Popis jednoho zápasu

30. 5. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://krajinouprilivu.cz/
Místo
Nová libeňská synagoga
Ludmilina 601/1, Praha
zobrazit na mapě

Hlavní postavou opery je K., jehož rysy se v mnohém shodují se spisovatelem Franzem Kafkou, autoři však nezobrazují věrně jeho život, K. může být každý, kdo prožívá svůj životní zápas podobně těžce a s takovou sebereflexí jako slavný autor. Postavy na jevišti i lokace se shodují s lidmi, kteří patřili ke Kafkovu životu (sestra Ottla, otec, přítel Max Brod) a místy, v nichž se pohyboval. Základní scéna (dlážděné ulice a tramvajové koleje) navozuje pražské prostředí a vyvolává pocit stísněnosti.

Jakkoli název opery odkazuje k rané povídce Franze Kafky, není přímo založena na jejím textu, ale jedná se o koláž z jeho děl: próz, deníků, dopisů (až po poslední lístky ze sanatoria), ale také pracovních zápisů z Dělnické úrazové pojišťovny, v níž působil. Opera vznikla roku 2005 pro Státní operu v Göteborgu, filmový záznam pak v lednu 2006. Autorem hudby je skladatel klasické hudby Jan Sandström ve spolupráci s operním režisérem Davidem Radokem, libreto napsali David Radok (který je i autorem scény) a spisovatel a esejista Josef Kroutvor. Zpívá se v němčině (veškeré texty pocházejí z Kafkových děl), pro uvedení v Libeňské synagoze se připravují české titulky.

Spolek Krajinou přílivu by projekcí chtěl důstojně a originálně připomenout sté výročí nejslavnějšího pražského rodáka i recepci jeho díla; úvodní slovo (o díle i o svém vztahu ke Kafkovi) pronese David Radok. K akci se plánuje i pamětní list.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články