Horor z Hrádečku, adaptace Kafkova Zámku i vzpomínka na Jana Schmida
Program ČT art v týdnu od 3. června
AKTUALIZOVÁNO Tento týden si připomínáme sto let od smrti Franze Kafky a dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. Kromě adaptace Kafkova Zámku a zahajovacího koncertu festivalu Smetanova Litomyšl však ČT art vzpomene několika pořady také na herce, režiséra, výtvarníka a zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida, který zemřel 3. června ve věku 87 let.
Pondělí 3. června, 20:15
Záznam inscenace Divadla LETÍ o životě Olgy Havlové, někdejší první dámy a disidentky. Autorka hry Anna Saavedra zasadila příběh do prostředí Hrádečku manželů Havlových. Hlavní roli ztvárnila Pavlína Štorková, které její výkon přinesl Cenu divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon za rok 2017. Dále hrají Jiří Böhm, Pavol Smolárik a Tomáš Kobr.
Herečka Pavlína Štorková získala za svůj výkon v titulní roli inscenace Olga/Horrory z Hrádečku Cenu divadelní kritiky, foto: Kateřina Šulová / ČTK
Středa 5. června, 20:15
Galavečer Zlín Film Festivalu 2024
Přímý přenos slavnostního předávání cen 64. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Kromě tradičního předávání cen moderovaného dvojicí Filipa Tellera a Vojtěcha Johaníka vystoupí pohybová skupina Matyáše Ramby Doublesalt i kapela Circus Brothers.
Vizuál letošního ročníku Zlín Film Festivalu, foto: ČT
Čtvrtek 6. června, 22:50
U příležitosti úmrtí herce, režiséra, výtvarníka, pedagoga a zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (zemřel 3. června ve věku 87 let) změnila stanice ČT art čtvrteční program a uvádí snímek režiséra Evalda Schorma z roku 1968, v němž zachytil divadelní inscenaci Carmen podle Bizeta. Šlo o druhé představení Studia Ypsilon, které mělo premiéru v roce 1966 v Liberci. Tam v roce 1963 Jan Schmid Ypsilonku založil. První představení neslo název Encyklopedické heslo XX. století a mělo premiéru v roce 1964. V roce 1978 se divadlo přestěhovalo z Liberce do Prahy, kde působí doposud.
Opera Carmen francouzského skladatele Georgese Bizeta je zde pomocí jevištní metody Studia Ypsilon rozebrána tzv. na šroubky. Divák bude poučen o autorovi a o ději opery, neboť herci jsou tu jakýmisi průvodci libretem. A chybět nebudou ani ukázky známých árií, například Láska jak ptáče volné, divé či Toreadore smělý.
Jan Schmid v inscenaci Carmen podle Bizeta, foto: Archiv ČT
Sobota 8. června, 20:00
Smetana 200 – Slavnostní zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle
Přímý přenos zahajovacího koncertu 66. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Koncert je průřezem děl Bedřicha Smetany, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Zazní úryvky z jeho děl jako je Prodaná nevěsta, Slavnostní předehra a Z domoviny v podání České filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, vystoupí také houslista Jan Mráček, klavírista Ivo Kahánek a novocirkusové uskupení Cirk La Putyka.
Ze zahájení projektu Smetana 200, foto: Pavla Černá / ČTK
Sobota 8. června, 21:40
Zámek
Adaptaci Kafkova románu Zámek z roku 1968 v režii Rudolfa Noelteho uvádí ČT art u příležitosti stého výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky. Zeměměřič K. se snaží navázat kontakt s lidmi z vesnice, které dominuje silueta záhadného zámku. Neúspěšně. Čím blíž je ke svému cíli, tím víc se zámek vzdaluje. Zeměměřiče K. ztvárnil herec Maximilian Schell, ve snímku si zahrála také Iva Janžurová. Noeltemu se zde podařilo vystihnout tísnivou a zároveň absurdní atmosféru známého Kafkova románu.
Z filmu Zámek Rudolfa Noelteho, foto: Cinema Service
Neděle 9. června, 21:55
Alisa Weilersteinová v Rudolfinu
Záznam vystoupení americké violoncellistky Alisy Weilersteinové z března 2021 v Dvořákově síni pražského Rudolfina, které se tehdy konalo bez diváků z důvodu epidemie covidu. Weilersteinová společně s klavíristou Davidem Marečkem hrají Pohádku pro violoncello a klavír Leoše Janáčka, Sonátu pro violoncello a klavír d moll Clauda Debussyho, skladbu Klid pro violoncello a klavír Antonína Dvořáka a Sonátu pro violoncello a klavír A dur Césara Francka.
Violoncellistka Alisa Weilersteinová na koncertu v Rudolfinu v roce 2021, foto Petr Kadlec / archiv ČT