Muzeum iluzivního umění

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.iamprague.eu/cs
Místo
Muzeum iluzivního umění
Melantrichova 536/2, Praha
zobrazit na mapě

Muzeum iluzivního umění a trick-artu v Praze (IAM Prague) je první muzeum svého druhu v České republice. Exponáty v IAM Prague přináší historické techniky vytváření uměleckých iluzí do doby selfie a sociálních médií 21. století a vybízí návštěvníky ke hře a interakci s vystavenými díly.

Vystavené exponáty mapují iluzivní výtvarné techniky napříč historií umění, ale i v současných uměleckých trendech. Návštěvníci si mohou vyzkoušet reverzní perspektivu v dílech významného britského umělce Patricka Hughese. Mohou si prohlédnout 3D anamorfní instalace z nejrůznějších předmětů od Patrika Proška nebo jedinečné metalurgické obrazy malované ohněm od Ladislava Vlny. Dále optické reliéfy Ivany Štenclové a deformované 3D obrazy Zdeňka Daňka a Jana Jírovce. Poznají proměnlivé lentikulární obrazy Davida Strauzze, nebo stereoskopické fotografie cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Zjistí také co je to red cyan filtrace, stereogram nebo anaglyf, představí si techniku Light Art českého umělce Alexe Dowise a mnoho dalšího.

Vzhledem k tomu, že je většina děl interaktivních, návštěvníci si budou moci hrát a bavit se. Pořídí si spoustu fotek, kde budou právě oni hlavními hrdiny příběhů v iluzivním zpracování. Přímo před očima se jim promění 2D obrazy na 3D prostory a naopak sochy se změní v malby. Sami si mohou vyzkoušet malbu světlem, dozví se o zákulisí vzniku jednotlivých děl v mini kině a stanou se aktéry augmentované reality díky nové aplikaci, která díla animuje v reálném čase. Najdou i technické anamorfní konstrukce, které vycházejí z matematických principů optických iluzí.

Výstava není pouze o zábavě, ale také o vzdělání. Výtvarné iluzivní techniky jsou zasazeny do historického kontextu. Návštěvníci se dozví, kdo byl jejich průkopníkem, k čemu se ve své době používaly a jak se vyvíjela perspektiva a vnímání prostoru v průběhu času. Některá díla se přímo vztahují k významným osobnostem a událostem z české historie. Návštěvníci se stanou iniciátory iluzivní defenestrace, na vlastní kůži si prožijí obléhání Prahy Švédy, nebo se budou podílet na pádu monarchie v Čechách. Čeká je iluzivní ztvárnění svaté Anežky České, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Tomáše Bati, svatého Václava, Nikoly Tesly, Karla IV., Franze Kafky, Karla Čapka, Otto Wichterleho, Františka Kupky, Václava Havla a dalších.

IAM Prague se nachází v ulici Melantrichova 536/2, Praha 1, mezi Staroměstským a Václavským náměstím v novorenesanční budově Městské spořitelny pražské, která stojí přímo na Havelském náměstí přímo naproti Ovocnému trhu. Interiéry této budovy zdobí původní výzdoba od Mikoláše Alše.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články