Simona Vojtěšková: Vnitřní melodie

18. 4. 2024 - 22. 5. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://kavarnacohledajmeno.cz/
Místo
Kavárna co hledá jméno
Stroupežnického 10, Praha
zobrazit na mapě

Simona Vojtěšková tvoří a maluje v ateliéru ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě. Nejčastěji se věnuje abstrakci a krajině. V jejích obrazech lze najít nejrůznější organické tvary, smyšlené rostliny, překrývající se vrstvy, opakující se vzorce a hodně růžové barvy. Vedle momentů z dětství v podobě berušek a puntíků i tajemné tmavé kouty a jakoby záměrně nedokončená místa. Nedokonalosti střídají propracované detaily zabírající hodiny práce.

Simonu nejvíce inspiruje příroda a její barvy. Při tvorbě se nechává pohltit chaosem, ve kterém hledá smysl. Pracuje rychle a intuitivně. Jak malba postupuje, tak zpomalí a více promýšlí finální vrstvy. Každý obraz je pro ni výzvou, na kterou myslí dnem i nocí, a proto se vyhýbá práci na více obrazech současně. Proces je pro Simonu uspokojivější než výsledek. Obraz je hotový v okamžik jejího vnitřního nasycení. Její díla jsou provázána, každý nový obraz obsahuje prvky předchozích, ale také něco nového, co objevila v průběhu tvorby.

Umělecký styl Simony Vojtěškové spojuje prvky art brut, abstraktního expresionismu a naivního umění. Inspirují ji zejména australské malířky Anna Price, Melanie Obst a Rach Jackson. Přesto jsou její díla především osobní reakcí na momentální rozpoložení a životní situaci. Diváci mohou její obrazy interpretovat vlastním způsobem a objevovat v nich nové detaily a příběhy.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články