Sežeňte Mozarta! Kubišová: 80. Antarktida z dronu. Hvězdný Don Carlos
ČT art v týdnu od 31. října
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 31. října, 20:15
Jak asi vznikala poslední opera Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna? Hudební komedie pražského Studia Ypsilon, která měla premiéru v roce 2015 a její televizní záznam je nyní vysílán v premiéře, se snaží poodhalit, jak to tenkrát asi bylo a kdo za tím stál. Inscenace proplouvá světem metafor i symbolů. Toto „divadlo na divadle“ režíroval Jan Schmid. „Každý hrající účastník inscenace je zde především sám za sebe, aby vše propojoval a snažil se být vždy nějakou živou osobností kolem roku 1791 a zároveň i postavou, kterou tehdy v Kouzelné flétně představoval,“ řekl k pojetí inscenace režisér. V roli Schikanedera (autora libreta) a Papagena (jedné z postav opery) se představil Jiří Korn, v roli Tamina Petr Vršek. Dále hrají: Roman Janál, Michaela Šrůmová, Máša Málková, Jan Jiráň či Oldřich Navrátil.
Hudební komedie pražského Studia Ypsilon Sežeňte Mozarta!, foto: archiv ČT
Úterý 1. listopadu, 20:15
Hostem ArtZóny bude vycházející hvězda českého filmu – režisér a scenárista Adam Sedlák, autor oceňovaného psychologického snímku Domestik (2018), webového seriálu Semestr (2016) nebo letošního celovečerního filmu BANGER. s Adamem Mišíkem v hlavní roli. Jak se daří ukrajinským umělcům a studentům uměleckých škol v českém exilu, s čím se potýkají a jak uvažují o své budoucnosti? I na to se úterní ArtZóna zaměří. Jaký je debutový román Kláry Teršové Bílý pramen a jak se povedla deska A Lily Among Thorns, na které se podílelo Collegium Marianum, Jana Semerádová a Hana Blažíková?
Úterý 1. listopadu, 22:50
Právě v tento den se dožívá osmdesáti let Marta Kubišová. Zatímco první program ČT ji dnes připomíná dokumentem Olgy Sommerové z roku 2014 Magický hlas rebelky, tak ČT art zpěvaččino jubileum uctí hudebním medailonem, který s Kubišovou v roce 1969 natočil její tehdejší manžel, scenárista a režisér Jan Němec. Zakrátko, počátkem následujícího roku, jí bylo vystupování zakázáno.
Proudy lásky odnesou. Marta Kubišová, foto: archiv ČT
Středa 2. listopadu, 20:15
Životní styl první republiky (2/6)
Na původní šestidílný seriál České televize v režii Aleše Kisila o různých aspektech životního stylu mladé Československé republiky jsme zde upozorňovali už minulý týden a na našich stránkách jsou k vidění i bonusy, které k němu souběžně publikujeme. Průvodce cyklem Jan Jiráň se v jeho druhém díle ptá, jak se za první republiky bydlelo a jakou podobu měla tehdejší architektura.
Jan Jiráň vás provede životním stylem první republiky, foto: Česká televize – Eva Koňaříková
Čtvrtek 3. listopadu, 23:10
Extrémní podmínky na Ostrově krále Jiřího u pobřeží Antarktidy. Ohrožený kousek země. Experimentální třiasedmdesátiminutový dokument slovenské režisérky Viery Čákanyové (* 1980) z roku 2019 zkoumá tento zapomenutý kousek země neobvyklým způsobem: Dron se plíží nad ledovcem a kousek po kousku objevuje tento ostrov patřící do Britského antarktického území. Snímek se předloni objevil v sekci Berlinale Forum na proslulém německém festivalu.
Experimentální třiasedmdesátiminutový dokument slovenské režisérky Viery Čákanyové FREM, foto: archiv ČT
Pátek 4. listopadu, 20:15
Doupě hitů režiséra Víta Bělohradského se tentokrát ohlíží za hity skladatele a zpěváka Ivana Hlase (* 1954), který se proslavil zejména písněmi k filmu Šakalí léta. Do pražského klubu Doupě si jako hosta pozval skladatele, textaře, zpěváka a pianistu Jiřího Šlupka Svěráka. První ze tří dílů věnovaných Hlasově tvorbě se věnuje jejím počátkům.
Doupě hitů režiséra Víta Bělohradského se tentokrát ohlíží za hity skladatele a zpěváka Ivana Hlase, foto: Česká televize – Lukáš Oujeský
Sobota 5. listopadu, 20:15
Sobotní večer, až do půlnoci, pro sebe na ČT artu tento den zabere opera! Konkrétně běží o záznam inscenace Verdiho Dona Carlose, která měla premiéru v Opéra National de Paris 10. října 2017. Režijně ji připravil Polák Krzysztof Warlikowski, vynikající obsazení tvořili: německý tenorista Jonas Kaufmann v titulní roli, francouzský barytonista Ludovic Tézier jako Rodrigo, markýz z Posy, ruští basisté Ildar Abdrazakov (Philippe II) a Dmitrij Belosselskij (Velký inkvizitor), bulharská sopranistka Sonja Jončeva coby princezna Elisabeth de Valois a lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča jako princezna Eboli.
Opera Don Carlos, foto: Agathe Poupeney
Neděle 6. listopadu, 21:45
Na pódiu zářil, v soukromí byl plachý. Americký životopisný film o tanečníku a choreografovi polského původu Václavu Nižinském (1889–1950, ve filmu ho ztvárnil George De La Peňa) v režii Herberta Rosse. Baletu se věnoval odmala, už v osmnácti letech získával hlavní role v Mariinském divadle v Petrohradě. Film z roku 1980 se vrací do doby před začátkem první světové války. V roce 1908 Nižinský poznal choreografa Sergeje Ďagileva, stal se jeho milencem a od založení Ruského baletu roku 1909 v tomto souboru působil jako hlavní mužský tanečník. Roku 1913 se oženil, což způsobilo roztržku s Ďagilevem a odchod z Ruského baletu. Nižinský byl rovněž choreografem–experimentátorem. Během první světové války se u něj začala projevovat duševní choroba a vše, co se mu dělo a na co myslel, si zapisoval. Zkrácený a zcenzurovaný deník vydala nejprve jeho manželka v roce 1936 – chtěla podporovat mýtus „geniálního blázna“; v úplnosti vyšel mnohem později a odhalil, nakolik byl onen mýtus konstrukcí a přeludem.
Americký životopisný film Nižinský, foto: archiv ČT