Hledáme letní byt. Zn. Černošice I.

7. 4. 2024 14:15, Černošice

Typ akce
Ve měste
Místo
Černošice (železniční zastávka)
Vrážská, Černošice
zobrazit na mapě

Procházka po černošických vilách s Prahou s očima dokořán.

V poslední čtvrtině 19. st. začala v dosahu Prahy vznikat letoviska, tedy vilové osady sloužící k odpočinku rodin převážně vyšší střední vrstvy. Vliv na to měl nejen překotný průběh industrializace, který působil na zhoršování podmínek života v samotném městě, ale také emancipace a vzrůstající sebevědomí právě střední vrstvy.

Předpokladem pro vznik letoviska byla dopravní dostupnost. Tu zajistil rozvoj železniční sítě, která sehrála výraznou roli právě jihozápadně od Prahy v oblasti dolní Berounky. Zde ve Všenorech vzniklo druhé nejstarší letovisko v blízkosti hlavního města. Zakrátko se připojily Dobřichovice a samozřejmě Černošice.

Účastníky procházky bude zajímat, kde poprvé se čeština poprvé s pojmem vila, jak se v historii měnila její podoba a co na to mělo vliv. Při vycházce uvidí vily od předních architektů – Jana Kotěry, Františka Roitha, Osvalda Polívky, ale i od „první dámy české architektury“ Aleny Šrámkové. Podívají se, kde žil Dr. Jan Janský, objevitel krevních skupin, senátorka Františka Plamínková, herečka Andula Sedláčková, fotograf Jan Nepomuk Langhans a řada dalších významných obyvatel krásných černošických vil.

Praktické informace:

  • Sraz: na nástupišti nádraží Černošic (ve směru na Beroun)
  • Délka vycházky: přibližně 2–2,5 hodiny (cca 3 km)
  • Ukončení vycházky: nádraží Černošice
  • Průvodkyně: Stanislava Micková

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články