Zítra se bude tančit všude čili koncerty 2019
Nejočekávanější koncerty roku 2019: kde budeme tančit a kdo nám k tomu bude hrát?
Zcela jistě nejsou všechna velká jména na rok 2019 potvrzena. A zcela jistě na české stadiony přiletí ještě další hvězdy; ostatně níže uvedené termíny směřují – až na jednu výjimku – do první poloviny letošního roku. V tuto chvíli vás zveme na ty, na něž už si můžete kupovat lístky.
Co by tomu řekl havíř
Na Colours of Ostrava se už zase dá jezdit bez výčitky, že tuhle zábavu spolufinancuje slovenským soudem potvrzený estébák v trestním stíhání, a.k.a. premiér ČR. Jednoznačným headlinerem tentokrát čtyřdenního mejdanu v kulisách, které by Tim Burton miloval, jsou The Cure s vrchním bolestínkem Robertem Smithem.
Je dobrá zpráva, že jednoduché melodie staré mnohdy desítky let ještě pořád neztratily nic ze svého kouzla a zároveň se dokázaly nestat repertoárem k ohni. Dobrá zpráva je i to, že Robert Smith – vzdor silně melancholické povaze se sebedestruktivními sklony – oslaví letos šedesáté narozeniny a „dál rozdává radost z pódií.“ (Mimochodem, věděli jste, že narozeniny má ve stejný den jako britská královna Alžběta II. a Iggy Pop? Srdečný pozdrav astrologům!) A konečně dobrá zpráva je svým způsobem i ta, že The Cure objevil hudební dramaturg Radiožurnálu: v tyhle měsíce u nich zní až podezřele rozverná The Lovecats, píseň z kompilačního alba Japanese Whispers, které kapela vydala před pouhými pětatřiceti lety.
The Cure vystoupí na festivalu Colours of Ostrava, který se koná 17. – 20. července 2019.
V přiloženém videu se podívejte na koncert, který The Cure odehráli 7. července 2018 jako oslavu svých čtyřiceti let na scéně.
Primal Scream na Metronomu
Kdyby směla devadesátá léta mít pouze jednu taneční desku, byla by to Screamadelica. A kdyby směla taneční devadesátá léta mít jednu píseň, byla by to Jailbird ze Screamadelicy. Primal Scream album vydali v roce 1991 a nálada, zvuk i videoklipy ke všem jednotlivým písním obsahují všechny dobové atributy: Floutkovskou rozvolněnost. Acid i acid house. Kate Moss. Repetitivní nápěvy, které se dají zpívat libovolně dlouhou dobu. Emotikon z coveru alba, který se stal jakýmsi symbolem celé té postrevoluční roztančené generace. A hlavně postavu spratčího Bobbyho Gillespiella, hlavního hrdinu téhle estrády, muže, který miluje Micka Jaggera a nestydí se za to.
Primal Scream vystoupí na pražském Výstavišti na festivalu Metronome, který se koná 21. a 22. června 2019. Dalšími hvězdami budou Kraftwerk a Morcheeba; očekávejte tedy něco jako večírek přeživších.
V přiloženém videu se podívejte na koncert, který Primal Scream odehráli loni v dubnu na festivalu francouzsko-německého kanálu ARTE.
Dance or die
… a protože opakování je matka, znovu si prosvištíme základní fakta: ten chlápek se nejmenuje Jamiroquai, ten chlápek se jmenuje Jay Kay, kdežto Jamiroquai je kapela, kterou Kay založil v roce dvaadevadesát. Žánru se neříká, jak je často slyšet, funky, nýbrž funk, a ty mravence taky nikdo nešňupal.
Funk zažil svou největší éru slávy v 60. letech minulého století: James Brown, George Clinton, Kool & The Gang a taky glittery, flitry, obepnuté kalhoty, třpytky, kam se podíváš, k tomu blikající podlahy. Dost lidem se ulevilo, když ona sláva pohasla.
A pak přišel Jay Kay, k funku přidal něco acid jazzu, vysamploval, na co přišel a s kolegy stvořil nejdřív album Emergency on Planet Earth, vzápětí The Return of the Space Cowboy. Ku cti Jamiroquai budiž přičteno, že rozverné melodie aspoň doplňovali aktivisticko-ekologickým apelem. K někdejšímu vlivu se dnes ani neblíží, nicméně po návratu ke koncertům znovu vyprodávají všechny ty velké haly. Sentiment se tomu říká.
Jamiroquai vystoupí 25. května 2019 v pražské O2 aréně.
V přiloženém videu se podívejte na koncert, který Jamiroquai odehráli v roce 2017 na Paléo festivalu ve švýcarském Nyonu.
Další poslední turné Enia Morriconeho, dej mu Bůh dlouhá léta
Na koncert prvního posledního turné Enia Morriconeho jsem vyrazila v roce 2004 v Locarnu. Celosvětové turné se tenkrát konalo u příležitosti skladatelových 75. narozenin a prodalo se na něj více než půl milionu vstupenek. Oficiálně mělo skončit silvestrovským vystoupením v Mistrově rodném Římě a symbolicky se tam měla uzavřít koncertní kariéra umělce, který složil hudbu k více než pěti stovkám celovečerních filmů, přičemž alba s hudbou z westernů Hodný, zlý a ošklivý nebo Tenkrát na západě náleží k nejprodávanějším soundrackům historie.
Od onoho roku 2004 je ovšem Enio Morricone téměř bez ustání na svém „posledním turné“, v rámci něhož už třeba sedmkrát (2011, 2014, 2015, 2016, dvakrát v roce 2017 a v roce 2018) vystoupil v Praze. A znovu se na něj v české metropoli můžeme jít podívat už koncem ledna, tentokrát koncertuje během turné oslavující jeho devadesátiny. Tak hodně zdraví, Maestro, a ještě hodně let na posledním světovém turné. Však my zase všichni přijdem.
Enio Morricone vystoupí 25. ledna 2019 v pražské O2 aréně.
V přiloženém videu se podívejte na na část koncertu ve francouzském Lyonu. Vystoupil zde roku 2015 a na záznamu doprovází mezzosopranistku Susannu Rigacci.
Mohla by to být ona
Od roku 1963, když zemřela francouzská šansoniérka Edith Piaf, Francie bolestně hledá – novou Edit Piaf. Nutno říci, že se Zaz by se to mohlo konečně podařit. Sice se nenarodila na ulici, sice není autodidakt s darem shůry, nýbrž má prestižní hudební vzdělání. Stejně jako Edith ovšem zpívala na chodníku v pařížském Montmartru, stejně jako Edith nepatří mezi katalogové krasavice, stejně jako v případě Edith v krátké době jejím písním propadl celý (nejen frankofonní) svět. A stejně jako Edith říká o sobě Zaz, že když nezpívá, nežije: zajděte na některý z jejích koncertů, jednoduše jí dáte za pravdu.
Zaz vystoupí 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.
V přiložením videu se podívejte na koncert, který Zaz odzpívala v roce 2014 na festivalu Francofolies ve francouzském La Rochelle.