Inovace čarodějnické Sabriny. Co kdyby tu někdo pořádně zaktualizoval Saxánu?

poster
Sabrina není žádná světice. Ze seriálu Chilling Adventures of Sabrina, foto: Netflix

Mladá Sabrina má k běžným problémům dospívání ještě jednu svízel. Zatímco její matka byla běžná smrtelnice, otec náležel do společnosti čarodějů a čarodějek, kteří se klaní Temnému pánovi, pohrdají lidstvem a praktikují černou magii. Místo „Pánbůh zaplať“ říkají „Satan zaplať“, na Valentýna pořádají na střední škole organizované orgie a hlavou jejich církve je Antipapež sídlící ve Vatikánu.

Sabrina rovněž není žádná světice. Ani v nejmenším jí nevadí, že čarodějnická obec se otevřeně rouhá křesťanskému stvořiteli, jemuž zde nikdo neřekne jinak než „falešný bůh“. Ovšem daleko větší problém má se zkostnatělými barbarskými a patriarchálními vztahy, jimiž se společenstvo černokněžníků a čarodějek řídí. Často to vypadá, že Sabrina chce stvořit něco jako Reformovanou satanovu církev, v níž ženy budou mít rovné příležitosti s muži, kde nesmyslné a kruté rituály budou nahrazeny jemnějšími a racionálnějšími návyky a čarodějnice budou s lidmi žít v bratrském soužití. Spousta věcí v tom však Sabrině brání. Nejen šovinistický ředitel čarodějnické akademie, který si na ponižování žen potrpí, ale i temné zkázonosné proroctví, jehož je Sabrina ústřední součástí. A především sám Pán temnot, jenž nemá nejmenší chuť se nechat reformovat podle představ umanuté puberťačky.

Sabrina Ze seriálu Chilling Adventures of Sabrina: Sabrina Spellmanová (Kiernan Shipka), foto: Netflix

Už z náznaku popisu lze odtušit, že svět seriálu Chilling Adventures of Sabrina je zábavný. Autoři vytvořili směsici dvou klasik fantastiky pro dospívající – seriálu Buffy, zabíječka upírů a románové série Harry Potter. Klíčovou ingrediencí je ironická hra se satanismem. Ten už není děsivou vírou, nýbrž v podstatě neškodnou součástí popkultury. Tak jako v devadesátých letech Buffy posouvala hranice toho, jak moc může seriál pro teenagery koketovat s upírským hororem, teď Sabrina rozorává meze mezi středoškolským dramatem a satanistickými klišé. Jde navíc mnohem dál než Buffy i v hororových prvcích. Neštítí se explicitně krvavých gore scén, libuje si v černém humoru a hlavně je ten seriál plný temných scén a rekvizit odkazujících na pohanské, satanistické, ale třeba i lovecraftovské relikvie.

Z Harryho Pottera si Sabrina vzala jednotlivé dějové linie. Sabrina je stejně jako Potter poloviční čarodějka, která začíná do světa mágů pořádně pronikat až ve chvíli, kdy je přijatá na kouzelnickou školu. Zároveň hraje ústřední roli v temných plánech několika zlých postav v čele s démonickým Pánem temnot. A do toho řeší klasické starosti hrdinek seriálů o dospívajících: komplikované milostné vztahy, mlhavé představy o vlastní budoucnosti, rodinnou minulost a rebelii proti hloupým názorům dospělých. Je to zkrátka temnější obdoba Beverly Hills 90210 a jako takovou je třeba ji brát.

Sabrina navazuje na další špičkový teenage seriál poslední doby, na Riverdale (jemuž se přezdívá Twin Peaks pro puberťáky). Má dokonce stejnou předlohu a částečně i tytéž tvůrce. Sabrina i Riverdale vznikly podle komiksových sérií z amerického nakladatelství Archie Comics. Proslavilo se hlavně cyklem o středoškolákovi Archiem Andrewsovi, který vycházel od čtyřicátých let a servíroval dospívajícím idylický obrázek pravého amerického způsobu života včetně kolektivních sportů, rychlých aut a fastfoodu s hamburgery a colou. Nakladatelství se udrželo nad vodou i v jedenadvacátém století, ovšem již jen coby relikt pro nostalgiky. Avšak roku 2008 značku zdědili potomci zakladatelů a rozhodli se Archieho univerzum modernizovat. Přizvali k tomu nikaragujsko-amerického scenáristu Roberta Aguirre-Sacasu (*1973), který byl dosud pro stratégy nakladatelství trnem v oku; napsal totiž divadelní hru Archie’s Weird Fantasy, v níž Archie oznámí světu, že je homosexuál, a odstěhuje se do New Yorku. Obojí bylo pro tradiční image, který tehdejší vedení chtělo hrdinovi zachovat, nepřijatelné, takže nakladatelství vydalo příkaz k zastavení inscenace.

trailer
Podívejte se na trailer k seriálu Chilling Adventures of Sabrina, foto: Netflix

Noví majitelé ovšem nabyli dojmu, že přesně takového otřesu je Archiemu zapotřebí. V nové sérii komiksů, která vychází od roku 2010, se hrdinové Archieho univerza vyrovnávají nejen s homosexualitou, nýbrž také s rakovinou, problémem s držením střelných zbraní nebo chudobou. Ale také se zombie apokalypsou, okultismem nebo nestvůrou Cthulhu. Horor se stal u čtenářů oblíbenou ingrediencí, takže se tvůrci rozhodli oživit další legendu univerza Archie Comics, totiž dospívající čarodějku Sabrinu.

