Gardening of Soul

7. 12. 2023 - 9. 3. 2024, Ústí nad Labem

Typ akce
Výstava
web
https://duul.cz/
Místo
Dům umění Ústí nad Labem
Klíšská ul. 1101/129a, Ústí nad Labem
zobrazit na mapě

Výstava Gardening of Soul je součástí programu Gardening of Soul: In Five Chapters, který se zabývá tematikou zahrady a zahradničení v různých metaforických zaměřeních. Tento víceletý program realizovaný na Fakultě umění a designu UJEP je členěn na několik vzájemně se prolínajících částí a zahrnuje tvorbu uměleckých děl ve veřejném prostoru se zapojením lokálních komunit, rezidenční pobyty zahraničních umělců v České republice a českých umělců na Islandu, mezinárodní konferenci a výstavní prezentace doprovázené realizací aktuálních uměleckých děl.

Výstavu Gardening of Soul lze v kontextu tohoto projektu chápat jako významný průsečík, neboť se v jejím rámci představuje celá řada výsledků postupně vznikajících v jeho průběhu a odrážejících jeho tematické zaměření prostřednictvím individuálních uměleckých vyjádření. Díla předkládaná divákům lze rozdělit do tří částí, z nichž jedna vyrůstá z dlouhodobé spolupráce se zahraničními umělci a umělkyněmi Oliou Fedorovou (UA), Barbarou Herold & Florianem Huthem (DE), Stephenem Hobbsem & Marcusem Neustetterem (ZA/AT), Finnbogim Péturssonem (IS), Andreou Resner (CRO), Man Tinem (HKG), Wong Wo Bik (HKG), kteří v minulých měsících absolvovali rezidenční pobyty v Domě umění Ústí nad Labem koncipované tak, aby jim umožnily prolínat vlastní zájem o problematiku zahrady se specifickými reáliemi místní postindustriální atmosféry.

Vedle nich se na výstavě představí Michaela Labudová a Jan Krtička, kteří se měli možnost seznámit s prostředím východního Islandu, kde strávili rezidenční pobyt ve Skaftfell Art Center, na něž navazují ve svých dílech. V neposlední řadě potom na výstavě umělkyně a umělci Jiří Černický, Jiří Bartoš & Jan C. Löbl, Jiří Philippe Janda & Václav Mach, Zdena Kolečková, Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská a Robert Vlasák poodhalují ve formě dokumentací či dílčích realizací projekty připravované pro veřejný prostor ve spolupráci s organizací Člověk v tísni Předlice, Dobrovolnickým centrem Ústí nad Labem, senior centrem Domov Velké Březno, Základní uměleckou školou Most a ústeckou univerzitou. Projekty prezentované v rámci výstavy Gardening of Soul přitom spojuje zájem tvůrců o hledání ztracené rovnováhy mezi jedincem a přírodním či sociálním okolím, která ho obklopují. Hledání, které stejně jako péče o zahradu, vyžaduje trpělivou účast, pochopení a angažovanost.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články