Art Sounds: Pavel Ciprys & Dominik Trávníček & Timotej Ciprys

7. 5. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.galerierudolfinum.cz/cs/
Místo
Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12, Praha
zobrazit na mapě

Galerie Rudolfinum nabízí možnost užít si hudbu mezi vystavenými díly. Art Sounds je nový společný program Galerie Rudolfinum a České filharmonie ve výstavě Zhanna Kadyrova: Unexpected. Veškeré termíny a program jsou k nalezení zde.

Ve vybrané úterky od 17:00 do 18:00 můžou navštěvníci přímo ve výstavních sálech zažít sérii krátkých hudebních performancí v podání členů České filharmonie. Délka každého vystoupení je 10 až 13 minut. Vybraný repertoár volně reaguje na výstavu Zhanny Kadyrovy a její témata. Hudební program zazní v daný den opakovaně. Tak mají návštěvníci příležitost si jej užít několikrát za sebou, nebo se můžou rozhodnout pouze pro jednu hudební reflexi a po ní se vydat výstavou dál.

V úterý 7. května zahraje Pavel Ciprys a Dominik Trávníček (viola), Timotej Ciprys (zpěv).

Program:

  • Pavel Ciprys: De coelis, de profundis (meditace pro sólovou violu a vokál)
  • Frank Bridge: Lament for Two Violas
  • Béla Bartók: Dua pro dvě violy (výběr)

Hudební meditace De coelis, de profundis je inspirována ukrajinským chorálním nápěvem z 15. století. Lament pro dvě violy Franka Bridge představuje velice niternou skladbu s explozivní katarzí a následným ztišením, jako by autor sváděl boj se svým vnitřním osudem, nad nímž nelze vyhrát, ale je možné ho pouze přijmout a smířit se s ním. Životní přesvědčení Franka Bridge bylo silně pacifistické, což se hluboce projevilo v jeho následné tvorbě během první světové války i po ní. Výběr ze 44 duet Bély Bartóka je inspirován písněmi a tanci vycházejícími z lidové hudby mnoha zemí východní Evropy. Tyto krátké kompozice jsou protkány harmonickou a rytmickou svobodou, která posluchači přináší pocit radosti, mládí a naděje.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články