Co se zdá Stephenu Kingovi? Kam to dotáhl Jamie Foxx. Jiřina Bohdalová (ještě) na divadle
ČT art v týdnu od 27. listopadu
Polská režisérka Agnieszka Hollandová slaví v tomto týdnu 75. narozeniny a ČT art proto uvádí její film Přes kosti mrtvých. Připomenuty budou čtyřicátiny skupiny Precedens. Jak žil a dožil skandální fotograf Robert Mapplethorp. A k tomu pořady, jichž se dotýkáme v titulku. Račte si vybrat.
Pondělí 27. listopadu, 20:15
Záznam z letošního koncertu k otevření komorního koncertního sálu v nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity, která je součástí Klastru umění a designu nedaleko Černé louky. Při této příležitosti se sešli na pódiu umělci určitým způsobem spjatí s ostravskou Fakultou umění, například klarinetista Karel Dohnal, houslový virtuóz Jiří Vodička, klavírista Ivo Kahánek či operní pěvci Jana Šrejma Kačírková, Veronika Holbová Rovná nebo Martin Gurbal. Na programu byly skladby ostravského skladatele a pedagoga Milana Báchorka, klavírní Sonáta 1. X 1905 Leoše Janáčka, klarinetový opus Fantasiestücke č. 73 Roberta Schumanna či houslové variace Tzigane Maurice Ravela.
Klavírista Ivo Kahánek je také spjat s ostravskou Fakultou umění a vystoupil na slavnostním koncertu, foto: z televizního recitálu, Archiv ČT
Pondělí, 27. listopadu, 22:25
Jaké sny pronásledují Stephena Kinga, jehož romány inspirovaly množství filmů a seriálů? Má tenhle mistr napětí a hororu noční můry? Francouzský dokument stanice Arte z roku 2020 obsahuje Kingovo vlastní vyprávění o jeho profesní dráze a současně představuje průřez jeho dílem, ilustrovaný širokým výběrem filmů natočených podle jeho knih – například To, Vzpoura strojů, Hřbitov domácích zvířátek, Osvícení, Misery nechce zemřít nebo Stůj při mně.
Spisovatel Stephen King v dokumentu Nutné zlo Stephena Kinga, foto: Getty Images / Toronto Star Dick Loek
Úterý, 28. listopadu 21:35
Hostem ArtZóny bude významný maďarský režisér a scenárista Béla Tarr, který v Praze převzal čestný doktorát AMU za přínos světové kinematografii. V rubrice Týden provede filmový historik Michal Bregant diváky výstavním projektem Myslet filmem, publicista Radim Kopáč bude glosovat knihu Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice a filmoví publicisté Pavel Sladký a Martin Šrajer zrecenzují animovaný debut Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Fenomén ArtZóny bude patřit události staré sto let, kdy Československo pořídilo za tehdy bezprecedentních pět milionů korun kolekci francouzského umění. O takzvaném nákupu století bude hovořit historik umění Nikolaj Savický a ředitelka Ústavu pro dějiny umění FF UK Marie Rakušanová.
Z animovaného filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo, o kterém bude řeč v této Artzóně, foto: CinemArt
Úterý, 28. listopadu, 22:30
Americké životopisné drama z roku 2018 inspirované osudem fotografa Roberta Mapplethorpa (1946–1989), který svými portréty mužských těl ve své době šokoval svět. Mapplethorpe často na fotografiích zachycoval muže v homoerotických či BDSM scénách a většinová společnost je považovala za pornografii. Poprvé v historii Spojených států byla dokonce za instalaci jeho retrospektivy nařčena umělecká galerie z obscénnosti vystaveného díla.
Děj snímku se odvíjí od Mapplethorpeova osudového vzplanutí ke zpěvačce Patti Smith. Společně se přestěhují do legendárního newyorského hotelu Chelsea, který tehdy představoval útočiště undergroundových umělců. Zdánlivě nerozlučnou dvojici však rozdělí Robertova vášeň nejen pro fotografii. Své sexuální touhy naplno odráží v umělecké tvorbě, v níž dominuje obnažené mužské tělo. Sebedestruktivní způsob života se mu stává osudným. Hlavní roli ve snímku režírovaném Ondim Timonerem ztvárnil britský herec Matt Smith.
Herec Matt Smith v hlavní roli životopisného filmu Mapplethorpe, foto: Archiv ČT
Středa, 29. listopadu, 20:15
12 violoncellistů Berlínských filharmoniků – Koncert Ceny Antonína Dvořáka
Přímý přenos koncertu ve Španělském sále Pražského hradu u příležitosti předání Ceny Antonína Dvořáka. Hudební program obstará unikátní a světově proslulý soubor nazvaný 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků. Toto těleso sestává výhradně z členů violoncellové skupiny jmenovaného orchestru. Úvod koncertu bude vyhrazen Antonínu Dvořákovi, neboť akce je součástí festivalu Dvořákova Praha, po předání ceny zazní díla Verdiho, Debussyho i filmové melodie.
