Fantastičtí Ukrajinci ukazují všechny barvy současné ukrajinské kultury

Seriál Fantastičtí Ukrajinci

Fantastičtí Ukrajinci
repro: ČT art

Vystupují v ní významné osobnosti současné ukrajinské kultury a vyprávějí o tom, jaká je v posledních letech situace v jejich uměleckém oboru, jaké jsou jeho domácí a světové úspěchy i bolavá místa. Každá z epizod je věnována jinému uměleckému druhu: od hudby, filmu, literatury, přes vizuální umění, po módu a tanec.

Epizoda 01: Hudba

Jak se za posledních třicet let změnil ukrajinský hudební průmysl? Kde se vzal tamní hiphop? A jak se stát na Ukrajině hvězdou? Víc se o tom dozvíte v jednotlivých kapitolách dílu, který představuje dění na ukrajinské popové, rockové, hiphopové, elektronické a folklorní scéně.

Epizoda 02: Film

Proč všichni mluví o tom, že ukrajinská kinematografie se už naučila chodit a může tak do školky? Dozvíme se také, jak vůbec vzniká film a proč osvětlovač není o nic méně důležitý než režisér. A také, proč ukrajinské komedie vydělávají v kinech miliony a kdy Ukrajina konečně dostane prvního Oscara.

Epizoda 03: Literatura

Co se v poslední době děje v ukrajinském knižním světě? Je v hodinách ukrajinské literatury potřeba sexuální výchova? Proč dostane Nobelovu cenu za literaturu spíš ukrajinská spisovatelka, než spisovatel? Nejen to se dozvíte v tomto díle.

Epizoda 04: Vizuální umění

Z čeho roste nová vlna ukrajinského vizuálního umění? Jak mu rozumět? Jaká témata vyzdvihuje a jaké v něm panují trendy? Lze se jím uživit? To jsou jen některé z otázek, na něž přítomný dokument hledá odpovědi.

Epizoda 05: Móda

Jak tvořit, aby si vás všimly Céline Dion, Dua Lipa, Lady Gaga nebo první dámy Evropy? Prosadit se v kreativním byznysu, konkurovat zahraničním značkám a dobýt metropole módy je obtížný úkol. Několika návrhářům vystupujícím v tomto dílu se to však podařilo.

Epizoda 06: Tanec

Ukrajinský tanec v poslední době ožil. Úspěšní ukrajinští tanečníci a choreografové vypráví o svém profesionálním životě a zkušenostech. Nahlédneme s nimi do zákulisí baletu, společenského tance, ale i twerkování a hiphopu.

Související