Patriotický idol John Wayne. Depešáci a jejich fandové. Malířky-dvojčata
ČT art v týdnu od 21. listopadu
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Úterý 22. listopadu, 21:10
John Wayne, Amerika za každou cenu
Životopisný dokument z roku 2019 o americkém herci, režiséru a producentovi Johnu Waynovi (1902–1979), který se dostal k filmu pouhou náhodou. Proslavil se postavami westernových hrdinů, kteří se nikdy nezpronevěří vlastním hodnotám. Diváci ho mohou znát z filmů Přepadení (1939), Fort Apache (1948), Žlutá stuha (1949), Pátrači (1956) nebo Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962). Oscara získal ve snímku Maršál (1969) za roli stárnoucího kovboje. Režisér Jean-Baptiste Péretié se v dokumentu mimo jiné kriticky zabývá Waynovým vypjatým patriotismem, který se projevil i v jím režírovaném a produkovaném filmu Zelené barety (1968), kde idealizovaně zobrazil americké vojáky bojující ve Vietnamu.
Symbol mužnosti několika dekád, foto: archiv ČT – Getty Images
Středa 23. listopadu, 22:45
Spirits in the Forest – život s Depeche Mode
Skupina Depeche Mode (DM) v letech 2017/2018 odehrála více než jedno sto koncertů během své Global Spirit Tour, celkem pro více pro více než tři miliony fanoušků. Proslulý režisér a fotograf Anton Corbijn, autor klipů pro hity „depešáků“ jako Personal Jesus nebo Enjoy the Silence, zaznamenal v červenci 2018 koncert kapely v berlínské Waldbühne a ve výsledku propojil koncertní sekvence se sondami do duší šesti fanoušků skupiny: Indra Amarjagal z Mongolska, Daniel Cassús, Brazilec žijící v Berlíně, Liz Dwyerová z USA, Christian Flueraru z Rumunska, Carine Puzenatová z francouzského Perpignanu a Dicken Schrader z Kolumbie svými příběhy a vztahem k DM ukazují význam hudby pro jejich život. V roce 2019 se tak objevil (i v české distribuci) dokument Depeche Mode: Spirits in the Forest. Nyní jej tedy uvádí ČT art.
Koncert Depeche Mode v Berlíně v roce 2018, foto: archiv ČT
Čtvrtek 24. listopadu, 20:15
Málokomu nic neřekne jméno Marie Curie-Sklodowská (1867–1934); tato polská vědkyně se významně zasloužila o objevení radioaktivních částic. V koprodukčním snímku Radioaktivita (2019) se s ní setkáváme po fyzickém zhroucení, kdy si v nemocnici sama pro sebe rekapituluje svůj život: dobu studií, snahu získat finanční podporu pro svůj výzkum, první setkání s kolegou Pierrem Curie, s nímž uzavřela sňatek a měla dvě děti… Doba jí jako ženě kladla mnoho překážek, přesto uspěla a získala dokonce dvě Nobelovy ceny. Režie filmu, který vznikl v britsko-americko-francouzsko-čínsko-maďarské koprodukci, se ujala v Teheránu narozená, ovšem v Paříži žijící Marjane Satrapiová. Hrají Rosamund Pikeová, Sam Riley, Aneurin Barnard, Anya Taylor-Joyová, Simon Russell Beale, Sian Brookeová, Katherine Parkinsonová, Demetri Goritsas a další.
Žena, která změnila vědu, foto: archiv ČT
Čtvrtek 24. listopadu, 22:55
Listopadové vydání Artmixu připomeneme stoleté výročí narození dvou významných představitelek české malby druhé poloviny 20. století – Květy a Jitky Válových. Dvojčata společně žila a tvořila v Kladně a syrové industriální prostředí tamních hutí a oceláren mělo na ně zásadní vliv. Jejich dílo reflektuje válku, během níž byly obě totálně nasazeny v průmyslu, uvolnění šedesátých let, marasmus normalizace. Teprve v roce 1983, kdy Květa a Jitka již překročily šedesátku a oficiálně byly již důchodkyněmi, jim Jana a Jiří Ševčíkovi uspořádali v Chebu velkou výstavu. Po převratu se sestry těšily pozornosti galerií i médií. K nynějšímu stému výročí jejich narození byla mimo jiné připravena výstava Cesta předurčená osudem, která je v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře instalována až do března příštího roku. Artmix přinese současný pohled na tvorbu „Válovek“ a její význam.
Semknutá dvojice malířek. Jitka a Květa Válovy, foto: Profimedia
Pátek 25. listopadu, 22:55
Po Amatérovi, který ČT art uvedl minulý pátek, je zde další snímek Krzysztofa Kieślowského (1941–1996), představitele takzvaného polského kina morálního neklidu sedmdesátých a osmdesátých let. Snímek Náhoda z roku 1982 (uveden byl až o pět let později) je existenciálním dramatem odhalujícím bolestnou nemožnost morální volby v polské společnosti své doby. Tři příběhy s týmž hrdinou představují různé alternativy životního ukotvení mladého studenta medicíny Witeka. Každá z nich se odvíjí od náhody, zda se Witekovi, odjíždějícímu na pohřeb otce, podaří dostihnout ujíždějící vlak. V první povídce se stane aktivním komunistou, ve druhé se přimkne k disentu a ve třetí si jako lékař plní závazky umrtvený v občanské lhostejnosti. Hrají Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Boguslawa Pawelecová, Marzena Trybałová, Jacek Borkowski, Jacek Sas-Uhrynowski a další.
Bogusław Linda, představitel hlavního hrdiny filmu Náhoda, foto: archiv ČT
Sobota 26. listopadu, 20:15
Aida ze Salcburského festivalu
Záznam inscenace Verdiho opery Aida na salcburském Grosses Festspielhausu v roce 2017; režírovali Shirin Neshat a Michael Beyer, scénu navrhl Christian Schmidt. V hlavní roli se představila slavná ruská pěvkyně Anna Nětrebková (mimochodem: letos se jí dotkly některé sankce vůči ruským umělcům). V roli mladého egyptského vojevůdce Radamese vystoupil italský tenorista Francesco Meli, egyptskou princeznu Amneris ztvárnila běloruská mezzosopranistka Jekatěrina Semenčuková, faraona pak italský basista Roberto Tagliavini a etiopského krále provedl italský barytonista Luca Salsi.
Jekatěrina Semenčuková a Anna Nětrebková v opeře Aida, foto: archiv ČT