, jeho dcera Šárka (Iva Janžurová) utíká do světa fantazie bez problémů. Právě snové příběhy propojovaly v celé sérii hudbu s dějem.

Artoulky Podívejte se na mapu Artoulek a vydejte se s námi na výlet!

Dietl do jednotlivých dílů zakomponoval řadu jinotajů opírajících se do komunistického režimu. Kritika ze strany tvůrců vyvrcholila právě v srpnu 1968. Scénář k šesté epizodě s pracovním názvem Rudolf III. na dvoře Leonida I. napsal Dietl hned 22. srpna, den nato už se natáčelo. Improvizovaná epizoda vznikla na motivy protiokupační písně Běž domů, Ivane a účinkovali v ní Iva Janžurová, Jiří Hrzán a Marta Kubišová. Díl museli natočit bez zvuku a kostýmy sestavili z vlastních šatníků. Postsynchrony herci tvořili živě při vysílání dílu, zazněla i ikonická píseň Modlitba pro Martu.

„Byli jsme za to všichni náležitě potrestáni. Myslím, že nejvíc Jaromír Vašta, jemuž byla zakázána veškerá činnost v televizi,” vzpomíná v našem artoulkovém videu Iva Janžurová.

Další posrpnové epizody už vznikaly v obvyklých podmínkách, ovšem na pozadí politických změn, které už kritiku nepromíjely. Místo plánovaných jedenácti dílů tak skončila Píseň pro Rudolfa III. jen u devíti. Poslední z nich s názvem Dinosaurus už nemohl být ani odvysílán a jeho vysílací kopie byly zabaveny.

Naši Artoulku jsme tak zahájili u filmového řeznictví Rudolfa Vandase, které se nachází v Praze v Masné ulici. Dál jsme už pokračovali na místa spojená právě s 21. srpnem 1968 – k Národnímu muzeu a Českému rozhlasu. Jak na natáčení seriálu a jeho okupačního dílu vzpomíná Iva Janžurová, se dozvíte ve videu.

iva janžurová vypráví o okolnostech posledního dílu seriálu Píseň pro Rudolfa III. Iva Janžurová v dokumentu Film o filmu: Dinosaurus (2019) vypráví o okolnostech, které provázely poslední díl seriálu Píseň pro Rudolfa III. s názvem Dinosaurus. Ten na rozdíl od předešlých dílů série už televize po změně režimu v roce 1969 neodvysílala, byl uložen do trezoru, a posléze byl považován za ztracený. Teprve v roce 2018 se natočený materiál nečekaně našel a zrekonstruoval. Jak vidno, seriál výrazně poznamenaly události srpna 1968, foto: archiv ČT

Iva Janžurová (* 1941) po maturitě na Pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích vystudovala pražskou DAMU. Po studiu nastoupila nejprve do Divadla F. X. Šaldy v Liberci, později získala angažmá v Divadle na Vinohradech. Od roku 1988 působí v Národním divadle. Za svou roli ve hře Šťastné dny získala Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie. Od šedesátých let hraje také ve filmech. Za svůj herecký výkon ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet získala Českého lva.

Darek Vostřel a Iva Janžurová; seriál Píseň pro Rudolfa III. Darek Vostřel jako řezník Rudolf Vandas a Iva Janžurová coby jeho dcera Šárka v seriálu Píseň pro Rudolfa III., foto: archiv ČT

Píseň pro Rudolfa III. (1967–1969)

Režie: Jaromír Vašta, scénář: Jaroslav Dietl, kamera: Jiří Lebeda, Jan Eisner, Josef Motejl, hudba: Karel Krautgartner, Jindřich Brabec, Zdeněk Marat , scénografie: Miroslav Pelc. Hrají: Darek Vostřel, Ludmila Vostrčilová, Iva Janžurová, Jiří Hrzán, Vítězslav Černý, Marta Kubišová, Dáša Neblechová, Helena Blehárová  a další.

Související