Diskuze: Čím je skvělý a v čem je zavádějící seriál Ochránce

Další díl diskuzního pořadu …a to je co?

moderátor a hosté ve studiu
Josef Chuchma diskutoval o seriálu Ochránce s publicistkou Veronikou Bednářovou a školským ombudsmanem Ladislavem Hrzalem.

Lze seriál Ochránce, který Česká televize odvysílala letos na podzim, žánrově řadit do takzvané quality TV? Co v něm bylo ukázáno velmi dobře, a co naopak příliš zkratkovitě a nedotaženě? Neboli: v čem seriál až příliš fabuloval s ohledem na potřeby žánru? To jsou některá z témat, jichž se diskuze dotkla. Každý z pozvaných hostů na to má svůj náhled, daný profesí, věkem, zkušenostmi.

Veronika Bednářová (* 1972) se narodila v rodině novinářky a herce, dramaturga, scenáristy a pedagoga Jiřího Bednáře. Na Filozofické fakultě Karlovy univerzity studovala divadelní a filmovou vědu. Během studií začala spolupracovat s týdeníkem Reflex. V roce 1999 nastoupila na magisterské studium na New York University; z pobytu v USA vytěžila knihu fejetonů Má americká krása. V roce 2001 do Reflexu nastoupila jako redaktorka. V letech 2010 až 2014 působila jako reportérka přílohy Pátek Lidových novin a editorka měsíčníku Esprit Lidových novin. Poté se vrátila do Reflexu, kde nyní vede kulturní rubriku. Od roku 2006 působí také na pražské University of New York, kde v angličtině přednáší o umění reportáže. Od roku 2002 je šéfredaktorkou česko-anglického Festivalového deníku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Ladislav Hrzal (* 1954) vystudoval gymnázium a Pedagogickou fakultu UK v Brandýse nad Labem. Živil se jako učitel, mimo jiné také na učňáku. Do veřejného prostoru vstoupil v osmdesátých letech: v Československé televizi spoluzakládal a později moderoval – coby Slávek Hrzal – pořad pro děti Vega, angažoval se i v obdobně laděném pořadu Domino v Československém rozhlase. Pracoval také jako redaktor v časopise Žena a život. V roce 1992 založil Dětskou tiskovou agenturu (DTA), kde se děti seznamují s novinářskou profesí, o sedm let později první dětské internetové rádio Domino. Založil soutěž o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos. Od září 2016 je školským ombudsmanem; do funkce jej ustanovila (bez výběrového řízení) ministryně školství Kateřina Valachová.

Související