Diskuze: Rozšíření Magnesie Litery není šťastné. A cena za prózu je vysloveně diskutabilní
Jak se vyvíjí nejpopulárnější tuzemská literární cena Magnesia Litera? Co charakterizuje její letošní ročník? K diskuzi si Josef Chuchma pozval slovesnou dramaturgyni rozhlasové stanice Vltava a redaktorku měsíčníku Host Kláru Fleyberkovou a šéfredaktora internetového deníku Alarm, publicistu a kritika Jana Bělíčka.
Proti letošní Knize roku – básnické sbírce Miloše Doležala Jana bude brzy sbírat lipový květ – není co namítat, tedy pokud hovoříme o tomto svazku jako takovém. Ale diskutabilní je výběr Knihy roku. Magnesia Litera se letos rozšířila o žánrové ceny, což není úplně šťastný krok. Celkově byl ročník 2023 takový hodný a spořádaný. To jsou některé z názorů, které diskutující pronesli v novém dílu pořadu …a to je co?
Jan Bělíček, Klára Fleyberková a Josef Chuchma, kteří diskutovali o letošním ročníku Magnesie Litery, foto: ČT art – Josef Chuchma
A ještě několik slov k hostům:
Klára Fleyberková (* 1988). Po maturitě v oboru Grafika v reklamní praxi studovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde absolvovala estetiku. Následně na DAMU vystudovala obor Teorie a kritika. Spolupracovala s kulturním čtrnáctideníkem A2, se Salonem, webem Aktuálně.cz, s Taneční zónou nebo Radiem Wave. Ze spolupráce s Wavem přešla na plný úvazek do kulturní redakce Zpravodajství Českého rozhlasu, poté do redakce Mozaiky na Vltavě, kde pracovala jako literární publicistka. Od dubna 2019 působí jako slovesná dramaturgyně stanice Vltava.
Jan Bělíček (* 1986). Studoval filozofii a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem internetového deníku Alarm.cz, který v roce 2013 spoluzakládal. Jeho články o literatuře, politice a kultuře se objevily v deníku E15, Salonu Práva, Respektu, na Českém rozhlase Vltava a v dalších médiích. Soustavně zkoumá fenomény nacházející se na hranici mezi uměním, společností a politikou. Na přelomu let 2019 a 2020 začal na platformě pro vizuální umění Institut úzkosti publikovat literární podcast V chapadlech murmuru, z něhož vloni vznikla stejnojmenná kniha.