Cena Antonína Dvořáka vyzdvihuje osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Za letošního laureáta Ceny Antonína Dvořáka bude vyhlášeno Panochovo kvarteto.
12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, foto: Dvořákova Praha / Cena Antonína Dvořáka
Čtvrtek 30. listopadu, 23:20
Jamie Foxx – tajemství úspěchu
Loňský britský dokument přibližuje život a kariéru amerického herce, komika a zpěváka Jamieho Foxxe (* 1967). Za roli ve filmu Ray získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Získal rovněž Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu / komedii a byl nominován na několik cen Grammy. Narodil se jako Eric Marlon Bishop. Od mládí muzicíroval, na vysoké škole studoval vážnou hudbu. Od roku 1989 se živil jako komik a v té době si změnil jméno na Jamie Foxx. Herecky debutoval roku 1992 ve filmu Hračky.
Co však přítomný filmový portrét neobsahuje, i kdyby chtěl, to jsou události letošního roku: Foxx byl 12. dubna hospitalizován a dlouhé týdny pobýval ve zdravotnických zařízeních, příčinou nejspíš byla mozková příhoda; v červenci pak zveřejnil na svém instagramovém účtu zprávu, že se „vrátil z pekla“. A minulý týden vyšlo najevo, že čelí žalobě ze sexuálního incidentu který se měl odehrát v roce 2015 v newyorské restauraci Catch NYC. Jedna žena uvádí, že ji osahával a táhl do zákoutí terasy. Herec tvrdí, že se incident nestal.
Herec Jamie Foxx v dokumentu Jamie Foxx – tajemství úspěchu, foto: Archiv ČT
Pátek 1. prosince, 21:30
V dubnu 2023 oslavila koncertem v pražském Paláci Akropolis skupina Precedens své čtyřicátiny. Záznam z vystoupení je proložen rozhovory přibližujícími historii i současnost kapely, kterou založili v roce 1982 Martin Němec a Jan Sahara Hedl. Přes řadu proměn udržel Němec skupinu až do současnosti. K hitům patří skladby Soumrak bohů, Doba ledová, Dívčí válka nebo Tisíc jmen a k nejvýraznějším osobnostem formace zpěvačka Bára Basiková a zpěvák a textař Jan Sahara Hedl. Oba na výročním koncertě vystoupili – spolu s dalšími hosty, například se zpěvákem Michalem Prokopem.
Bára Basiková a skupina Precedens, foto: Archiv ČT
Sobota 2. prosince, 22:20
Polská režisérka Agnieszka Hollandová oslavila v tomto týdnu své 75. narozeniny. Při té příležitosti uvádí ČT art film z roku 2017, který spolurežírovala s režisérkou Kasiou Adamik a jenž vznikl podle knihy Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky Olgy Tokarczukové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Thriller s prvky černé komedie se odehrává na polsko-českém pomezí, kde žije na samotě svérázná důchodkyně, která kdysi projektovala mosty a teď učí angličtinu v místní škole. Zabývá se astrologií, je vášnivou obhájkyní zvířat i všech outsiderů. Jenže u státních úřadů nenachází se svými stížnostmi a prosbami pochopení, považují ji za poněkud bláznivou. Když se však v kraji začnou nacházet těla podivně zavražděných lidí, přijde žena s odvážnou teorií, že za vším je třeba hledat zvířata, která se lidem mstí za všechno zlé, co jim kdy způsobili… Ve snímku se v roli entomologa objeví český herec Miroslav Krobot a na scénáři spolupracoval s Hollandovou a Tokarczukovou scenárista Štěpán Hulík.
Z filmu Přes kosti mrtvých, foto: Archiv ČT
Neděle 3. prosince, 21:45
Záznam z loňského představení v pražském Divadle Na Jezerce. V inscenaci tragikomické hry Gin Game amerického dramatika Donalda L. Coburna o hráčské vášni, štěstí ve hře a neštěstí v lásce excelovali Jiřina Bohdalová a Milan Kňažko. Fonsie a Weller se v domově seniorů potkávají náhodou. On ji přemluví ke karetní hře zvané gin, jejíž pravidla zná dopodrobna, ona je začátečnice, která má štěstí. Jenže štěstí občas máme tam, kde ho nepotřebujeme. Každá jejich započatá konverzace se postupně stává bitvou. Inscenaci režíroval Radek Balaš, televizní záznam Zdeněk Zelenka.
Nyní tento titul na repertoáru „Jezerky“ již není. „Na doporučení primáře Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce s aktivním hraním v divadle končí,“ napsal k aktuálnímu stavu slavné herečky principál divadla Jan Hrušínský na Facebook letos v říjnu. Bohdalové je dvaadevadesát let.
Milan Kňažko a Jiřina Bohdalová v divadelním představení Gin Game, foto: Archiv ČT