Artoulka: Laco Déczi s trumpetou na cestách

Laco Déczi
Průvodcem první letošní Artoulky bude jazzový trumpetista a hudebník Laco Déczi.

Počasí svádí k drobným výletům, které na artu s Artoulkami podnikáme už čtvrté léto – a vy se na ně můžete vydat s námi. Letos nás budou provádět proslulí hudebníci. Zatouláme se s nimi na místa, kde to mají rádi a ještě nám k tomu zahrají. S prvním z nich – trumpetistou Lacem Déczim – jsme se vypravili do Fantovy kavárny na hlavním nádraží v Praze. Zahrál jak spěchajícím kolemjdoucím, tak i ministerské konferenci.

Že vás hudebníci na toulkách nezajímají? Podívejte se na naši mapu hudebních festivalů a vyberte si ten svůj ze stovky akcí po celé České republice. Protože bez hudby to letos nepůjde!

Laco Déczi Trumpetista Laco Déczi na 38. ročníku Československého jazzového festivalu, 14. října 2021 v Přerově, foto: ČTK – Luděk Peřina

Laco Déczi (* 29. 3. 1938)

Jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř, který se narodil ve slovenském Bernolákovu. Svou první desku Laco Déczi & Cellula Quintet – Pietoso vydal v roce 1969. Českému divákovi se Déczi mohl dostat do povědomí díky účinkování ve snímku Kalamita (1981) režisérky Věry Chytilové. V roce 1985 emigroval nejprve do Německa a poté do Spojených států, kde žije dosud. Tento výjimečný hudebník, který vyznává kult tragicky zesnulého geniálního trumpetisty Clifforda Browna, se úspěšně drží na světové hudební scéně přes padesát let. S vlastní skupinou Celula New York dokázal poselství Brownovy trubky spojit do působivé symbiózy s elektrickou jazzrockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Décziho hudba dodnes. Do České republiky se pravidelně vrací během svých koncertních turné.

Související