Tváře folku: Člověk krve

Člověk krve s kytarou
Člověk krve alias Jan Senft, foto: ČT art

Ve Stříbrné Skalici jsme se sešli na náměstí. Červená kostkovaná košile, přes rameno kytara. Kolem je několik míst, které má Jan rád, inspirují jej a navrhuje, že nás na ně vezme. První zastávkou bude kostel sv. Jana Nepomuckého. Žlutá stavba na kopci. Varhany z toho kostela zaznějí i na albu z roku 2020 V kuchyni. Po úzké silnici jdeme ještě výš, pod námi se rozprostírá tisícová obec, začíná léto, předzvěst toulek. Ty jsou pro Jana, spolu se starými kronikami a příběhy, které se stále vyprávějí, aby se na ně nezapomnělo, hlavním inspiračním zdrojem.

„Tři stromy, tři cesty, jeden kříž na rozcestí/ ten den šly mraky pozpátku, když jsem ti četl pohádku…“ zpívá Člověk krve u rozcestí, kde se píseň Malá svatba přímo odehrává. „Tři stromy, tři cesty, co vedou do neštěstí/ koná se malá svatba…“ Píseň popisuje obřad, který se ještě donedávna držel na vesnicích. Posmrtná svatba se vypravovala pro mladé lidi, kteří zemřeli a nestihli naplnit svůj životní úděl. Když odešli ze světa nesezdaní, namísto pohřebního průvodu se vypravil průvod svatební, v jehož čele kráčela černá nevěsta. Zdejší krajina má paměť plnou příběhů, jen jim umět naslouchat…

Než nastoupíme do vlaku, zavítáme ještě do kostela sv. Jakuba Většího. I ten je, vedle dalších sakrálních staveb, hrdinou Janových písní. A není to pouze tím, že autor studuje filozofii náboženství a etiku na Husitské teologické fakultě. „Když člověk přijme tajemství víry, tak se potom už nebojí přijmout tajemství všeho ostatního. Nemusí hledat pointy a vysvětlení: ani v písničkách, ani v životě,“ řekl Člověk krve před rokem pro Respekt. Jan má od kostelu klíče, angažuje se také ve spolcích, které Stříbrnou Skalici oživují a v místních kostelech pořádají výtvarná a hudební setkání. Interiér je skromný, dřevěné lavice, na stěnách fresky, které začal smývat čas.

„Hej!  Vstávej!/ Průvodčí ptá se mě na lístek/ kam že to jedete, pane?“ zpívá Člověk krve v písni Vlakem. Právě vlakem jsme přijeli ze Skalice do Vlkovce, Jan vytáhl kytaru z futrálu, sedl si na perón svého oblíbeného nádraží, a začal tuhle píseň, která uzavírá album V kuchyni, hrát. „Moje písničky jsou angažované lidsky. Vycházejí ze mě, aby stály za to, člověk je nemůže vykalkulovat. A to je na nich krásné…“

písničkář v poli Člověk krve alias Jan Senft při natáčení Tváří folku, foto: Kateřina Zemanová

Jan Senft alias Člověk krve (* 1993) pochází ze Stříbrné Skalice. Na kytaru začal hrát v sedmé třídě, první písničky složil v devatenácti. V roce 2017 mu na labelu Divnosti producenta Tomáše Tkáče vyšlo debutové EP Krajina koster. Loňské debutové album V kuchyni vydal díky podpoře fanoušků na serveru HitHit. Singl V kuchyni několikrát vyhrál hitparádu Velká sedma na Rádiu 1. Senft studuje filozofii náboženství a etiku na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Angažuje se ve skalickém Okrašlovacím spolku a spolku s názvem Rackova kobyla, který popularizuje zapomenutá místa na Stříbrnoskalicku.

Související