Hororová komedie Všechno nejhorší 2 jsou zábavně zrychlené osmdesátky

poster
Na ní to stojí. Jessica Rothe ve filmu Všechno nejhorší 2, foto: Universal Pictures US

Filmová společnost Blumhouse zažívá boom. Firma spojovaná s rutinními spotřebními horory pro teenagery (série Paranormal Activity a Insidious) se v posledních letech vyšvihla do pozice producenta chytrých žánrovek se středními rozpočty a s finančními i kritickými úspěchy. Vyprodukovala třeba seriál Sharp Objects (HBO jej v ČR uvedla pod názvem Ostré předměty), satiru BlacKkKlansman nebo akční sci-fi Upgrade. I některé jejich hororové projekty – jako oceňované Uteč nebo restart Halloweenu – se úspěšně poohlížejí i po diváckých skupinách, které by na stereotypní duchařské lekačky nebo krváky do kina nešly.

Série Všechno nejhorší je toho opětovným dokladem. První díl byl komedií s hororovými prvky, jejíž hlavní hrdinka se musí vypořádat nejen s psychopatickým zabijákem, ale rovněž s nástrahami časové smyčky, v níž se ocitla. Druhý díl má s hororem ještě méně společného: je to svižná, rychlá a nadstandardně zábavná komedie, v níž horor je jednou z mnoha přísad na zacykleném narozeninovém menu.

trailer
Podívejte se na trailer k snímku Všechno nejhorší 2, foto a video: Universal Pictures US

Všechno nejhorší, stejně jako nový Halloween, vychází ze žánru zvaného teen slasher. Zrodil se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Každý z těch dvou jmenovaných titulů na něj ovšem navazuje jinak. Halloween je variací na schéma souboje sadistického mužského zabijáka s poslední přeživší dívkou („final girl“), která se mu nakonec postaví a porazí ho. Všechno nejhorší se vrací k tomu, co bylo typické pro první teen slashery (snímky jako Prom Night, Terror Train nebo Happy Birthday to Me), ale časem se na to pozapomnělo. Totiž ke skutečnosti, že ani tenkrát nešlo ani tak o horory, jako o filmy určené zejména dospívajícím, a dívkám především. Hodně času se ve jmenovaných titulech věnovalo romantickým a komediálním zápletkám ze středoškolského prostředí. Kromě toho tam řádil tajemný vrah, ale ten se obvykle nedostal příliš ke slovu a nakonec se ukázalo, že je to jen frustrovaný či zakomplexovaný blázen.

Přesně takhle jsou postavené i oba díly Všechno nejhorší. Charakteristika „Na Hromnice o den více potkává Vřískot“ vlastně docela sedí. Hlavní hrdinku, dospívající Tree, pronásleduje zabiják. Ale jde o film, který má mnohem spíš bavit, než strašit či lekat. Navíc Všechno nejhorší 2 není jen variací na schéma prvního, předloňského snímku. Běží o mnohem sebejistější, ambicióznější a spletitější komedii! O dost víc „dvojka“ také přiznává svou hlavní inspiraci, totiž filmy osmdesátých let. Ostatně ve filmu zazní i název jednoho z hlavních inspiračních zdrojů, sci-fi Návrat do budoucnosti 2. Studentka Tree kromě zabijáka tentokrát čelí nástrahám časoprostorového multiverza, které odstartoval až příliš geniální laboratorní pokus jednoho ze studentů školy. Ocitne se v alternativní realitě, kde na ni čekají všechny (z prvního dílu) staré známé školní, milostné i rodinné problémy – ovšem v jiné podobě.

Vsechno nejhorsi Christopher Landon a Jessica Rothe při natáčení filmu Všechno nejhorší 2, foto: Universal Pictures US

Pokud bychom chtěli v osmdesátkové kinematografii hledat hlavní inspirační zdroje titulu Všechno nejhorší 2, neměli bychom pátrat v hororovém žánru. Daleko víc by nám kupříkladu pomohly geniální teenagerské komedie Johna Hughese (Weird Science) nebo zmíněné Návraty do budoucnosti. Americký režisér a scenárista Christopher Landon (*1975) zároveň tyto odkazy ve Všechno nejhorší 2 koncentruje, co to jen jde, takže výsledek je něco jako osmdesátky nastavené na vyšší obrátky; je tady vše, co známe z filmů oné dekády, ale děje se to překotněji a zápletek a dějových výhybek se vyskytuje víc. Osmdesátkový je i humor: chybí tu oplzlost, cynismus i popkulturní metahumor, který teenagerovské komedie ve velké míře ovládl v letech devadesátých. Tady jsou vtipy v podstatě čistě situační a téměř vůbec ne konfrontační. Působí to mírně starosvětsky, ovšem odpovídá to modu, v němž fungují třeba Stranger Things a další osmdesátkové retro projekty.

Pro komický efekt Všechno nejhorší je klíčová herečka Jessica Rothe. Představitelka Tree je do značné míry objevem právě této filmové série. Její do té doby nejvýraznější komediální výkon se odbyl v nepříliš úspěšném televizním seriálu MTV Mary + Jane. V obou dílech Všechno nejhorší je Tree epicentrem, kolem něhož krouží množství více méně okrajových postav. Ty dostanou šanci krátkodobě zazářit, a pak víceméně vyklidí pole. Rothe dokáže jednak dodat filmu neobyčejnou energii, jednak skvěle zvládá nejen komediální polohu, nýbrž i melodramatičtější scény, a nakonec také horor. Právě díky Jessice Rothe je z Tree životná a sympatická hrdinka neodpovídající stereotypu slasherové „final girl“, což ostatně ani odpovídat nemá.

Přestože znalci osmdesátkových hollywoodských filmů mohou nalézt mnoho stop, které ze Všeho nejhoršího 2 vedou do zmiňované dekády, zároveň to není osmdesátkový retro film. Neodehrává se v onom desetiletí, ani se okatě nesnaží osmdesátkově vypadat. Je to prostě jen dílo, které na dané filmové desetiletí navázalo, aniž by se po něm muselo otrocky ohlížet. I to je na snímku sympatické. Namísto falešné nostalgie se ve svém bloumání časovými smyčkami a paralelními světy úspěšně snaží získat něco zábavného pro současnost.

Vsechno nejhorsi Z filmu Všechno nejhorší 2: zleva Carter (hraje jej Israel Broussard), Ryan (Phi Vu), Dre (Sarah Yarkin), Samar (Suraj Sharma), foto: Universal Pictures US

Všechno nejhorší 2 (USA, 2019, 100 minut)
Režie a scénář: Christopher Landon, kamera: Toby Oliver, hudba: Bear McCreary, střih: Ben Baudhuin. Hrají: Jessica Rothe, Israel Broussard, Suraj Sharma, Phi Vu, Ruby Modine, Rachel Matthews, Steve Zissis, Charles Aitken, Caleb Spillyards, Laura Clifton, GiGi Erneta a další.
Premiéra 28. 2. 2019.

Související