Diskuze: Proč se bondovkám odpouští to, co se jiným filmům neodpouští?

Další díl diskuzního pořadu … a to je co?

moderátor a hosté ve studiu
O fenoménu bondovek diskutoval Josef Chuchma s Jindřiškou Bláhovou a Vítem Schmarcem, zdroj: web ČT art

Jestliže chcete vidět a slyšet, co znamená zapálenost pro téma, co obnáší bondovské „nerdství“, pak přítomná diskuse je pro to ideálním materiálem. Oba její účastníci mají sérii v malíčku, „ujíždějí“ na různých jejích detailech, ale zároveň jsou schopni nadhledu a uvažování v kontextu.

Jindřiška Bláhová (* 1979) je filmová historička, pedagožka, kritička a novinářka. Na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy absolvovala bakalářský obor Žurnalistika a komunikační studia a magisterský obor Mediální studia. V letech 2001–2006 také navštěvovala filmová studia na FF UK a titul Ph.D. získala (2010) na University of East Anglia v anglickém Norwichi. Přednášela na několika univerzitách, od roku 2014 do konce letošního srpna byla pedagožkou Katedry filmových studií FF UK. Jako redaktorka a kritička prošla serverem Lidovky.cz, deníky Lidové noviny a Hospodářské noviny. V roce 2010 se stala redaktorkou a roku 2012 šéfredaktorkou filmového dvouměsíčníku Cinepur; vede jej dodnes. Posléze začala pracovat rovněž jako kulturní redaktorka týdeníku Respekt; i v něm je dosud.

Vít Schmarc (* 1979) je filmový publicista a kritik, ale také filmový distributor. Na FF UK absolvoval (2005) obor Český jazyk a literatura, doplňkově tamtéž studoval obor Divadelní věda. V letech 2006–2012 v Ústavu české literatury a literární vědy FF UK absolvoval doktorské studium. Od roku 2011 byl členem Oddělení pro výzkum 20. století a literatury současné v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Během tohoto angažmá se stal i kulturním redaktorem ČRo 4 Radio Wave, s nímž spolupracuje dodnes. Akademickou kariéru časem opustil a přešel do distribuční společnosti Artcam Films, v níž je nyní ředitelem. Je autorem knižní studie Země lyr a ocele: Subjekty, ideologie, modely, mýty a rituály v kultuře českého stalinismu (Academia, 2017).

Související