Chcete být vzrušení? Dejte si ASMR. Možná je zúročí i pop music

poster
Stránky ASMR RandomSpace sleduje více než 80 tisíc lidí, videa mají dohromady miliony shlédnutí, foto a video: ASMR RandomSpace / YouTube

Videa se označují zkratkou ASMR neboli v angličtině Autonomous Sensory Meridian Response – česky „autonomní senzorické energetické odezvy“. Tento termín popisuje samovolnou reakci našeho mozku na zvuky evokující kontakt s něčím příjemným. Když je posloucháme, navozují v našem mozku libé pocity, jako kdybychom byli skutečně v kontaktu s danou věcí. A posluchače skutečně vzruší. Jsou to tak trochu zvukové drogy, byť odborníci na ASMR raději hovoří o „mozkové masáži“.

Průkopnicí daného jevu je Jennifer Allen, IT pracovnice v oblasti zdravotnictví. Jev definovala v roce 2010 a hovoří dokonce o „mozkovém orgasmu“. Schopnost nechat se vzrušit těmito zvuky – nahranými obvykle velmi nahlas, abychom měli pocit, že jsou v bezprostřední blízkosti – nemá úplně každý, i proto zatím neexistuje oficiální potvrzení jevu z vědecké obce. Na druhou stranu, když posluchačům prospívají, kdo potřebuje štempl od vědců? Pokud vám při poslechu těchto zvuků běhá jemně mráz po zádech, pak je váš mozek na ASMR nastavený. Ale pozor, je to silně návykové!

ASMR videa si svůj mediální vrchol zažila před nějakými třemi lety – o blahodárnosti naslouchání zvukům navozujícím pocit intimity a empatie tehdy psal ezoterický i seriózní tisk. Youtubeové kanály s těmito videi od té doby přibývají a čísla sledovanosti jsou závratná. Tak třeba video z kanálu ASMRSurge, na němž někdo dvacet minut mačká polystyrenové houbičky, nasbíralo od konce letošního ledna dva miliony diváků. Instagram dokonce ASMR videa vyhlásil za jeden ze tří největších trendů loňského roku.

floamy
Hezké to být nemusí. Hlavně že to zní, foto a video: YouTube

Skeptici můžou dál pochybovat o relaxačních účincích ASMR, nicméně móda zvuků intimity začíná, zdá se, prosakovat i do populární hudby. Experimentální skladatelka Holly Herndon před dvěma lety natočila společnou skladbu s ASMR umělkyní Claire Tolan a zařadila ji na svou desku. Zní přesně jako písně z nespočtu tematických playlistů na Spotify – ocitáme se na masáži, při níž se ozývají jemné dotyky na kůži a něžný hlas masérky, která posluchače přesvědčuje, že on přece „velmi tvrdě pracuje a zaslouží si odpočinek“.

ASMR se dostává i blíže hitparádovému popu. Když R&B zpěvačka Janelle Monáe mlaská a dýchá do funkových rytmů loňského hitu Make Me Feel, nominovaného na několik cen Grammy, nejspíše tím také využívá senzorické odezvy. Se stejnou zbraní ostatně pracuje skladba Don’t Come Out the House od producenta Metro Boomina, v níž rapper 21 Savage místo tradiční hiphopové práce s rytmickou kadencí do beatu jen šeptá.

Zdaleka největší průnik světa zvukových stimulantů do popu přišel vloni v listopadu, kdy populární rapperka Cardi B nahrála svoje první ASMR video. Hladí v něm dětské hračky nebo ručníky a šeptem mluví o svém mateřství. Video se rychle šířilo po internetu, nasbíralo sedmnáct milionů diváků. Vážně dobré na někoho, kdo se v počátku své kariéry proslavil hlučným komentováním svého života na Instagramu.

Cardi B
Cardi B a její ASMR video. Hladí v něm dětské hračky nebo ručníky a šeptem mluví o svém mateřství, foto a video: YouTube

Možná se brzy dočkáme nefalšovaných popových ASMR hitů, které budou posluchačům navozovat přívětivé nálady různými zvuky intimity, jež budou chytře zakomponované do písňových struktur. V minulé dekádě fascinovaly na alternativní scéně hudebníci, kteří hráli tak nahlas, že nás nutili poslouchat jejich hudbu doslova celým tělem – od drone metalových kapel jako jsou SunnO))) až po dubstepové producenty masírující vnitřnosti návštěvníků klubů subbasovými zvuky. Možná bychom na konci současné dekády potřebovali spíš pravý opak – právě něco, co ASMR se svými mikrovzruchy může nabídnout.

Související