Sabrina the Teenage Witch začala vycházet v roce 1962. Byla to bezproblémová série o dospívající čarodějnici, která žila se svými dvěma tetami a pomocí kouzel se snažila všemožně pomáhat svému okolí, případně se vyrovnávat s nejrůznějšími problémy běžných puberťáků. Pamětníci devadesátek ji mohou znát z televizního sitcomu Sabrina – mladá čarodějnice, který se vysílal i u nás. S příchodem Aguirre-Sacasy a dalších scenáristů však tahle idylka výrazně potemněla.

Televizní seriály Riverdale a Chilling Adventures of Sabrina vycházejí přímo z nových komiksů značky Archie Comics a scenárista Aguirre-Sacasa je dokonce jejich spoluautorem. V Riverdale vystupují nejznámější hrdinové z produkce nakladatelského domu včetně Archieho Andrewse, jeho kamaráda Jugheada Jonese, dvou osudových dívek Betty Cooperové a Veroniky Lodgeové nebo hudební skupiny Jossie and the Pussycats. K tomu přibyly tajemné vraždy, temné kulty, hrozivá rodová tajemství nebo mafiáni snažící se ovládnout městečko Riverdale.

Sabrina Ze seriálu Chilling Adventures of Sabrina: Sabrina Spellmanová (Kiernan Shipka). Kiernan Shipka oslaví letos v listopadu dvacáté narozeniny. Příjmení má po otci, který je napůl Čech, foto: Netflix

Ještě zajímavější je, jak se tvůrcům povedlo zkomplikovat samotné hlavní postavy. Na jedné straně si o sobě Archie a jeho vrstevníci rádi myslí, že jsou morální superhrdinové, kteří vědí všechno lépe a dokáží se chovat spravedlivěji než dospělí. Navíc se rádi pohoršují a neváhají ostatním vmést do obličeje jejich charakterové nedostatky. Na druhou stranu seriál mnohokrát ukazuje, jak snadno právě dospívající hrdinové podléhají svým vlastním vrtochům a impulzivnímu jednání a ve jménu dobrých úmyslů páchají stejně zavrženíhodné činy jako jejich rodiče.

Seriál Chilling Adventures of Sabrina je obdobně rafinovaný. Často máme pocit, jako by celá čarodějnická společnost jen čekala na Sabrinu, aby přišla a vytáhla je z morálního bahna. Sabrina se ráda cítí jako nejspravedlivější bytost na světě a vrhá se po hlavě do každé příležitosti překonat cokoli, co jí nepřipadá správné. Dospívající hrdinově jsou tu skoro zásadně spravedlivější, ale také aktivnější a sympatičtější než kdokoli z dospělých. Jenže občas Sabrina unáhlenými výpady napáchá víc škody než užitku a za jejími rozhodnutími je spíš sebestřednost než filantropie pro dobro lidstva. Mnoho zápletek je v seriálu založeno na tom, že není jisté, zda Sabrina má vyvést čarodějnické společenství z temnoty, nebo naopak jestli není nástrojem nejtemnějších plánů Satana.

Tomu odpovídá herecký výkon Kiernan Shipky v hlavní roli. Nyní devatenáctiletá herečka, známá především z geniálního seriálu Mad Men, hraje Sabrinu coby lehce afektovanou puberťačku, jejíž neustálé čertovské grimasy přeskakují od roztomilosti k iritujícímu frackovství. Pro dospělé diváky je mnohem zajímavější postavou Mary Wardwell alias Madam Satan, intrikánská záporná figura s velkou jiskrou ztvárněná už typově skvěle vybranou Michelle Gomez.

Riverdale a Chilling Adventures of Sabrina patří ke špičce současné seriálové produkce pro teenagery. Většina milovníků klasických Archieho komiksů by nad nimi roztrpčeně kroutila hlavou s tím, že tohle už nejsou ten Archie a ta Sabrina, které znají z dětství. Scenárista Aguirre-Sacasa a další tvůrci obou seriálů si však uvědomili, že pokud chtějí oblíbené hrdiny znovuzrodit, musejí je nejprve zabít. Troufl by si někdo u nás podobně radikálním způsobem zaktualizovat třeba tuzemskou čarodějnici Saxánu?

Sabrina Ze seriálu Chilling Adventures of Sabrina: Sabrinin přítel Harvey (Ross Lynch) & Sabrina Spellmanová (Kiernan Shipka), foto: Netflix

Chilling Adventures of Sabrina (USA, 2018–2019, 11 + 16 epizod)

Tvůrce: Roberto Aguirre-Sacasa, režie: Lee Toland Krieger, Rob Seidenglanz, Maggie Kiley, Matthew Barry, Nguyen Viet, Craig William Macneill, Jeff Woolnough, Kevin Rodney Sullivan, Michael Goi, Salli Richardson-Whitfield, Alex Garcia Lopez, scénář: Roberto Aguirre-Sacasa, Donna Thorland, Axelle Carolyn, Oanh Ly, Ross Maxwell, kamera: David Lanzenberg, Brendan Uegama, Stephen Maier, hudba: Adam Taylor, střih: Harry Jierjian, scénografie: Lisa Soper. Hrají: Kiernan Shipka, Richard Coyle, Lucy Davis, Tati Gabrielle, Michelle Gomez, Ross Lynch, Miranda Otto, Bronson Pinchot, Jaz Sinclair, Sarah-Jane Redmond, Jenna Berman, BJ Harrison, Ty Wood a další.

Související