Frigo týraný rodiči, Madonna jako spasitelka Argentiny a Kolaps nového cirkusu

ČT art v týdnu od 7. srpna

buster keaton
Buster Keaton přezdívaný Frigo, o němž uvádí ČT art tento týden dokument Velký Buster Keaton, foto: archiv ČT

Pondělí 7. srpna, 20:15

Losers Cirque Company: Kolaps

Sedmdesátiminutová akrobaticko-světelná show Kolaps českého novocirkusového souboru Losers Cirque Company měla premiéru na festivalu Letní Letná v roce 2017. O dva roky později soubor tuto inscenaci na festivalu zopakoval a Česká televize představení vysílala přímým přenosem k šestému výročí založení programu ČT art. Jde o vůbec první ucelenou inscenaci tuzemského souboru tohoto žánru na televizní obrazovce. Předností Kolapsu jsou pohybová a akrobatická dokonalost, ale také jemný humor a hra se světly.

kolaps; losers cirque company Z představení Kolaps uskupení Losers Cirque Company, foto: František Ortmann – LCC

Pondělí 7. srpna, 22:20

Nedotknutí

V dojemné americké komedii kameramana a režiséra Richarda Wonga z roku 2019 se vydává trojice tělesně postižených mladíků na cestu za prvním sexuálním zážitkem. Příběh svede dohromady nesourodou sestavu – jeden muž je slepý, druhý na vozíku, třetí zcela ochrnutý. Chtějí tajně podniknout cestu do Montrealu, kde existuje noční klub určený pro zákazníky se speciálními potřebami. Za vysněným cílem je má za úkol dovézt rázovitá zdravotní sestra Sam. Běží o remake úspěšného belgického snímku Hasta la vista! z roku 2011; v porovnání s ním však Wong přichází s ještě odvážnějším, drsnějším humorem.

postava z filmu nedotknutí Z filmu Nedotknutí, foto: archiv ČT

Úterý 8. srpna, 21:05

Al Pacino – Hvězda proti své vůli

V cyklu Příběhy filmových legend představuje ČT art tentokrát životní osudy herce, který se proslavil v Hollywoodu, avšak mnohem raději se prezentuje jako divadelní herec a režisér. To je znát nejen z francouzského dokumentu Al Pacino – Hvězda proti své vůli z roku 2020. Přitom řada jeho filmových rolí je nezapomenutelná, ať jde o Kmotra, Strašáka, Serpica, Zjizvenou tvář či Vůni ženy; ostatně za posledně jmenovaný snímek získal Oscara.

al pacino Herec Al Pacino, foto: archiv ČT

Středa 9. srpna, 21:10

Píseň pro Rudolfa III.

V tomto dnes již legendárním osmidílném seriálu Jaroslava Dietla o životě a snění řezníka Rudolfa a jeho rodiny z let 1967–1969 si zahráli nejen známí herci v čele s Ivou Janžurovou a Jiřím Hrzánem, ale vystoupily v něm i tehdejší hvězdy české pop music – Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Naďa Urbánková, Karel Gott, Václav Neckář či Waldemar Matuška. Seriál poznamenaly události roku 1968. Plánovaný šestý díl série, který Dietl nazval Rudolf III. na dvoře Leonida I., se natočil nakonec zcela jinak. Více přibližuje herečka Iva Janžurová v devítiminutovém úvodním slovu z roku 1990, který nyní ČT art uvádí před dílem nazvaným Hrabě Monte Christo.

Onen Úvod k nenatočenému 6. dílu unikátně kombinuje studiové dotáčky a dochované záběry z epizody, která byla vysílána živě ve dnech okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy (z toho důvodu se záznam nedochoval celý a místy je bez zvuku). Touhle reakcí na nastalou situaci se pořad změnil ze zábavné písničkové férie ve svého druhu dokument. A protože opět začala fungovat cenzura, byl na více než dvacet let zavřen do trezoru a zároveň výrazně (a často negativně) ovlivnil život a tvorbu nejednoho z tvůrců. To, jaké důsledky to mělo pro kariéru Ivy Janžurové, prozradí herečka v jedné z dalších Artoulek na webu ČT art, kde se spolu s ní vydáme na některá místa, kde se seriál natáčel.

Darek Vostřel a Iva Janžurová, seriál, Píseň pro Rudolfa III: Darek Vostřel a Iva Janžurová v seriálu Píseň pro Rudolfa III., foto: archiv ČT

Středa 9. srpna, 22:50

Divoké historky

Španělsko-argentinská černá komedie z roku 2014 sestává ze šesti povídek o lidech vystavených neočekávaným mezním situacím. Cestujícím v letadle se hromadně mstí nevyrovnaný umělec a zamyká se do pilotní kabiny; kuchařka chystá pomstu pro mafiána, který mnohým zruinoval život; demoliční inženýr v kafkovské honbě za spravedlností končí ve vězení a má vztek… V patrně nejslavnější povídce, trefně nazvané Dokud nás smrt nerozdělí, nevěsta až na své svatbě pochopí, že ji novopečený ženich podváděl s jednou ze svatebních hostek. Snímek argentinského filmaře Damiána Szifróna získal několik prestižních nominací, mimo jiné od americké Akademie filmových věd a umění či canneského festivalu.

