Evergreen talkshow
5. 11. 2024 17:00, Praha
- Typ akce
- Ve měste
- web
- https://greentable.cz/vegetarianske-bistro/
- Místo
- Green Table Bistro
Na Florenci 2116/15, Praha
zobrazit na mapě
Dvě influencerky, Natália Pažická a Rozárie Haškovcová, které se na svých sociálních sítích dlouhodobě věnují tématům udržitelnosti, nyní plánují vytvořit i offline platformu pro vzdělávání a setkávání (nejen) jejich publika. Cílem akce jsou tři krátké, neformální rozhovory během jednoho večera, ve kterých jedna z influencerek povede diskusi s odborníkem na různá témata, jako například syntetické maso, udržitelné modely ekonomiky, budoucnost fúzní energie nebo zelené podnikání.
Existuje maso, kvůli kterému nemuselo zemřít zvíře? Je energetická náročnost umělé inteligence pro životní prostředí zkáza nebo naděje? A jaký vztah mají Češi k životnímu prostředí?
Hosté v prvním Evergreenu budou:
Roman Lauš: Zakladatel Mewery – Pěstování masa s láskou
- Ať už je člověk vegan, nebo se zajímá o budoucnost potravin – Co kdyby mohl jíst skutečné maso, ale bez toho, aby kvůli tomu muselo zemřít zvíře, a ekologický dopad by byl jen zlomek toho, co je dnes? Zní to jako sci-fi, ale Roman Lauš a jeho tým v Mewery to přetvářejí ve skutečnost.
- Jako zakladatel první evropské startupové firmy, která kultivuje vepřové maso na bázi mikrořas, má Roman jasnou vizi: změnit způsob, jakým je vyráběno a konzumováno maso. Tedy vytvářet ho chutně, eticky a udržitelné bez ekologických dopadů a bez utrpení zvířat.
Adam Vokáč: První ekologický hrobík v České republice
- Luční hřbitov v Praze-Ďáblicích je prvním místem v Česku, kde se pohřbívá celá těla ekologickým způsobem bez kremace a náhrobních kamenů z dováženého materiálu, čímž se minimalizuje uhlíková stopa a posiluje symbolický návrat člověka k přírodě.
- S Adamem Vokáčem si budou moderátorky povídat o konceptu ekologického pohřebnictví, který spravuje, a o tom, jaký význam má pro něj tento přístup. Zaměří se na důvody, proč je tento způsob pohřbu šetrnější k životnímu prostředí a jak Češi na tuto myšlenku reagují.
Jan Krajhanzl: Environmentální psycholog a sociolog
- Lidé si stěžovali na hmyz a ptáky přilepené na čelních sklech aut. Dnes, s úbytkem těchto druhů, je toto nostalgická vzpomínka na minulost. Tento jednoduchý příklad ukazuje, že úbytek biodiverzity probíhá právě teď. Pochopí ho každý a dobře tak široké veřejnosti komunikuje problém úbytku druhové rozmanitosti.
- Jan Krajhanzl, sociální a environmentální psycholog, se dlouhodobě věnuje vztahu lidí a přírody a komunikaci ochrany životního prostředí. Upozorňuje, že přestože Češi milují přírodu, často nevidí hlubší souvislosti mezi tím, co se v ní děje, a jak to ovlivňuje všechny. Nestačí lidem jen sdělovat fakta, je třeba je vtáhnout emocemi – připomínat jim, jak si pamatují bohatou a krásnou krajinu z dětství, a ukázat, co je možné ztratit.
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.