Černá díra v Dejvickém divadle, kdo dědil po Picassovi a milostné avantýry Richarda Wagnera

ČT art v týdnu od 1. července

Ivan Trojan
Záznam inscenace Černá díra Dejvického divadla uvede ČT art v pondělí 1. července, foto: Hynek Glos

Pondělí 1. července, 20:15

Černá díra

Divadelní inscenace, jejíž televizní záznam vznikl v roce 2011, mělo pražské Dejvické divadlo na repertoáru v letech 2007 až 2013. Režíroval ji Jiří Havelka a vznikla na základě „řízené improvizace“ samotných herců. Ocitáme se na benzinové pumpě uprostřed pouště, kde se nic neděje – ale může se tam stát cokoliv. Lidé, kteří tam vejdou, se totiž dostanou do časoprostorové smyčky, z níž není úniku. Všechno se mění, prostor i čas; všechno může být jinak. Hrají Ivan Trojan, David Novotný, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Martha Issová, Václav Neužil, Pavel Šimčík a Petr Koutecký. Jan Císař v Lidových novinách inscenaci shrnul slovy: „Divadelní čas i prostor jsou tu uchopeny jako prolínání a splývání skutečnosti s fiktivností; jsou zároveň pravé a nepravé, schopné vyobrazit reálně existující svět a současně jej předvést na jevišti jako svět zcela smyšlený, v němž neplatí nic z pravidel a konvencí reálného bytí. Na těchto myšlenkových východiscích se zdvihá prvotní, základní, rozhodující a také sugestivní divadelní kvalita tohoto představení: hra herců. Toto představení nevypráví příběh, nevytváří napínavý děj ani nesděluje témata. Je jakýmsi herním i hravým průnikem k podstatě tvorby postavy jako divadlem stvořeného člověka.“

Inscenace Černá díra Inscenace Černá díra Dejvického divadla, foto: Hynek Glos

Úterý 2. července, 21:10

Zpívání v dešti

Kultovní americký muzikál přináší originální pohled na Hollywood roku 1927. Don Lockwood (Gene Kelly) patří k hereckým hvězdám němého filmu. Naoko tvoří dokonalý pár s herečkou Linou Lamontovou (Jean Hagenová) i mimo filmová plátna. Jak jejich postavení a vztah změní novinka – zvukový film? Lina má příšerný hlasový projev, její scény v novém muzikálu tak nadabuje Kathy Seldonová (Debbie Reynoldsová). Právě do ní se ale Don doopravdy zamiluje, o čemž nakonec pojednává i ústřední píseň Singin‘ in the Rain v jeho podání…

Zpívání v dešti Kultovní americký muzikál Zpívání v dešti, foto: archiv ČT

Středa 3. července, 20:15

Picasso!

Picasso umírá 8. dubna 1973. Šest let na to se v Paříži scházejí v doprovodu právních zástupců jeho dědici. Jak si rozdělí malířovo dědictví? Francouzský dokument z roku 2013 přibližuje nejen tuto nepřehlednou situaci (Picasso nezanechal žádnou závěť), ale také historicky dosud příliš neprobádané soukromí a rodinné vazby malíře. Například jeho syn Claude Picasso o něm v dokumentu říká: „Jediné, co ho opravdu zajímalo, byla výtvarná tvorba. Výhradně na to se skutečně soustředil. Všechno ostatní pro něho byla jen zábava. I děti byly zábava. Všechno kromě malování ho v podstatě jen rozptylovalo.“

Picasso Picasso nezanechal žádnou závěť, jak si jeho dědici rozdělí majetek? Foto: archiv ČT

Sobota 6. července, 20:15

Leoš Janáček: Káťa Kabanová

Opera o třech dějstvích Leoše Janáčka, kterou hudebně nastudoval dirigent Jakub Hrůša s mezinárodním sólistickým obsazením, byla uvedena na Salcburském festivalu v roce 2022. Káťa Kabanová (americká sopranistka Corinne Winters) žije v nešťastném manželství s Tichonem (Jaroslav Březina) a despotickou tchýní Kabanichou (Evelyn Herlitziusová), která peskuje jak svého syna, tak Káťu. Když Tichon odjede na trh do Kazaně, Káťa se spolu s Varvarou (Jarmila Balážová) vydává na schůzku s Váňou, na něhož si myslí Varvara, a s Borisem, který je zase zamilovaný do Káti. Ačkoliv se mu Káťa snaží nepodlehnout, nakonec mu padá do náruče. Není to ale příběh se šťastným koncem.

Káťa Kabanová Opera Káťa Kabanová Leoše Janáčka, kterou hudebně nastudoval dirigent Jakub Hrůša, foto: archiv ČT

Sobota 6. července, 22:00

Magický žár

Americký film z roku 1956 o životě německého skladatele Richarda Wagnera, kterého zde ztvárnil Brit Alan Badel. Wagner otřásl hudebním světem 19. století – jeho idea opery jako dramatické symfonie ale neuspěje ihned. Má dluhy, milostné avantýry i vyhraněné politické názory. Po květnovém povstání roku 1848 je na něj vydán zatykač a jeho opery se ocitnou v nemilosti. Režisér William Dieterle skladatelovo hudební dílo do filmu samozřejmě promítl – v aranžmá Ericha Wolfanga Korngolda tak uslyšíme opery jako Rienzi, Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin nebo čtyřdílný opus Prsten Nibelungův.

Richard Wagner Americký film Magický žár pojednává o životě německého skladatele Richarda Wagnera, foto: Wikipedia – PD

Související