Artzóna uvádí: Monument/um

poster
Lenka Dusilová a VJ Aeldryn hrají památkám, foto: Applause Booking

Čtyři chátrající památky, čtyři místa, čtyři unikátní koncerty s videomappingem na míru. A taky peníze na obnovu objektů, které měly ještě nedávno nakročeno ke zkáze. To je projekt Lenky Dusilové a VJ Aeldryna nazvaný Monument/um, tedy monument – a um, na němž se Artzóna.cz hrdě podílí.

Miniturné začíná tuto sobotu, 27. července, v Horním Vítkově – Chrastavě v kostele Navštívení Panny Marie. O týden později, 3. srpna, se zastaví na Horním hradě Hauenštejnu v Ostrově nad Ohří, 17. srpna v Jablečných lázních v Jablonci nad Nisou a završí se 24. srpna ve Fabrice Temný Důl v Horním Maršově.

video
Čtyři místa, čtyři objekty, čtyři unikátní koncerty Lenky Dusilové s projekcemi VJ Aeldryna, to je projekt Monument/um, foto a video: Artzóna

Republika je plná rozpadajících se objektů, proč tedy právě tato čtyři místa? „Část dětství jsem prožila v Karlových Varech, a téma vykořeněnosti se táhne mou rodovou linií i tvorbou,“ říká Lenka Dusilová, „proto jsme se rozhodli usadit pilotní ročník projektu Monument/um právě do oblastí pohraničí.“

Není to první koncert tohoto druhu, koncept večera na podporu památek vznikl už v roce 2015. Tehdy Lenka s Aeldrynem odehráli společný benefiční koncert, který finančně podpořil obnovu Reinerovy fresky v Duchcově – tady ostatně Dusilová natočila i klip k písni Indiánky, který vyhrál hlavní cenu na mezinárodním festivalu krátkých filmů a videoklipů Crossroads of Arts v Moskvě.

videoklip
Podívejte se na videoklip Indiánky Lenky Dusilové, který byl natáčen na zámku v Duchcově. Místo samo se pak stalo „nultým číslem“ projektu Monument/um, foto a video: YouTube

Na jednotlivých místech Lenka Dusilová odehraje svůj koncert a VJ Aeldryn, jedna ze stálic české audiovizuální scény, působící ve studiu Lunchmeat, připravil videomappingy ušité na míru objektu, inspirované jeho historií i místem.

„Celé zhruba padesátiminutové obrazově-hudební pásmo je postavené na fragmentech písní, které jako otevřené krajiny specificky zapadají do konkrétního prostoru a času,“ vysvětluje umělkyně. „Stejně otevřeně pracuje Aeldryn s videokolážemi a vnitřním příběhem. V našem napojení spočívá kouzlo společné improvizace, i proto jsou všechna představení odlišná. Kromě toho bude záležet na atmosféře a našem momentálním rozpoložení, a hlavní roli hraje charakter památky. Každá z nich nás nějak – a jinak – inspiruje,“ odhaluje charakter představení Lenka Dusilová.

Lenka a Jakub Zpěvačka Lenka Dusilová a VJ Aeldryn, tváře projektu Monument/um, foto: Applause Booking

Kostel, továrnu, lázně i hrad představíme i na webu Artzóny. Každou sobotu v den konání koncertu tu v předpremiéře najdete krátký medailon věnovaný lidem, kteří se o jednotlivé památky starají. S čím se potýkají, co je na jejich „koníčku“ nejnáročnější a jaký mají k jednotlivým objektům vztah, prozradí toto video, které se pak rovněž bude promítat před zahájením jednotlivých koncertů.

Monumentum Kostel v Horní Chrastavě, foto: Applause Booking

Související