Jahody rozdrcené okupací. Kytice skandalisty Pasoliniho. Občanka Fondová. Zjitřené emoce pěvců
ČT art v týdnu od 21. srpna
Uplynulo 55 let od invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa. Toto výročí ČT art připomíná filmem Anglické jahody a také unikátním záznam recitálu legendy českého protestsongu Karla Kryla. Životopisný dokument rozkryje příběh Jane Fondové a film Vášeň v tanci přiblíží bouřlivý příběh „krále salsy“ Héctora Lavoe.
Pondělí 21. srpna, 21:50
Československo, rok 1968. Tomáš (Ivan Lupták) se chystá na brigádu sbírání jahod do Anglie (tak vypadá oficiální verze, ve skutečnosti chce emigrovat). Noc před odjezdem se loučí s kamarády – to ještě netuší, jak bude vypadat ráno 21. srpna. Vlaky nejedou, všude se střílí. Situaci navíc komplikuje ruský dezertér Lebeděv, který by se rád dostal do (západního) Německa. Film režíroval Vladimír Drha (1944–2017), který se kromě celovečerních filmů (Dneska přišel nový kluk, Do zubů a do srdíčka, Mezek, Muka obraznosti) věnoval dokumentární tvorbě (O malém světě, Velká pardubická koňská opera) i pohádkám (Jestřábí moudrost, O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli, O perlové panně).
Alexej Bardukov, Ivan Lupták a Marie Štípková ve filmu Anglické jahody, foto: Jan Hromádko
Středa 23. srpna, 22:35
Italsko-francouzský film italského režiséra a spisovatele Piera Paola Pasoliniho z roku 1974, jímž završil svou Trilogii života (kam spadaly ještě filmy Dekameron a Canterburské povídky). Autorský přepis klasických orientálních pohádek vypráví příběh mladíka Núreddína a jeho otrokyně Zumurrud. I zde se Pasolini zabývá erotikou jako jedním ze základních pramenů lidské přirozenosti. Snímek si z MFF v Cannes v roce 1974 odnesl Velkou cenu poroty. P. P. Pasolini proslul svými kontroverzními díly; jeho asi nejdivočejší filmový počin – Saló aneb 120 dnů sodomy – byl v řadě zemí zakázán.
Italsko-francouzský film kontroverzního režiséra Piera Paola Pasoliniho z roku 1974 Kytice z tisíce a jedné noci, foto: archiv ČT
Sobota 26. srpna, 22:00
Snímek o životě zpěváka Héctora Lavoe (1946–1993), přezdívaného „král salsy“. Tento hudební žánr dokázal počátkem sedmdesátých let proslavit. Lavoe se narodil v Portoriku, v šestnácti se přestěhoval do New Yorku a začal se živit zpěvem. Mezi jeho největší sólové hity patří třeba písně El cantante nebo Periódico de ayer. Jeho život byl bouřlivý a – smutný. Trpěl depresemi a drogovou závislostí. V roce 1988 se pokusil spáchat sebevraždu, ovšem skok z devátého patra hotelu přežil. Zemřel v roce 1993, bylo mu 46 let. V otevřeném rozhovoru na něj vzpomínala jeho manželka Puchi a právě z tohoto vyprávění vychází i děj hraného filmu z roku 2006 Vášeň v tanci. V něm jej ztvárnil Marc Anthony, v roli jeho osudové lásky se představila Jennifer Lopez. Film režíroval Leon Ichaso, na Kubě narozený filmař, který letos v květnu, ve věku čtyřiasedmdesáti let, zemřel v Los Angeles.
Snímek o životě zpěváka Héctora Lavoe, přezdívaného „král salsy“, foto: archiv ČT
Neděle 27. srpna, 20:15
Koprodukční muzikálové drama, které natočil renomovaný francouzský režisér Leos Carax (* 1950). Příběh zamilovaného páru Henryho (Adam Driver) a Ann (Marion Cotillard). On je stand-up komik, ona výtečná sopranistka. Jí se dostává obdivu i vážnosti, jemu nikoliv – proto na ni Henry začne žárlit. Brzy se jim narodí dítě Annette s mimořádným osudem. Tento snímek s hudbou kapely Sparks v roce 2021 zahájil filmový festival v Cannes. Uživatel Marigold na portálu ČSFD napsal: „Pro mě překvapivě niterný film o bolesti, sebeklamu a otcovství, o iluzích, ve kterých se ztrácíme a taky o tom, že film jako ultimátní iluze občas dokáže strhnout všechny masky. Racionalita se přeceňuje, imaginace zachrání svět. Nebo mu aspoň výstrojí důstojný funus.“ Naopak uživatel xxmartinxx poznamenal: „Ten muzikál je neskutečně banální na hraně snesitelnosti, kdy musíme slyšet přezpívány ty největší absurdity.“
Koprodukční muzikálové drama Annette renomovaného režiséra Leose Caraxe, foto: archiv ČT