Havlova parodie vojny. Nadupané Doupě. Hendrix ve Woodstocku. Paradox Agenta 007
ČT art v týdnu od 28. srpna
ČT art slaví deset let své existence a při té příležitosti má na programu řadu tuzemských premiér. Vybraný program začíná již v druhé polovině tohoto týdne. Ale vybrat si lze i z nabídky první půli týdne, například dokument o Gérardu Philipovi, který měl vloni premiéru na festivalu v Cannes.
Pondělí 28. srpna, 20:15
Tuto zábavnou a emocemi nabitou inscenaci napsal a režíroval Tomáš Dianiška pro ostravské Divadlo Petra Bezruče. Získal za ni Cenu divadelní kritiky 2021. Příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a opravdové lásce vzdává hold zpěvačce Věře Špinarové. Nevzali ji na konzervatoř, protože byla příliš malá. Nehodila se ani do sboru, na to zas měla moc výrazný hlas. Navíc se rozhodla zpívat v době, kdy nezáleželo na tom, jak kvalitní máte pěvecký projev, ale jak jste politicky uvědomělí. Působivý příběh malé ženy s velkým hlasem ztvárnila Markéta Matulová; vloni za roli získala Cenu divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon. Scény ze života ostravské zpěvačky, která se potýkala kromě tlaku režimu i se závislostí na alkoholu, propojují hity, jež na jevišti hraje naživo doprovodná kapela a zpívá představitelka hlavní role. Více než dvouhodinová inscenace se vysílala vloni přímým přenosem k devátému výročí založení programu ČT art.
Markéta Matulová, představitelka Věry Špinarové v inscenaci Špinarka, foto: archiv ČT
Pondělí 28. srpna, 22:50
Píše se rok 1982. V Polsku je vyhlášen výjimečný stav a odborové hnutí Solidarita postaveno mimo zákon. Urszulu potkává životní tragédie – ztratí manžela. Aby se psychicky nezhroutila, zaměřuje veškerou svou pozornost na překlady díla George Orwella a na svého syna. Její manžel Antek se k ní však v myšlenkách stále vrací. Býval totiž obhájcem politických vězňů a trápí ho, že svůj poslední případ nestihl dokončit… Metafyzická a politická rovina příběhu se prolínají. Režisér Krzystof Kieślowski hledal způsob, jak zachytit události počátku osmdesátých let v Polsku. Z původně zamýšleného dokumentu z prostředí polských soudů nakonec vznikl v roce 1985 hraný celovečerní film, k němuž napsal Kieślowski scénář společně s Krzystofem Piesiewiczem.
Z filmu Bez konce, foto: archiv ČT
Úterý 29. srpna, 21:45
Gérard Philipe: Poslední Cidova zima
V cyklu Příběhy filmových legend uvádí ČT art francouzský dokument o Gérardu Philipovi, který měl vloni premiéru na festivalu v Cannes u příležitosti nedožitých stých narozenin tohoto herce, jenž se ve francouzském letovisku přímo narodil. Philipa proslavila zejména role Fanfána Tulipána, ale už ve čtyřiadvaceti exceloval v přepisu Dostojevského Idiota. Zemřel roku 1959, v pouhých 37 letech. Dokument představuje unikátní záběry z hercova soukromí a nechybí ukázky z filmů a divadelních inscenací.
Gérard Philipe na archivní fotografii z roku 1958, která se objevuje v dokumentu Gérard Philipe: Poslední Cidova zima, foto: archiv ČT
Středa 30. srpna, 20:15
Melodramatická pohádka o Radúzovi a Mahuleně básníka Julia Zeyera a skladatele Josefa Suka našla v roce 1970 své mistrovské zpracování v poetické režii Petra Weigla. Ten vytvořil televizní film s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavních rolích, s hudbou Josefa Suka a v úpravě dialogů Josefa Topola, který adaptoval stejnojmennou divadelní hru Julia Zeyera z roku 1896. Klasický pohádkový příběh vypráví o strastiplné pouti dvou mladých lidí, prince Radúze a princezny Mahuleny, ze dvou sousedních znepřátelených podtatranských království, kteří musí překonávat nejrůznější nástrahy, protivenství, čáry a kouzla. Na filmu se podílela řada osobností té doby – ve vedlejších rolích se objeví například Dana Medřická, Jiří Adamíra či Vladimír Ráž, hudbu nahrál Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze pod taktovkou dirigenta Libora Peška.
Jan Tříska a Magda Vášáryová coby Radúz a Mahulena ve stejnojmenné pohádce, foto: archiv ČT
Středa 30. srpna, 22:10
Ve filmovém zpracování prvotiny Moudrá krev jižanské spisovatelky Flannery O’Connor oživil v roce 1979 uznávaný hollywoodský režisér John Huston groteskně poetický svět amerických podivínů. Herec Brad Dourif zde ztvárňuje veterána Hazela Motese, jenž se po návratu z armády pokouší založit první církev bez Krista, v níž není prostor pro hřích, oběti, ani Boha. Po své tulácké a doslova mučednické pouti americkým zapadákovem naráží na řadu „pábitelů“. Na všech setkáních Hazel zosobňuje silnou oddanost svému přesvědčení, bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. Cesta svérázného kazatele pak nemůže skončit jinak než pravým očistcem…
Z filmu Moudrá krev o amerických podivínech, foto: archiv ČT
Čtvrtek 31. srpna, 22:15
Operu Hanuše Bartoně z roku 1993 uvádí ČT art v repríze u příležitosti skladatelova nedávného úmrtí (zemřel 30. července 2023). Scénografii měl na svědomí Daniel Dvořák a režie se ujal Jiří Nekvasil, přičemž Dvořák i Nekvasil se spolu s Bartoněm podíleli na libretu a koncepci inscenace. Vznikla coby koprodukční projekt experimentálního operního studia Opera Furore a tehdejšího Paláce kultury. Příběh staropražské legendy o stvoření Golema je přítomen spíše latentně, je inspiračním zdrojem a tématem „scénické básně“. V opeře zní čeština, němčina, italština, latina a hebrejština – tato jazyková mnohost evokuje jazykový a kulturní Babylon, jímž byla Praha první poloviny 16. století. Hudba opery má kolážovitý charakter, její rozpětí sahá od renesančního madrigalu přes prvky romantické opery až k názvukům hudebního minimalismu.
