Konec roku na ČT artu patří Beatles. Včetně „jejich“ fotografa Deža Hoffmanna
ČT art v týdnu od 25. prosince
Vysílání ČT art je v posledním týdnu roku 2023 zacíleno velmi hudebně. Kromě liverpoolské čtveřice, jíž náleží suverénně největší prostor, se v něm lze setkat s komorním sborem Martinů Voices, s Peterem Lipou, s Ericem Claptonem v jeho vlastním bytě či s „lidovou“ dvojicí Krhut & Kozub.
Pondělí 25. prosince, 20:00
Na Boží hod se společně s vysíláním ČT art můžete vypravit do Opavy na koncert vokalistů z komorního sboru Martinů Voices. Jazzové rytmy rozezní Kostel svatého Václava v centru města. Ansámbl pod vedením Lukáše Vasileka, který posledních šestnáct let působí rovněž jako hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru, vystoupí se slavnými spirituály, jež představí v jazzovém stylu. V programu jsou zařazena zejména aranžmá amerického skladatele Henryho Thackera Burleigha, jehož spirituály měly vliv i na tvorbu Antonína Dvořáka. Po opavském koncertu následuje od 21:00 další hudební pořad, tentokrát z pražského klubu Doupě, konkrétně Koncert Peter Lipa 80 na počest slovenského zpěváka a skladatele Petera Lipy.
Komorní sbor Martinů Voices, foto: archiv sboru – Petra Hájská
Pondělí 25. prosince, 22:25
Tímto britským dokumentem začíná na ČT art celotýdenní blok Konec roku s Beatles. Jde o plejádu pořadů vázaných k historii tohoto kvarteta a k osobnostem jeho členů. Tím prvním je dokumentární snímek Příběh Beatles (2019). Jak se rocková skupina dostala z liverpoolské klubové scény až na světové pódium? Co stojí za úspěchem jedné legendární britské kapely? Po stopách Beatles se tu vydává režisér Matt Salmon. Po Příběhu Beatles následuje od 23:30 pořad Idris Elba zpovídá Paula McCartneyho. Rozhovor byl natočen během pandemie v prosinci 2020. Beatlesácký zpěvák a baskytarysta Paul McCartney v něm popisuje například to, jak vznikaly texty slavných písní z produkce The Beatles.
Liverpoolská skupina The Beatles, foto: archiv ČT
Úterý 26. prosince, 20:35
Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles
Město Banská Štiavnica ležící v srdci Slovenska a britský Liverpool, jenž se rozprostírá na západním pobřeží země, od sebe dělí vzdálenost asi dvou tisíců kilometrů. Přesto lze mezi oběma místy najít jednu pozoruhodnou novodobou personální spojnici – ze Štiavnice pocházel fotograf a kameraman Dezider Hoffmann (1912–1986), přezdívaný Dežo. Právě jeho snímky spoluutvořily vizuální povědomí o liverpoolském kvartetu The Beatles. Za loňským devadesátiminutovým dokumentárním portrétem slovenského fotografa stojí režisér Patrik Lančarič. Na Hoffmanna ještě donedávna dějiny téměř zapomněly, přitom zvěčnil snad všechny milníky zářné kariéry Beatles. Kromě nich fotil kupříkladu Marilyn Monroe, Charlieho Chaplina či Boba Marleyho.
A zde je na místě upozornit na další tituly v rámci Konce roku s Beatles. Po premiéře dokumentu o Hoffmannovi následuje experimentální hudební snímek z produkce Johna Lennona a jeho tehdejší partnerky Yoko Ono s názvem Imagine (1972), v němž zazní písně ze stejnojmenného Lennonova alba z roku 1971. Ve středu od 20:45 se „Brouci“ objeví v dokumentárním snímku Beatles a tajemství seržanta Peppera (2017) o vzniku studiového alba Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (1967). Ve čtvrtek od 20:45 je na programu dokument Beatles, indické dobrodružství (2021), který pomocí archivních záběrů mapuje vztah kapely k této zemi. A ve 22:20 následuje první část dokumentu režiséra Martina Scorseseho George Harrison: Living in the Material World I (2011). A konečně v pátek od 20:45 bude uveden titul Beatles, osudy písní (2022), dokument o jejich písňových textech, jež se v nejednom případě vymykaly tehdejším představám, o čem a jak taková kapela může zpívat. A tečkou od 21:40 bude druhý díl dokumentu George Harrison: Living in the Material World II (2011).
Fotograf slavných osobností Dezider Hoffmann, foto: archiv ČT
Středa 27. prosince, 23:40
Jakýsi parný letní den se mnoho lidí rozhodlo strávit u vody. Čas v horkém vzduchu plyne pomalu. Tedy až do chvíle, než jedna matka zjistí, že její dva synové nejsou nikde k nalezení. Záležitost ohlásí správcům rekreačního střediska. Podaří se oba kluky najít? Výše popsané si za dramatickou situaci hodnou filmového zpracování pro svůj krátkometrážní – tehdy ještě studentský – snímek Anatomie českého odpoledne (2020) zvolil začínající režisér Adam Martinec. A sklidil za něj úspěch na nejednom festivalu.
Anatomie českého odpoledne, foto: archiv ČT
Sobota 30. prosince, 20:45
The Umbilical Brothers: Motorová myš
Divadelní záznam inscenace Speedmouse (Motorová myš) australské komediální dvojice The Umbilical Brothers (Pupeční bratři). Herci David Collins a Shane Dundas spolu tvoří od devadesátých let. Jejich videa na internetu sleduje ؘ– podle jejich slov – měsíčně přes dvě stě tisíc lidí. Komici kombinují slovní humor s nejrůznějšími hereckými přístupy, mj. také pantomimou či fyzickým divadlem.
Duo The Umbilical Brothers, foto: archiv ČT
Sobota 30. prosice, 22:15
Eric Clapton: Lady in the Balcony
V první polovině roku 2021 zela koncertní síň majestátní londýnské Royal Albert Hall prázdnotou. Kulturní akce tehdy vyčkávaly na konec pandemie koronaviru a dramaturgové z Royal Albert Hall museli zrušit speciální narozeninový program. Budova totiž vznikla v roce 1871 a v roce 2021 slavila stopadesáté výročí. Jedním ze zrušených koncertů bylo i vystoupení britského rockového a bluesového hudebníka Erica Claptona. Ten se tedy rozhodl koncert natočit alespoň u sebe doma. Jedinou přítomnou divačkou se stala muzikantova manželka. V Claptonově bytovém koncertu uslyšíte kupříkladu skladby Key to the Highway, After Midnight či Tears in Heaven. Eric Clapton koncertoval dvakrát i v Praze, naposledy před deseti lety.
Interpret Eric Clapton, foto: archiv ČT
Neděle 31. prosice, 21:25
Silvestrovský večer bude patřit hudebním hvězdám z konce dvacátého století, jež na společném koncertě v roce 1992 uctily památku zanzibarského rodáka a frontmana britské kapely Queen Freddieho Mercuryho. Ten zemřel 24. listopadu 1991 ve věku 45 let na zápal plic způsobený onemocněním AIDS. Záznam koncertu režíroval britský filmař David Mallet. Silvestrovskou noc ovšem můžete zakončit optimističtější notou – před přípitkem si od 22:55 můžete dát záznam Krhut & Kozub neboli záznam vystoupení baviče a herce Štěpána Kozuba a písničkáře Jiřího Krhuta v pražském Fóru Karlín.
Spoluzakladatel hardrockové skupiny Guns N‘ Roses Axl Rose na pietním koncertě za Freddieho Mercuryho, foto: archiv ČT