Jak Lída Baarová vzpomínala na Goebbelse, Michal Hrůza v Doupěti i polský film Svatba o židovských pogromech

ČT art v týdnu od 9. září

Michal Hrůza
Michal Hrůza v nové řada koncertního cyklu z pražského klubu Doupě na ČT art už v pátek 13. září, foto: Marie Anna Baráková

Pondělí 9. září, 22:25

Gaudí: Vizionářský génius z Barcelony
2021, 52 minut, režie: Pascal Cuissot

Gaudí byl nejen architektem, ale i vizionářem, který spojoval tradiční katalánské prvky s modernismem a přírodou. Proslul mistrovskou hrou s tvary, materiálem a světlem. Tento dokument představuje nejen příběh Casy Batlló, ale také ukazuje, že Gaudího tvorba inspiruje i současné tvůrce. Casa Batlló byla postavena v roce 1877 jedním z Gaudího učitelů architektury. O dvacet šest let později dům koupil textilní magnát Josep Batlló. Ten pověřil Antonia Gaudího přestavbou, která se uskutečnila v letech 1905–1907. Gaudí navrhl každý detail tak, aby sloužil jak estetickému požitku, tak funkci. Fasáda je pokryta mozaikami z barevné keramiky a skla, které se třpytí v různých odstínech modré, zelené a okrové. Balkóny připomínají lebky a sloupy tvarované jako kosti umocňují organický vzhled budovy. Od roku 2005 je dům zapsaný na seznamu UNESCO.

Casa Batlló Casa Batlló v Barceloně. Autorem návrhu její přestavby je Antoni Gaudí, foto: archiv ČT

Úterý 10. září, 21:10

Zkáza krásou
2015, 90 minut, režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Neobyčejný příběh Lídy Baarové (1914–2000), jedné z největších hvězd československého prvorepublikového filmu. Svým talentem a půvabem okouzlila Evropu i ministra propagandy Třetí říše Josepha Goebbelse, kvůli čemuž se posléze stala symbolem kolaborantství. Objevila se jak v českých, tak v zahraničních filmech, třeba po boku Vlasty Buriana v komediích Lelíček ve službách Sherlocka Holmese a Funebrák nebo ve filmu Federica Felliniho Darmošlapové. Režisérka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala na sklonku jejího života a v dokumentu tak nabízí unikátní osobní zpověď herečky doplněnou vzácnými archivními záběry.

Lída Baarová Lída Baarová v dokumentu Zkáza krásou, foto: archiv ČT

Středa 11. září, 20:15

Spojeni Mahlerem
2024, 85 minut, režie: Michael Beyer

Open air koncert vás přenese do roku 1908, kdy Gustav Mahler poprvé uvedl svou Symfonii č. 7 na pražském Výstavišti. Tehdejší světová premiéra se uskutečnila pod taktovkou samotného skladatele. Mahler, rodák z Kaliště u Humpolce, pro tuto událost v Praze spojil orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze. Právě jeho členové po poválečném odsunu z Československa položili v Bavorsku základy dnešních Bamberských symfoniků, kteří se po boku České filharmonie a pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši představí v přímém přenosu.

Gustav Mahler Gustav Mahler, rodák z Kaliště u Humpolce, foto: Wikipedia

Pátek 13. září, 20:15

Doupě Michala Hrůzy
2024, 39 minut, režie: Vít Bělohradský

V nové řadě koncertního cyklu z pražského klubu Doupě se jako první představí zpěvák a skladatel Michal Hrůza. Jeho první punk rocková kapela se jmenovala Brambory; v roce 1996 spoluzaložil skupinu Ready Kirken, kde byl frontmanem a skládal písně. Teď je už téměř dvacet let úspěšný na sólové dráze s Kapelou Hrůzy. Kromě vlastních alb napsal řadu úspěšných písní i pro své kolegy a kolegyně z branže, například pro Anetu Langerovou song Voda živá. Podepsaný je také pod filmovými a seriálovými hity. Jeho nejdůležitější písně představí právě tento díl Doupěte.

Michal Hrůza Michal Hrůza v nové řada koncertního cyklu z pražského klubu Doupě, foto: Marie Anna Baráková

Sobota 14. září, 22:35

Svatba
2021, 127 minut, režie: Wojciech Smarzowski

Polský film Svatba rozplétá události zdánlivě obyčejného svatebního dne, které ovšem postupně odhalují hluboko zakořeněná tajemství a napětí. Ve filmu se prolíná linie příběhu vyvražďování Židů v polské vesnici za druhé světové války s veselkou, jež se na stejném místě odehrává v současnosti. Nevěsta, která čeká dítě a plánuje emigraci, sleduje s obavami svého manžela, zatímco její otec, místní podnikatel, bojuje o uzavření životního obchodu. Podplácí notáře, policisty – a nakonec i kněze. Tímto snímkem navázal režisér Wojciech Smarzowski na svůj stejnojmenný debut z roku 2004. Mezi jeho další výrazné filmy patří například Klér sledující osudy duchovních, jež sužuje alkoholismus, kariérismus, korupce a pedofilie.

Michalina Łabacz ve filmu Svatba Film Svatba rozplétá události zdánlivě obyčejného svatebního dne. Na snímku Michalina Łabacz, foto: archiv ČT

Související