Tomáš Halík: U mě doma bydlí především knihy
Výrazným osobnostem české společnosti, kultury a umění jsme položili otázku: Máte knihovnu? A mohl(a) bych ji vidět? Vznikla tak série videí, v níž vám své osobní knihovny a oblíbené knihy postupně představí literární historik Martin C. Putna, výtvarnice Lucie Lomová, knižní grafik Martin T. Pecina či soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková.
Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. (* 1948) se věnuje filozofii a sociologii náboženství, které přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je také farářem pražské akademické farnosti a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora.
Po maturitě vystudoval v letech 1966–1971 sociologii a filozofii na FF UK, kde byl mimo jiné také žákem profesora Jana Patočky. V roce 1984 získal atestaci z klinické psychologie. U profesora Josefa Zvěřiny studoval tajně teologii, kterou po roce 1989 vystudoval postgraduálně na Papežské Lateránské univerzitě v Římě. Na podzim roku 1992 se habilitoval ze sociologie na Fakultě sociálních věd UK v Praze a pro obor praktické teologie na Papežské teologické fakultě ve Vratislavi. V roce 1997 byl jmenován profesorem UK pro obor sociologie. Jako hostující profesor přednášel mimo jiné na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu.
V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval v různých civilních povoláních: podnikový sociolog Chemoprojektu, psycholog na Institutu ministerstva průmyslu, psychoterapeut alkoholiků a narkomanů na protialkoholní klinice. Zabýval se sociálně-psychologickým výcvikem, publikoval a přednášel lékařům a studentům lékařství o filozofických, etických a psychologických aspektech medicíny.
V roce 1978 byl v Erfurtu tajně vysvěcen na katolického kněze. Do roku 1989 působil v ilegálních strukturách katolické církve a také v bytových seminářích, zejména u Radima Palouše a Ivana a Václava Havlových. Publikoval v samizdatu a podílel se na vydávání filozofických a teologických knih a časopisů.
Od roku 1990 působí ve výše zmíněném univerzitním kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, kde se věnuje pastorační práci s vysokoškolskými studenty. Jeho farnost platí za významné centrum mezináboženského dialogu a dialogu světa víry se světem umění a vědy. Roku 2008 ho papež Benedikt XVI. jmenoval monsignorem – čestným papežským prelátem.
Ve své vědecké práci se zaměřuje zejména na vztah náboženství a kultury a roli náboženství v moderní společnosti. Publikoval přes dvě stě odborných i populárních textů a knižních prací. Jeho knihy teologických esejů byly přeloženy do dvou desítek jazyků včetně čínštiny, korejštiny a turečtiny a získaly řadu mezinárodních ocenění.
Profesor Halík se aktivně účastní veřejného života: Vystupuje proti rasové, národnostní, náboženské a politické nesnášenlivosti, angažuje se na poli česko-německého usmíření a ekumenického sblížení různých církví. Patřil k externím poradcům prezidenta Václava Havla a od roku 2002 je členem mezinárodního poradního sboru Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Z řady významných ocenění, jichž je nositelem, vyniká zejména Templetonova cena za celoživotní dílo (2014) a čestný doktorát Oxfordské univerzity (2016).