Místo činu: Kavčí hory – Miloš Frýba
Epizoda druhá – Smíšek
Miloš Frýba byl mužem mnoha rozporů. Patřil mezi nejznámější televizní hlasatele, na obrazovce působil vážně a zasmušile a s trochou nadsázky se řadil k symbolům normalizace. Jak se tedy stalo, že se stal modlou punkové komunity? A proč si jeho jméno vypůjčila do názvu desky skinheadská kapela Orlík?
Miloš Frýba (1945–2010). Televizní hlasatel a konferenciér. Vyučil se jako elektromechanik, poté vystudoval gymnázium a v roce 1968 nastoupil do Československé televize jako tzv. elektroefektář (tvůrce elektrických efektů). Roku 1969 uspěl v konkurzu na hlasatele Televizních novin, nicméně na nátlak rodičů tuto práci v podmínkách nastupující normalizace nepřijal. Od roku 1972 však působil jako historicky první programový hlasatel ČST, který na obrazovce vystupoval až do roku 1990. Poté v televizi pracoval ještě jako režisér dne, zajišťující plnění denního vysílacího plánu. V roce 2008 odešel do důchodu.
Miloš Frýba – jeden ze symbolů normalizační televize i pankáčská modla, foto: archiv ČT – Zuzana Kovaříková
Několik dekád vystupoval Frýba jako konferenciér Orchestru Václava Hybše a moderoval také nejrůznější pódiové pořady, galaprogramy, mírové slavnosti, družstevní dny, plesy a pořady pro brigády socialistické práce… K jeho odkazu se hlásí fanklub, který od roku 1990 vždy 25. ledna, na svátek Miloše, oslavuje Frýbestr v dejvické nádražní restauraci, jež je frýbovskými motivy trvale vyzdobena.
Místo činu: Kavčí hory (Česká televize, 2023, 6 epizod, celková stopáž 3 hodiny a 45 minut)
autoři: Jakub Adamus, Jakub Hošek, zvuk a sound design: Jakub Novotný, autor znělky: Ivan Acher, režie: Eva Jarešová, vedoucí dramaturg: Jiří Koukal, vizuální styl: Kateřina Sudolská, kreativní producentka: Štěpánka Sunková, úryvky načetli: Jindřiška Dudziaková, Michaela Maurerová, Martin Písařík, Petr Stach, Matěj Vejdělek
Autorský tým děkuje pamětníkům a protagonistům, jejichž hlasy v podcastu zaznívají a také všem ostatním, kteří se na vzniku série podíleli.