Artoulka: S Klárou Issovou po stopách Indiánského léta

Klára Issová; Indiánské léto
S herečkou Klárou Issovou jsme se vypravili do míst, kde se natáčel film Indiánské léto, foto: ČT art – Tereza Kopelentová

Klára Issová ztvárnila v dnes již legendárním snímku Saši Gedeona Indiánské léto introvertní dospívající Kláru, která tráví konec léta u svojí babičky. Jednalo se o její první filmovou roli. Společnost jí dělala její protřelejší vrstevnice, sestřenice Marie (Tatiana Dyková).

„Myslím, že nás Saša obsadil podle toho, jaké jsme charakterově byly. Byla jsem z vesnice, velice naivní, nebyla jsem znalá. Táňa byla víc insider, měla to víc v paži. Vyrůstala na Žižkově a byla ve městě, takže měla jinou dynamiku než já,” vzpomíná na natáčení Klára Issová.

Artoulky Podívejte se na mapu Artoulek a vydejte se s námi na výlet!

Celý snímek se natáčel ve městečku Mšeno a jeho okolí. Přirozeně tak naši procházku začínáme v jeho známých městských lázních, které se v Indiánském létu objevily v jedné ze snových scén.

Při proplétání se mšenskými uličkami jsme pak narazili i na další filmové lokace: schody, u kterých opilá Marie vylezla na zaparkované auto, zastávku, kde měla mít Klára sraz na rande, nebo kadeřnictví na náměstí, kde se Klára nechala ostříhat na „trávník“.

Naši toulku jsme pak zakončili v nedalekém Skalsku na koupališti, kde se ve filmu ve vypuštěném bazénu odehrávaly večerní zábavy. Dnes už je ovšem bazén zasypaný, zarostlý a objekt uzavřený.

Jak celé natáčení probíhalo a jak Klára Issová vzpomíná třeba na známou scénu s jablky ve vaně, se dozvíte ve videu.

Klára Issová; Indiánské léto Klára Issová v ikonické scéně koupele ve vaně plné jablek ve filmu Indiánské léto, foto: archiv ČT

Klára Issová (* 1975) vystudovala hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři. Po škole nastoupila do Divadla pod Palmovkou. Od roku 1995 se objevuje i ve filmech a seriálech. Za vedlejší roli ve snímku Nejasná zpráva o konci světa získala v roce 1997 Českého lva.

Klára Issová; Indiánské léto Klára Issová na venkovské zábavě v Indiánském létu, foto: archiv ČT

INDIÁNSKÉ LÉTO (1995, STOPÁŽ 65 MINUT)

Režie: Saša Gedeon, scénář: Saša Gedeon, kamera: Miloš Kabyl, hudba: Petr Skoumal, zvuk: Jan Čeněk, střih: Petr Turyna, scénografie: Ondřej Nekvasil, masky: Jiřina Pahlerová. Hrají: Tatiana Dyková, Klára Issová, Jiří Ployhar ml., Olga Karásková a další.

Související