Šprtej jako „study girl“. Na YouTube letí hudba napomáhající soustředění

poster
Noční studium – čas pro doping kanálem ChilledCow, repro: YouTube

Dívka kreslená ve stylu japonského animáku sedí za stolem a cosi píše do sešitu. Na uších má sluchátka, na okně sedí kočka, která líně vrtí ocasem a pozoruje siluetu města. Krátká videosmyčka se opakuje, studentka občas zamyšleně vyhlédne z okna, ale pak se zase vrátí ke svým poznámkám a šprtá dál. Do toho hrají pomalé, atmosférické hiphopové beaty s jemnými ozvuky jazzu. Že je hudba neuvěřitelně monotónní? Že se ve videu nic neděje? Tak je to správně! Vítejte do přenosu youtubeového kanálu ChilledCow, který má pomáhat studentům soustředit se při učení.

Zmíněné video nazvané Lofi hip hop radio poslouchá v libovolnou část dne kolem dvaceti tisíc posluchačů – ve zkouškovém období však tento počet citelně roste. Kanál ChilledCow, který ho provozuje, má tři a půl milionu odběratelů a je nejpopulárnějším kanálem tohoto typu. Soundtracky k soustředění (označené na YouTube hashtagem #study) jsou novým trendem v kategorii užitkové hudby, jejíž popularita poslední roky roste díky streamování. Podobných playlistů jsou na Spotify nebo YouTube stovky a všechny slibují zvýšení efektivity, stimulaci práce mozku či odstřižení od vzruchů, jež na nás utočí.

Nujabes Zpodobnění předčasně zesnulého hiphopového japonského producenta Nujabese (1974-2010), repro: YouTube

Můžou podobné „hudební drogy“ vůbec fungovat? O vlivu hudby na efektivitu práce existuje řada studií, které blahodárný vliv potvrzují, ale zároveň se rozcházejí v radách, jakou hudbu máme k lepšímu soustředění použít. Některé tvrdí, že nám můžou pomoci písně, jež máme rádi, další radí volit spíše neznámé skladby. Podle některých máme preferovat co nejméně konkrétní zvuky, tedy třeba písně bez vokálů, jiné hovoří o pozitivním vlivu zvuků přírody, které prý pomáhají uvolnit stres. Je lepší energická, euforická hudba, jež nás infikuje optimismem, nebo spíše střední tempo, které vyhovuje pomalé, rozvážné práci, při níž nám má energie vydržet delší čas? Proměnných je spousta a nejvhodnější aplikace pravděpodobně vychází i z individuálního nastavení člověka.

Možná by nám v budoucnosti streamovací služby mohly šít hudební doprovod doslova „na tělo“, podle našich potřeb. Z příslušného periferního zařízení by odečítaly biorytmy a vygenerovaly by či vybraly nejvhodnější motivační hudbu. Zatím si musíme nálady nebo aktivity sami naklikat a doufat, že se trefí do našeho aktuálního rozpoložení.

Skladby, které zní z Lofi hip hop radio, jsou pomalé, meditativní, avšak údery kopáku zároveň dost výrazné na to, aby nás nenechaly usnout. Žánru s tempem kolem 90 BPM a minimalistickými motivy tvořenému primárně jako kulisa na soustředění se aktuálně říká chillhop a má kořeny v počátku nultých let a v tvorbě hiphopových producentů, jako byli Japonec Nujabes nebo Američan J Dilla. (Spojuje je předčasná smrt, první zemřel v roce 2010 při autonehodě, druhý na vzácnou degenerativní chorobu v roce 2006.) Vyklidněná atmosféra evokuje zpomalené vnímání při intoxikaci marihuanou, při němž odpadnou úzkosti. První ze slov v názvu Lofi hip hop radio pak odkazuje na to, že skladby většinou tvoří amatérští hudebníci doma s pomocí sampleru nebo drummachine. Poptávka po této hudbě je už taková, že někteří z nich se můžou tvorbou užitkové hudby uživit.

Studium přes den – také čas pro doping kanálem ChilledCow, repro: YouTubeKreslená dívka z videa na ChilledCow připomíná postavy z animovaných filmů japonského režiséra Hajao Mijazakiho, které se musí v jeden okamžik postavit na vlastní nohy a tvrdou prací zlomit nepříznivý osud. (Postavu „study girl“ zkopírovaly s malými variacemi i další kanály.) Vazba na Japonsko je zde dvojí – kromě étosu maximálního úsilí (které studenti potřebují k tomu, aby překonali zkoušky) je to také reminiscence na jednodušší časy dětství, které má dnešní západní generace ve věku kolem dvaceti let spojené s japonským anime či mangou. Nejdůležitější role dívky však určitě tkví v tom, že studenty utvrzuje, že ve svém pachtění nejsou sami.

K YouTube přenosu, což je formát, v němž ChilledCow běží, patří i okno chatu, do něhož mohou v reálném čase psát uživatelé své vzkazy nebo stesky. Není překvapením, že se na přenosu určeném pro studenty objevují i stesky na stres nebo úzkost z blížících se zkoušek. Na nebezpečí spojené s nadměrným stresem upozorňuje video What happened to our study girlCo se stalo naší studentce, které zveřejnil jeden ze studijních kanálů – College Music. Dívka na videu se v jednu chvíli zastaví ve své cyklické rutině, dá tvář do dlaní a začne brečet. Pak dokonce vytáhne nůž a namíří jej proti svému břichu. Nakonec se nezabije, ale na obrazovce následuje vzkaz: „Na našich posluchačích nám záleží, obzvláště na těch, kteří se svěřili se svými pocity osamělosti, depresí nebo dokonce myšlenek na sebevraždu. Víme, že někdy můžou být věci těžké, a chceme, abyste věděli, že nejste sami a že zde jsou lidé, kteří vám mohou moci.“ Vzkaz je doprovázený číslem na linku prevence sebevražd.

Související