Galerie bez diváků: Malířka Malinová se hledá v autoportrétech

Výstavou Pavly Malinové Tvář s lehkým záchvěvem trápení provede kurátor Pavel Kubesa, video: Ondřej Mazura

„Pro tvorbu Pavly Malinové je příznačné to, že se prostřednictvím obrazu snaží vyprávět konkrétní příběh. Ve svých obrazech neřeší, co malba může znamenat a kde má hranice,“ vysvětluje kurátor výstavy Pavel Kubesa. Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2019 i na této výstavě v Galerii NoD kombinuje abstraktní a figurální malbu, těla staví plasticky, sochařsky, stínuje je. Sama o své tvorbě říká, že se odkazuje asi nejvíce na malířství dvacátého století.

„To, že (figura) působí sochařsky, je zřejmě tím, že je vždycky tlustá. Díky tomu se s ní dá taky lépe malířsky pracovat, než je tomu s hubenou figurací. A taky je to možná tím, že bych si v budoucnu chtěla zkusit sochat. To jsem ještě nikdy nedělala. Dělala jsem dříve objekty, které jsem šila a vycpávala vatou, ale klasickou sochu jsem nikdy nezkoušela,“ řekla Pavla Malinová v rozhovoru pro Artalk.cz. „Občas mám problém s lidmi komunikovat. Figury spolu v obraze vytvářejí dialog, nebo jim ta komunikace nejde a dost často v obraze soupeří,“ doplnila v Profilu ČT art.

Do jejích obrazů se promítají také aktivity, které v každodenním životě praktikuje. V jednom z obrazů je to například skála, na kterou Pavla Malinová leze, jindy často přítomné téma vody – možná i proto, že intenzivně a ráda plave. Na to ostatně reagovala i Galerie NoD, podlahu natřeli na modro, aby téma vody ještě více zpřítomnili. Obrazy jsou pro Malinovou také rehabilitačním cvičením, řeší v nich fyzickou i psychickou stránku těla. „Hodně jsem cvičila kvůli bolestem zad. A měla jsem pocit, že když se tomu budu věnovat i skrze malbu, že mi to nějak pomůže s léčením mého vnitřního já všeobecně,“ zmínila v onom rozhovoru pro Artalk.

Výstava Tvář s lehkým záchvěvem trápení v Galerii NoD divákům nebyla běžně přístupná ani po 6. květnu, kdy se některé galerie zcela otevřely. Navštívit ji je možné pouze v režimu individuálních prohlídek, proto video přinášíme v naší – nyní již končící – rubrice Galerie bez diváků.

Pavla Malinová (*1985) se narodila ve Vsetíně. Dvakrát se hlásila pražskou AVU, bez úspěchu. Byla ovšem napoprvé přijata na Fakultu umění Ostravské univerzity, kde v letech 2005–2010 studovala v Ateliéru malby II u Františka Kowolowského. Během studií také natáčela videa a vystupovala v elektropunkblackpopové skupině Like She. Po studiích se rozhodla věnovat převážně malbě. V roce 2019 byla jednou z finalistek Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Související