Hudební skladatel Hanuš Bartoň nedávno zemřel, ČT art proto uvádí jeho operu Golem – Extáze expresionismu, foto: Karel Šuster, Orchestr Berg
Pátek 1. září, 20:15
Přímý přenos takřka tříhodinového multižánrového koncertu z pražského Hudebního klubu Doupě u příležitosti desátého jubilea kulturní stanice ČT art. K oslavám se připojí přední hudebníci napříč různými žánry – například David Koller, Lenka Dusilová, PSH, Kamil Střihavka, Emil Viklický, Adam Plachetka, Dagmar Pecková, Michal Pavlíček, The Atavists, Cello Republic, Colourful People či Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Večer propojí krátké a bezprostřední rozhovory moderátorů Marka Ebena a Ondřeje Havelky s účinkujícími muzikanty.
Ondřej Havelka bude koncert na počest 10. výročí ČT art nejen moderovat, ale také na něm vystoupí se svými Melody Makers, foto: archiv ČT
Sobota 2. září, 20:15
Britský hudební dokument z roku 2019 se vrací do osudného 8. prosince 1980, kdy jeden vyšinutý muž navždy změnil svět rockové hudby. ČT art uvádí dokument v premiéře v rámci Týdne dárků u příležitosti 10. výročí existence tohoto kulturního kanálu.
John Lennon a Yoko Ono v dokumentu Smrt Johna Lennona, foto: archiv ČT
Sobota 2. září, 21:15
Divadlo Sklep v adaptaci hry Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou z prostředí socialistické armády padesátých let. Roku 1957 nastoupil Václav Havel vojenskou službu, kde se seznámil s režisérem Karlem Bryndou. Rozhodli se, že si dva armádní roky zpříjemní hraním ochotnického divadla. Pro tento účel napsal Havel (spolu s Bryndou) svou první divadelní hru Život před sebou (1959), která decentně parodovala dobová dramata z vojenského prostředí. Omezení armádní důstojníci však hru vzali vážně, a tak se Havlův debut probojoval až do finále armádní ochotnické přehlídky. Teprve tady velení armády pochopilo ironii hry a autoři měli průšvih. Na hru se pak nadlouho zapomnělo, až ji v roce 1991 znovu objevilo Divadlo Sklep, které ji upravilo, vyšperkovalo vtipy a gagy a uvedlo pod názvem Mlýny. Vznikl jeden z nejúspěšnějších „sklepáckých“ titulů. Roku 1994 pořídil režisér Ondřej Trojan její devadesátiminutový televizní záznam – představení natočil na jevišti v plenéru v prostorách skutečných kasáren. Záznam uvádí ČT art v rámci Týdne dárků u příležitosti 10. výročí existence tohoto kulturního kanálu.
Z legendárního představení Divadla Sklep s názvem Mlýny, foto: archiv ČT
Sobota 2. září, 22:45
Jimi Hendrix na festivalu Woodstock
Unikátní koncert amerického skladatele, kytaristy a zpěváka na legendárním festivalu v roce 1969. Záznam takřka hodinového koncertu uvádí ČT art v rámci Týdne dárků u příležitosti 10. výročí existence tohoto kulturního kanálu.
Kytarový bůh Jimi Hendrix ve Woodstocku, foto: archiv ČT
Neděle 3. září, 20:15
Americko-britská adaptace muzikálu Andrewa Lloyd Webbera v režii hollywoodského matadora Joela Schumachera z roku 2004. Ve stokách pod pařížskou operou žije znetvořený a zahořklý muž známý jako Fantom. Zamiluje se do neznámé sboristky Christine, terorizuje zbytek operního domu a požaduje, aby Christine dostávala hlavní role. Vše se zhorší, když se sopranistka znovu setká se svým známým z dětství Raoulem a oba se do sebe zamilují. Fantom se rozhodne ji unést a uvěznit ve svých tajemných kobkách. Raoul je nyní jediný, kdo Fantoma může zastavit a zachránit svou lásku… Muzikál uvádí ČT art v premiéře v rámci Týdne dárků u příležitosti svého 10. výročí.
Z muzikálu Fantom opery, foto: archiv ČT
Neděle 3. září, 22:30
Loňský francouzský dokument představuje kariéru nejslavnějšího Agenta 007, herce Seana Conneryho. Hrdina James Bond vstoupil na plátna kin v roce 1962, jednalo se o první filmovou „bondovku“ s názvem Dr. No, jinak šestý knižní příběh z pera Iana Fleminga. Role Jamese Bonda přinesla Seanu Connerymu nejen slávu a bohatství, ale stala se mu i břemenem a prokletím. Dokument poukazuje na to, jak byla hercova cesta k osvobození a uspokojivému sebeprosazení trnitá – toužil se totiž ze své osudové role vymanit. ČT art uvádí dokument v rámci Týdne dárků u příležitosti svého 10. výročí a my se mu ke konci týdne ještě budeme věnovat v samostatném materiálu.
Sean Connory před maketou své osudové role Agenta 007, foto: archiv ČT