Místo činu: Kavčí hory – Miloš Frýba

Epizoda druhá – Smíšek

Miloš Frýba
grafika: ČT art – Kateřina Sudolská

Miloš Frýba (1945–2010). Televizní hlasatel a konferenciér. Vyučil se jako elektromechanik, poté vystudoval gymnázium a v roce 1968 nastoupil do Československé televize jako tzv. elektroefektář (tvůrce elektrických efektů). Roku 1969 uspěl v konkurzu na hlasatele Televizních novin, nicméně na nátlak rodičů tuto práci v podmínkách nastupující normalizace nepřijal. Od roku 1972 však působil jako historicky první programový hlasatel ČST, který na obrazovce vystupoval až do roku 1990. Poté v televizi pracoval ještě jako režisér dne, zajišťující plnění denního vysílacího plánu. V roce 2008 odešel do důchodu.

Miloš Frýba Miloš Frýba – jeden ze symbolů normalizační televize i pankáčská modla, foto: archiv ČT – Zuzana Kovaříková

Několik dekád vystupoval Frýba jako konferenciér Orchestru Václava Hybše a moderoval také nejrůznější pódiové pořady, galaprogramy, mírové slavnosti, družstevní dny, plesy a pořady pro brigády socialistické práce… K jeho odkazu se hlásí fanklub, který od roku 1990 vždy 25. ledna, na svátek Miloše, oslavuje Frýbestr v dejvické nádražní restauraci, jež je frýbovskými motivy trvale vyzdobena.

Místo činu: Kavčí hory (Česká televize, 2023, 6 epizod, celková stopáž 3 hodiny a 45 minut)

autoři: Jakub Adamus, Jakub Hošek, zvuk a sound design: Jakub Novotný, autor znělky: Ivan Acher, režie: Eva Jarešová, vedoucí dramaturg: Jiří Koukal, vizuální styl: Kateřina Sudolská, kreativní producentka: Štěpánka Sunková, úryvky načetli: Jindřiška Dudziaková, Michaela Maurerová, Martin Písařík, Petr Stach, Matěj Vejdělek

Autorský tým děkuje pamětníkům a protagonistům, jejichž hlasy v podcastu zaznívají a také všem ostatním, kteří se na vzniku série podíleli.

Miloš Frýba v archivu České televize

Miloš Frýba
Miloš Frýba jako průvodce propagandistického pořadu 17. listopad a studentská současnost, 1969, archiv ČT
Miloš Frýba
Miloš Frýba a další hlasatelé ve veselém výstupu během silvestrovského programu 1971, archiv ČT
Miloš Frýba
Miloš Frýba jako hlasatel v pohádce O chudém královstvíčku, 1979, archiv ČT
Miloš Frýba
Ukázka z filmové povídky Štědrý večer paní Hůlové, ve které Miloš Frýbá ztvárnil jednu z vedlejších rolí, 1991, režie Igor Chaun

Související