Lucie Lomová: Nejvíc místa mi v knihovně zabírají komiksy
Výrazným osobnostem české společnosti, kultury a umění jsme položili otázku: Máte knihovnu? A mohl(a) bych ji vidět? Vznikla tak série videí, v níž vám své osobní knihovny a oblíbené knihy postupně představí literární historik Martin C. Putna, výtvarnice Lucie Lomová, knižní grafik Martin T. Pecina, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková či kněz a filozof Tomáš Halík.
Lucie Lomová (* 1964) proslula jako ilustrátorka a autorka komiksů pro děti i dospělé. Po gymnáziu vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. V divadle však působila jen krátce (na volné noze je od roku 1991), neboť se od svého komiksového debutu Anča a Pepík na stopě (v edici Ilustrované sešity, 1989) věnuje autorskému komiksu a knižní ilustraci. Její detektivní příběhy s postavičkami myšek Anči a Pepíka si v devadesátých letech získaly čtenáře na stránkách Čtyřlístku, později vyšly také souborně a v roce 2017 z nich vznikl stejnojmenný animovaný seriál České televize.
Svůj první kreslený román pro dospělé Anna chce skočit (Anna en cavale, 2006) o dívce, jež náhodou zjistí, že kdesi daleko žije její dvojče, vydala Lomová ve francouzském nakladatelství Éditions de l’An 2 komiksového teoretika Thierry Groensteena (česky kniha vyšla následující rok). Rovněž nejprve francouzsky následovali v roce Divoši (česky 2013), což je román o indiánovi Čerwuišovi, kterého v zimě roku 1908 přivezl z Paraguaye do Prahy cestovatel Alberto Vojtěch Frič. Napsala a nakreslila také komiksovou detektivku z divadelního prostředí Na odstřel (2014). Do grafické podoby přepracovala pohádky Karla Jaromíra Erbena (2008), které nakladatelství Práh vydalo v několika jazycích. Pro společnost Metrostav nakreslila řadu edukativních komiksů (týkaly se například požívání alkoholu na pracovišti). Spolupracuje s českotelevizním webem Déčko, což mimo jiné dokumentuje předloni vydaná Adventní knížka pro Ježíška.
Lucie Lomová je laureátkou komiksových cen Muriel (2007 a 2011) a letos jí byl udělen francouzský rytířský Řád umění a literatury za přispění k rozmachu literatury a umění ve Francii a ve světě.