Lunchmeat Studio: The Grief of Misfit Cathedrals

12. 10. 2023 - 14. 1. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.kunsthallepraha.org/
Místo
Kunsthalle Praha
Klárov 5, Praha
zobrazit na mapě

Audiovizuální dílo The Grief of Misfit Cathedrals se zabývá fenoménem opuštěných industriálních objektů, které se po ztrátě původní funkce stávají solitéry v městském prostoru.   Jejich monumentální betonové skelety dominují okolní krajině a svým měřítkem a proporcemi připomínají starou sakrální architekturu. Ve své prázdnotě neúprosně zrcadlí plynutí času a působení nejrůznějších socio-ekonomických sil a vlivů, vepsaných do jejich současného stavu. 

Melancholická atmosféra imerzivního filmového formátu, umocněného vícekanálovým prostorovým zvukem, dává pocítit inspiraci japonským konceptem mono no aware, neboli smířením se s pomíjivostí věcí a spatřováním krásy v zániku. Podobná emoce proniká i díly evropského romantismu, jejichž děj se často odehrává na pozadí antických nebo středověkých ruin. 

Lineární experimentální projekt z dílny Lunchmeat Studia je formálně vystavěný na technicky precizních 3D skenech míst přežívajících mimo rytmus města. Jejich křehká a zároveň lehce surová krása tak zůstává uchována navzdory postupující entropii. 

Výsledná audiovizuální instalace pak otvírá mimo jiné otázky spojené s pamětí místa, estetickou hodnotou rozpadu nebo současnou proměnou kulturní krajiny.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články