Ondřej Trhoň: Jak zpoza stínu displeje vidět pravé já?

10. 12. 2023 16:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.ngprague.cz/o-nas/budovy/veletrzni-palac/
Místo
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

U příležitosti výstavy Fotograf Festival #hypertension proběhne přednáška a workshop Ondřeje Trhoně.

Identita rozpuštěná ve zraku algoritmů sociálních sítí napíná porozumění sebe samým k prasknutí. Jak naložit se situací, kdy se obraz vlastního těla, osobního stylu, kreativity nebo politické orientace stává jen datovou položkou v databázi nadnárodní společnosti?

Přednáška představí různé kontexty toho, čemu Obrist, Basar a Coupland říkají „extrémní já“. Replikované vzorce TikTok influencerství se potkávají s hraním rolí ve VRChatu, současným uměním, queer osvobozením i krizí maskulinity filtrované doplňky stravy.

V navazujícím workshopu pak účastníci zkusí společně budovat citlivost vůči silám podrývajícím a překlenujícím jejich já a hlavně jejich představy o sobě samých jako svrchovaných subjektech. Účastníky čeká společné mapování kapitalismu platforem, reverzní vizuality, memové identifikace s postavou panáčka nakresleného v Malování, ale taky cesta podepřená filozofiemi, které člověka místo fixní bytosti vidí jako neustále se proměňující proces. „Rozmnožujete se“ píšou Basar, Coupland a Obrist. Účastníci workshopu společně vymyslí nástroje, kterými mohou odlesky sebe sama alespoň na chvíli zmrazit, aby se v halucinaci okolo vůbec dokázali vyznat.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články