Erica Rivas v povídkovém filmu Divoké historky Erica Rivas jako mstící se nevěsta v povídce Dokud nás smrt nerozdělí z povídkového filmu Divoké historky, foto: archiv ČT

Čtvrtek 10. srpna, 20:15

Velký Buster Keaton

Americký dokument o jednom z největších filmových komiků. Říkalo se mu Frigo – to pro jeho tvář, která se zdála být bez mimiky, jako by ji zaklel mráz. Narodil se jako Joseph Frank Keaton coby první dítě manželského páru, který se živil vaudevillovými výstupy a kočoval po Americe. Na jevišti stál malý Joe už jako batole, brzy ovšem začal létat. Rodiče si ho pohazovali po jevišti s takovou vehemencí, až několikrát čelili obvinění z týrání. Na klučinu dokonce používali speciální madlo, aby se s ním lépe manipulovalo. Šlo o vynikající průpravu pro jeho pozdější divoké a nesmírně složité kaskadérské kousky. Přezdívku „Buster“, což se dá pochopit jako „padač“ nebo „nezmar“, mu prý vymyslel rodinný přítel, slavný kouzelník Harry Houdini, když ho viděl spadnout ze schodů a byl ohromen tím, že se Joe hned zvedl a pokračoval dál, jako by se nic nestalo. A takový byl Keaton vždy: tvrdý sám k sobě, nezmar, kterého potkala řada nejen fyzických pádů, ale on se vždy dokázal zvednout a pokračovat. O jeho životě a kariéře vypráví celovečerní dokument režiséra Petera Bogdanoviche Velký Buster Keaton z roku 2018, v němž na legendu vzpomínají blízcí a kolegové včetně Mela Brookse, Carla Reinera či Wernera Herzoga. O dokumentu ještě přineseme samostatný materiál v den jeho vysílání.

Buster Keaton ve filmu Frigo na mašině Buster Keaton ve filmu Frigo na mašině, foto: archiv ČT

Čtvrtek 10. srpna, 21:55

Belmondo o Belmondovi

Legenda světového filmu očima vlastního syna v celovečerním francouzském dokumentu z roku 2015. Jean-Paul Belmondo se narodil roku 1933, jeho syn Paul o třicet let později. Z někdejšího sex symbolu je v tomto dokumentu charismatický bělovlasý muž a synovy skráně také už zdobí šediny. Dva zralí muži se vydali na výlet po Francii i za její hranice, aby zavzpomínali na velká setkání a dobrodružství. V celovečerní dokumentární „road movie“ se objeví například Claudia Cardinal, Claude Brasseur, Jean Rochefort či Robert Hossein. Třešničkou na dortu je účast Alaina Delona a jeho syna Anthonyho, který je Paulovým vrstevníkem.

Jean-Paul Belmondo a jeho syn Paul Belmondo Jean-Paul Belmondo a jeho syn Paul Belmondo (vpravo) v dokumentu Belmondo o Belmondovi, který natočil syn o svém slavném otci, foto: archiv ČT

Sobota 12. srpna, 20:15

Život herce: František Němec

Herec František Němec v těchto dnech oslavil osmdesátiny. ČT art proto reprízuje dokumentární road movie Jiřího Stracha z roku 2018, v níž herec bilancuje život na jevišti i před kamerami a vydává se kabrioletem po klíčových místech svého života. Za půl století kariéry ztvárnil stovky divadelních, filmových a televizních rolí. U diváků je oblíbený díky komediálnímu talentu, u kritiky zase uznávaný pro přesvědčivé ztvárnění rozporuplných postav. Do povědomí publika se zapsal jako populární tatínek z filmů Marie Poledňákové i jako legendární Hamlet v režii Miroslava Macháčka. Za roli dirigenta Furtwänglera v inscenaci Na miskách vah získal v roce 1998 cenu Thálie.

Po dokumentu následuje na ČT art od 21:10 televizní horor Travis z roku 1996 s Františkem Němcem v hlavní roli; jde o režijní debut jiného známého herce, dnes již zesnulého Vladimíra Postráneckého. Ocitneme se v něm na jednom krásném, ale opuštěném venkovském sídle, kde ožívají duchové minulosti…

František Němec Civilní František Němec v dokumentu Jiřího Stracha, foto: archiv ČT

Neděle 13. srpna, 20:15

Evita

Zpěvačka Madonna, která letos slaví pětašedesátiny, v hlavní roli amerického muzikálu z roku 1996. Autorská dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice vytvořila divadelní muzikály, které patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru kdy vzniklo – například Jesus Christ Superstar či Cats. Jejich životopisně laděná Evita se na jevišti objevila poprvé v roce 1978, o osmnáct let později ji na plátno převedl režisér Alan Parker.

Příběh vypráví krátký dynamický život Evy Perónové (1919–1952), původem chudé, ale ctižádostivé argentinské herečky, která se provdala za nadějného politika a později prezidenta a diktátora Juana Peróna. Stala se ochránkyní utlačovaného lidu a nositelkou změn v tamní společnosti. Film vznikl podle scénáře Olivera Stonea a Alana Parkera. Tvůrci nahradili původní divadelní stylizaci dobově věrnou výpravou, v mnohém směřující až k rekonstrukci historických událostí. Přesto se nepokoušejí o popírání mýtu Evity a jeho konfrontaci se skutečností. Režisér Alan Parker zdůraznil melodramatickou rovinu vyprávění a ponechal velký prostor hudbě Andrewa Lloyda Webbera. Postavu Evy Perónové ztvárnila Madonna, úlohu vypravěče Che vytvořil Antonio Banderas. Z pěti nominací získal film Oscara za nejlepší píseň (You Must Love Me).

Madonna a Antonio Banderas v muzikálu Evita Madonna a Antonio Banderas v muzikálu Evita, foto: archiv ČT

Související