Vrstvy města: Paneláci

Jak se žije na sídlišti?

Panelák v Praze
Jak se žije na pražském sídlišti? Foto: ČT art

Standardizace, typizace, normalizace. S těmito hesly se u nás po válce, v padesátých letech, začala budovat sídliště. Řešila tehdejší nedostatek bytů a touhu nebydlet vícegeneračně. Jak se žije na pražských sídlištích dnes? Obyvatelé paneláků se v našem videu často shodují, že jim nic nechybí. „Co by mi tu mohlo chybět? Vždyť tady mám všechno. Podívám se z okna a vidím tři lékárny. Tři nákupní střediska. Zeleň,“ líčí jeden z nich ve videu. Jiný dodává: „Připadal jsem si zpočátku jak v bunkru. Betony samý a podobně. Ale už jsem si na to postupně zvyknul.“ Výpovědi obyvatel sídlišť doplňují promluvy historičky architektury Michaely Janečkové a architekta Milana Valeše.

Osmidílná videosérie Vrstvy města sleduje problémy, které Praha sdílí s ostatními evropskými metropolemi. Ať už jde o masový turismus, nedostupnost bydlení nebo zahlcení automobilovou dopravou… Dívá se na ně ovšem nejen optikou odborníků, ale i lidí, kteří v hlavním městě žijí.

VRSTVY MĚSTA (ČESKÁ TELEVIZE, 2023, 8 EPIZOD, CELKOVÁ STOPÁŽ 96 MINUT)

Autor a režie: Jakub Kučera, námět a scénář: Jakub Kučera a Leny Kužvartová, kamera: Ondřej Mazura a Hedvika Ptáčková, dramaturgie: Jiří Koukal, zvuk: Jakub Novotný, úvodní znělka: Alžběta Suchanová a Eva Marťak, kreativní producentka: Štěpánka Sunková

Související