Pod podšívkou, díl pátý: látky, látky, látky

poster
Linum usitatissimum, len setý, jeden z přírodních materiálů, z něhož se dá vyrobit kvalitní oblečení na více než jednu sezónu, foto: pixabay.com

V dnešním díle série  Pod podšívkou se zaměříme na to,  jak je možné, že dříve se šaty daly nosit celý život a ještě je bylo možné odkázat budoucím generacím? Čím to bylo, že stejný oblek si muži mohli vzít na svatbu i do rakve? A proč je dnešní oblečení tak často rychlým spotřebním zbožím se životností sotva jedné sezóny?

Štěpánka Pivcová vzpomíná na šatníky, které zkoumala ve svém dětství a vysvětluje, jak podobnou „dlouhověkost“ oblečení zařídit i dnes. Prozradí, na které přírodní materiály se dá spolehnout stran kvality, proč je v pořádku, když se len mačká i který materiál ve chvíli, kdy doslouží, můžete úplně v klidu hodit na kompost.

Podsivka pet
Štěpánka Pivcová v předposledním díle série Pod podšívkou, foto: Artzóna

Ve videu jsou použity ilustrační záběry z archivů Sterena Gianniniho,  Johna Santose, Countess Palatine of Burgundy, portálů Dejepis Inak, Milan Style, Fashion Channel, How To Make Everything, Libeco Belgian Linen, KQED Art School a Chanel, zveřejněných na YouTube.

Děkujeme 100CLASS concept store za poskytnutí prostor k natáčení.

Související