Janáčkova Její pastorkyňa z Londýna, filmařská legenda Tarantino nebo Šumné Švýcarsko
ČT art v týdnu od 14. října
Tento týden si na ČT art vybere opravdu každý. Milovníci klasické hudby ocení záznam inscenace Janáčkovy Její pastorkyně či koncert ke 170. výročí skladatelova narození. Filmoví nadšenci se mohou těšit na dokument o Quentinu Tarantinovi nebo o české kameramanské škole. A ti, kteří mají zájem o výtvarné umění, uvítají dokumenty o impresionistech nebo o malíři Janu Jedličkovi.
- Leoš Janáček: Její pastorkyňa z Londýna
- Když impresionisté objevovali Japonsko
- Vidět filmem (2/6): Mistři kamery éry zvukové
- Jan Jedlička: Stopy krajiny
- Šumné stopy (3/5): Švýcarsko – Jura Oplatek
- Ženy v rocku (4/4): Úspěch
- Filmařské legendy: Quentin Tarantino
- Vše nejlepší, Leoši! Koncert k 170. výročí narození Leoše Janáčka
Pondělí 14. října, 20:15
Leoš Janáček: Její pastorkyňa z Londýna
2021, 136 minut, režie: Claus Guth
Záznam inscenace z londýnské Královské opery v režii Clause Gutha a pod taktovkou Henrika Nánásiho, který diriguje úchvatnou partituru prostoupenou lidovými melodiemi Janáčkovy rodné Moravy. Na jevišti Královské opery v Londýně debutuje litevská sopranistka Asmik Grigorianová v roli Jenůfy a za zmínku stojí také hvězdná finská pěvkyně Karita Mattila v postavě Kostelničky.
Leoš Janáček: Její pastorkyňa z Londýna, foto: archiv ČT
Pondělí 14. října, 23:05
Když impresionisté objevovali Japonsko
2018, 52 minut, režie: Jérôme Lambert – Philippe Picard
Ve druhé polovině 19. století se Japonsko otevřelo Západu a díky průzkumníkům, jako byli Guimet, Duret nebo Cernuschi, začaly do Evropy a Spojených států proudit japonské umělecké předměty a rytiny. Dokument staví na spisech galeristů, kritiků, sběratelů a malířů té doby a líčí hlavní události módního japonismu ve výtvarném umění. Odhaluje také vztahy mezi japonským uměním a dílem autorů, jako byl například slavný malíř Claude Monet.
Ilustrační foto: archiv ČT
Úterý 15. října, 21:35
Vidět filmem (2/6): Mistři kamery éry zvukové
2023, 52 minut, režie: Petr Smělík
Nový dokumentární cyklus představuje proslulé mistry české kamery. Druhý díl série otevírá období zvukového filmu. Tento přelomový nástroj si žádal nejen kreativní zápal umělců, ale také výraznou proměnu veškerého zázemí a techniky. Jak si s tím poradili tehdejší kameramané? Podíváme se na práci Jana Stallicha, Karla Plicky, Ferdinanda Pečenky a Karla Pečeného.
Ilustrační foto: archiv ČT
Úterý 15. října, 22:05
Jan Jedlička: Stopy krajiny
2020, 68 minut, režie: Petr Záruba
Dokumentární portrét umělce, který 18. října oslaví své osmdesáté narozeniny. Výtvarník Jan Jedlička ztratil krajinu svého mládí, neboť ho politické poměry po roce 1968 přiměly k emigraci. Usadil se ve Švýcarsku a následovalo téměř deset let intenzivního uměleckého hledání a studia. Témata, která rozvíjel v Praze, se ovšem ukázala být do ciziny nepřenosná. Až koncem sedmdesátých let nalezl Jedlička, co podvědomě hledal. V rovinatém kraji toskánské Maremmy našel svůj umělecký domov a téma. Ihned se vrhnul do práce, ve které pokračuje dodnes.
Malíř Jan Jedlička, foto: archiv ČT
Středa 16. října, 21:40
Šumné stopy (3/5): Švýcarsko – Jura Oplatek
2021, 28 minut, režie: Radovan Lipus
V dokumentární sérii Šumné stopy vyjíždí architekt David Vávra za hranice naší vlasti, aby pátral po stopách českých osobností – ať už architektů, umělců nebo vědců. Tentokrát se vydává do Švýcarska, aby se věnoval architektovi Jiřímu Oplatkovi (* 1944). Ten absolvoval Fakultu architektury na VUT v Brně a od roku 1969 působí ve Švýcarsku.
Tentokrát se architekt David Vávra vypravil do švýcarské Basileje, foto: archiv ČT
Pátek 18. října, 21:50
Ženy v rocku (4/4): Úspěch
2022, 51 minut
Poslední díl dokumentární série, která vzdává hold průkopnicím rockové hudby, se věnuje tomu, jak ženy samy pro sebe nově definovaly úspěch. Zaměří se na kariéry hudebních legend, jakými byly Shania Twain nebo Sarah McLachlanová, i úspěchy odvážných mladých žen, které tvoří emocionálně syrovou a upřímnou hudbu o duševním zdraví, identitě a rozmanitosti.
Plakát k sérii, foto: archiv ČT
Sobota 19. října, 22:10
Filmařské legendy: Quentin Tarantino
2021, 44 minut, režie: Lyndy Saville
Portrét režiséra, jehož tvorba je svéráznou učebnicí dějin kinematografie. Hollywoodskému „divokému dítěti“ Quentinu Tarantinovi je už sice přes šedesát, ale stále je nadšeným a zejména hravým tvůrcem. Víme o něm leccos, třeba to, že pracoval ve videopůjčovně. Málokdo ale ví, že ho vychovával muž s českými kořeny. A právě pan Zastoupil, za nějž se provdala Quentinova matka přivedl hocha k zájmu o filmy. Dnešní filmová ikona má za sebou kultovní tituly jako Gauneři, Pulp Fiction, Kill Bill, Hanebný pancharti a nejnovější snímek, který má být hotov v roce 2025, se nazývá záhadně a mnohoznačně Filmový kritik…
Quentin Tarantino, 9. června 2023, foto: ČTK / AP – Gregoire Bernardi
Neděle 20. října, 20:15
Vše nejlepší, Leoši! Koncert k 170. výročí narození Leoše Janáčka
2024, 68 minut
Záznam open-air koncertu k 170. výročí narození Leoše Janáčka, který se uskutečnil letos v červnu v Hukvaldech a měl na programu Janáčkova stěžejní komorní díla. Cyklus dvaadvaceti písní s tenorovým partem zazpíval skotský tenorista Nicky Spence. Spolu s ním se publiku představila mezzosopranistka Václava Krejčí Housková. Klavírního doprovodu se ujal britský pianista Julius Drake. Dále vystoupil také klavírní virtuóz Ivo Kahánek a houslista Jan Mráček.
Skotský tenor Nicky Spence, foto: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka