Jemnosti v bytě i kostele, rachot v klubech. Tipy na tuzemské koncerty první půle roku 2024
Spolupráce jazzmanů s filharmonií a jiné fúze. Nestandardní pop. Rock, metal, punk, hard core a jiný „rámus“. Jemný taneční ambient. Všechno tohle a ještě lecco dalšího najdete v přítomném přehledovém článku. Přitom samozřejmě jde o zlomek koncertní nabídky v České republice.
Korektní je ovšem rovnou také napsat, že následující tipy nezahrnují celou první polovinu letošního roku, neboť první měsíc je už za námi. Jde tedy o nabídku pro únor až červen 2024. A jak bude z výčtu patrné, až na výjimky tu nepůjde o akce mainstreamové. Ty se propagují samy…
Důstojně přežít Valentýna
V pražské Malostranské besedě vystoupí v sobotu 3. února poměrně mladá akusticko-folková formace Elias & the Shepherds. Přesto má ve svých řadách muzikanty s rozmanitou praxí. Například kontrabasistku Lucii Flemrovou (Ester Kočičková & Moody Cat Band, ale i další uskupení) nebo Eliáše Jeřábka, frontmana kapely Circus Brothers.
Ztrácíte víru v to, že se romantická skladba dá napsat krásně, inteligentně a uvěřitelně? Přesvědčit vás o tom, že to lze, je jedna ze silných stránek jazz-folkové formace Lilimat pod vedením amerického trumpetisty Nicholase Roye Arthofera, žijícího v Praze. Ten působí v řadě projektů, například v uskupeních Bára Hrzánová & Condurango, Bachtale Apsa či nově v jazz/rap/metalové formaci Ensō. A v době, kdy hrál v dneska už neexistující formaci Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates, jež se věnovala swingovým interpretacím hitů, založil projekt Lilimat, kde se začal víc věnovat i zpěvu. Kvarteto N. R. Arthofer & Ivo Novák (kytara), Matyáš Mejzr (bicí) a již zmíněná Lucie Flemrová pokřtí své druhé album Where Is Your Home 10. února v podpalubí lodi Kamina na Dvořákově nábřeží v Praze.
Formace Lilimat, která vydává CD Where Is Your Home, foto: archiv skupinyDen poté, v neděli 11. února, proběhne v pražském Lucerna Music Baru koncert, který neinformované nechává ledově chladnými, avšak milovníci balkánské hudby a sentimentu po bývalé Jugoslávii si na pondělní ráno berou volno. Sedmdesátiletý Halid Bešlić patří mezi poslední žijící umělce z té nejvyšší extra třídy zpěváků a zpěvaček z časů někdejší Jugoslávie. Málokdo se těšil a stále těší takovému uznání za profesionalitu v mnoha ohledech, konzistentnosti ve své početné tvorbě, a především odhodlanosti vystupovat, navzdory zdravotním problémům, které Bešlićovy nastaly po dopravní nehodě před patnácti lety.
Polovina února, to je svátek sv. Valentýna. Málokdy se objeví zajímavý, a hlavně vkusný způsob, jak jej koncertně oslavit. Jistá šance tu však je: akce Valentínske ŽÚŽO. Slovenský drum’n’bass&pop/dreampop projekt Meowlau x Val zaslouženě získává pozornost. Dosavadní vystoupení zahrnovala například festivaly Pohoda, Beseda nebo nedávno akce Mladí ladí fest. Doporučujeme fanouškům seriálu Stranger Things nebo umělkyně Tash Sultana. Aktuální turné Daydream Tour, na podporu stejnojmenného debutového EP, zahrnuje (kromě slovenských měst) 13. února pražské Café V lese a 14. února brněnský Kabinet Múz.
Větší než menší výskyt melancholie
Mnohé formace chytají druhý dech. Jiné končí. Významná československá gotická kapela The Last Days of Jesus, stojící také za fanzinem Stigma, uzavře svou třicetiletou dráhu koncertem 17. února v pražském Underdogs’ Ballroom & Bar.
Naopak turné k deseti letům své existence startuje rock/metalová formace Jamaron, která staví na textech v češtině. Jen na tento měsíc má naplánováno šest koncertů. Například 2. února v Národním domě v Ústí nad Labem, 16. února v Jablonci nad Nisou v Klubu Na Rampě, 17. února zahrají v Kulturním centru v Rakovníku. Následující koncerty až do května zahrnují například Tábor, Olomouc i Prahu.
Aby toho v sobotu 17. února nebylo málo, spouští ten den Beseder Gallery v Praze své jazz & world music koncerty pod vedením klavíristy Daniela Bulatkina. Úvodní večer proběhne s newyorským kontrabasistou Benem Tiberiem a stabilními oporami budou saxofonista Luboš Soukup a bubeník Marek Urbánek. Představa je, že by podobná akce probíhala každý měsíc.
Sudetská památka Tančírna, nacházející se v Račím údolí, hostí koncerty jen občas, ale když už, tak má sympatický vkus. V plánované nabídce je na 18. února slibná jazzová formace Point of Few, která na svůj albový předloňský debut Open to Closeness sehnala klávesistu Jasona Lindnera (David Bowie) a nyní má v setlistu i skladby z chystané druhé desky. Dále zde 3. března oslaví své dvacáté výročí fusion jazzová superformace Behind the Door. A neděli 7. dubna do Račího údolí zavítá Never Sol, zpěvačka a skladatelka ambientní a dosti často melancholické elektronické hudby.
Kapela Point of Few; často vystupuje i v ostravském klubu Dock, kde také kytarista Radim Přidal hostí jazzové jamy, foto: Jiří StaněkU melancholických tipů ještě zůstaneme, neboť 22. února bude v brněnském Kabinetu Múz křtít svůj debut formace WhyOhWhy, složená primárně z umělců, kteří jsou na hudební scéně v jihomoravské metropoli dobře známí. Den poté kapela vystoupí v pražském subkulturním prostoru Punctum – Krásovka a hned další den v Plzni – Mōōvement.
Ostravský Barrák Music Club se po mnoha letech působení na Havlíčkově nábřeží usazuje na nové adrese, v bývalé Sokolovně v Ostravě-Přívoze. Zatím pozvali třeba Katarzii, která tady zahraje a zazpívá 7. i 8. února, programovou jistotou jsou pro ně metalová uskupení (Atheist, Madball či Therion), hostí i plesy. Ovšem 28. února v Barráku vystoupí polská baskytaristka Kingy Głyk. Zahraje covery typu Tears In Heaven, ale i funky jazzovou vlastní tvorbu, včetně srandiček na klávesy.
Katarzia na propagační fotografii k loňskému albu Šťastné dieťa, které vloni patřilo k nejzdařilejším na slovenské scéně, foto: Shotby UsVíte, jaká umělkyně je silně spjatá s Ostravou, pravidelně jezdí i do Prahy a zároveň má solidní pop rockové hity i v mainstreamových rádiích? Řeč je o italsko-americké zpěvačce a umělkyni, která si říká LP. Několikrát vystoupila na festivalu Colours of Ostrava. V minulosti naplnila Forum Karlín a 1. března vystoupí v pražské hale O2 Universum.
Umět se tak rozdvojit
Znáte ten pocit na hudebním festivalu, kdy byste si nejraději vypůjčili Obraceč času od Hermiony Granger? Ne nutně se vrátit v čase a vynechat to poslední pivo, ale spíš stihnout souběžně probíhající lákavá vystoupení. Takové služby by 8. března možná rádi využili fanoušci tvrdší hudby. V pražském Foru Karlín vystoupí švédští Meshuggah, kteří dlouhá léta jsou inspirací v rámci podladěného zvuku, počtu strun u kytar a složité, zároveň však temně mysteriózní a atraktivní rytmiky. Jenže 8. březen bude i svátkem zdejších milovníků hardcoreu, neboť do pražské MeetFactory zavítá ikonická kapela devadesátkového metalcoreu, američtí Botch, kteří se vracejí po více než dvaceti letech!
Pokud nemáte víkendové plány na 15. a 16. března, tak v pražském Futurum Music baru proběhne třetí ročník Creatures Meeting. Sejdou se tu nejrůznější podoby extrémního metalu, zahraje celkem osm kapel (první den Doomas, Congenital Anomalies, Neurotic Machinery a Pikodeath, druhý den pak Faüst, Törr, Hentai Corporation a pořadatelé Horrible Creatures ).
A to není vše. 19. března v brněnské Melodce a den poté v pražském Rock Café své řekne zásadní kapela současné undergroundové metalové scény, ukrajinští Space Of Variations. V hlavním městě je doplní domácí Up!Great s Veronikou Radimcovou za mikrofonem.
Multižánrové ženy
Ovšem žádáte-li jiný šálek kávy, tak 17. března a 18. března dojde na první pražský koncert Ivy Bittové a norského kvarteta NOCZ. Na programu bude čerstvý materiál, který umělci připraví během týdenní rezidence v Paříži ve spolupráci s Českým centrem.
Na 21. března je v plánu velká tečka za turné jazzové zpěvačky Marty Kloučkové a jejího Quintetu k předloňskému albu Stopa snu. Proběhne v českobudějovickém Kostele sv. Anny. Jazzová sestava se spojí s Jihočeskou filharmonií pod taktovkou Jana Talicha. Písně z alba pro orchestr zaranžoval skladatel a držitel Českého lva Petr Wajsar. „Zazpívat si své skladby v doprovodu symfonického orchestru je můj splněný sen. Petr Wajsar napsal překrásné aranže a já se nemůžu dočkat, až je posluchači uslyší. Také mám radost z nových vinylů a věřím, že fanouškům alba Stopa snu udělají radost,“ říká Kloučková.
Jazzová klavíristka a skladatelka Kristina Barta, vlastním jménem Kristýna Urbánková Bárta, foto: Kateřina FialováV jazzovém duchu můžete pokračovat 10. dubna na Prague Impro Room; jde o novou sérii domácích koncertů. Vedle vyhledávaného kytaristy Davida Dorůžky vystoupí v pražské ulici Na Poříčí i Martin Konvička Trio nebo Kristina Barta Quintet. Tedy, pokud se vám podaří sehnat lístek. Kapacita bude pětadvacet osob. Navíc: přesnou adresu dostanou lidé až po zakoupení vstupenky. Více na webu Kristiny Barty. Den poté, 11. dubna, vystoupí posledně zmiňovaná formace se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a se zpěvačkou Beatou Hlavenkovou v pražském Centru současného umění DOX.
Hudba i k dívání
Po delší době bude hostit koncert pražské Divadlo NoD. S debutovým albem Heaven, Wait dorazí 13. dubna kanadská umělkyně Margaux Sauvé, vystupující pod jménem Ghostly Kisses. Přiveze dávku ambientní taneční elektroniky. Hudebnice disponuje poutavým a vtahujícím éterickým přednesem. „Myslela jsem si, že pokud chcete být zpěvačkou, tak musíte mít dostatečně silný hlas, který je opravdu slyšet,“ říká Margaux Sauvé, která zápasila i s dalšími výzvami. „Nesnášela jsem žít v podmínkách, z nichž se nedalo uniknout. Přesněji řečeno – toxický vztah, ve kterém jsem nechápala, co jsem děje kolem mě.“ V NoD představí tvorbu, v níž se – dle autorky samé – konečně potkaly dostatečná odvaha a pocitem smysluplné konverzace.
Dan Bárta & Illustratosphere plánují od 13. března do 20. dubna dvě desítky koncertů po Česku. Avšak poslední zmiňované datum v Plzni bude speciální v tom, že proběhne v kulturní zóně DEPO2015 spolu s exkluzivní light show umělkyně a VJky Lindy Arbanové (Zvíře jménem Podzim, Druhá Tráva, Kittchen a další). Zmíněné efekty si objednala i multinárodnostní jazzová formace Invisible World pod vedením kontrabasisty Tomáše Lišky – tu může slyšet a vidět v hlavním městě dvakrát: nejprve 23. března v Jazz Docku a o den později na akci Struny dětem v Divadle Minor.
„Hrát, dokud nepojdu!“
A znovu změna žánru i místa: 22. dubna dojde v brněnském Kabinet Múz na mezinárodní setkání několika významných hardcore/punkových formací. Důvodem „srazu“ je kromě jiného skvělá reklama ve formě historek mnohých kapel putujících po světě, že tak hlasitý, ale zároveň čistý klubový zvuk, jaký vykazuje právě Kabinet Múz, nemá jen tak obdoby. Nemluvě o servisu místního týmu. Večer bude primárně v režii kalifornského labelu Three One G, konkrétně kapel Deaf Club a Fuck Money. První ze jmenovaných partiček vede baskytarista Justin Pearson, který spolupracoval mimo jiné s Mikem Pattonem (Faith No More, Mr. Bungle). Spojení těchto kapel zasvěcení přirovnávají k setkání Al Pacina a Roberta De Nira ve snímku Nelítostný souboj. Domácí support zajistí formace Decultivate, která patří mezi nejaktivněji koncertující zástupce naší extrémní scény (zahrála si i v USA), a Skiplife – obě skupiny sdílejí stejného kytaristu Radka Pavloviče. Po Brně následuje 24. dubna ostravské Kulturní centrum Provoz, kde kapely Deaf Club a Fuck Money doplní tuzemští Atomic Candy Creeps.
Formace Decultivate naživo v Bratislavě v roce 2022 v prostorech Na Garážách. foto: Jörg GrgelA ještě něco tvrdého. „Hrát, dokud nepojdu!“ To je životní filozofie nyní šestašedesátiletého Wattieho Buchana, frontmana od konce sedmdesátých let existující skotských punkerů The Exploited. Buchan zažil zdravotní trable, ale lifestyle nemění. („Měl jsem pět infarktů, mám čtyřnásobný čtyřsrdcový bypass a nosím kardiostimulátor.“) The Exploited to – za podpory kalifornských Total Chaos a tuzemských N.V.Ú. – rozjedou 24. května v brněnském Letním kině Špilberk a následující den v ostravském Barráku. Mimochodem, Wattie Buchan má skotský akcent natolik brutální, že by si na setkání s ním netroufl ani Mel Gibson v době natáčení Statečného Srdce.
A když tu tak brousíme po různých minoritách, extrémech, alternativách a obdobných pozoruhodnostech, tak ještě jeden tip. V rámci koncertního cyklu Prague International Bluenight vystoupí v pražském Lucerna Music Baru 22. května americké Delvon Lamarr Organ Trio. Bude tak možnost naživo zažít směs šedesátkového soul-jazzu, svůdného neworleanského funku a klasického instrumentálního soulu. Hammonďák Delvon Lamarr a jeho trio zahrají jak klasické, tak vlastní skladby.
Giganti se s létem vrací
Legendární Bruce Springsteen vystoupí 28. května na pražském letišti v Letňanech. Dvanáctiletou mezeru mezi tuzemskými koncerty slibuje zalepit svým dosud největším vystoupením v ČR – a zároveň půjde o jedinou středoevropskou zastávku v rámci světového turné s rockovou skupinou The E Street Band. O pár dní později, 4. června, vystoupí v plzeňském amfiteátru Lochotín Sting. Zvykl si k nám jezdit poměrně často. V poslední době putuje s arsenálem největších hitů, pojmenovaným jednoduše My Songs.
Po dvou letech se vrátí kapela The Smile; 12. června přijede do pražského Fora Karlín. Tvoří ji bubeník jazzových Sons of Kemet (Tom Skinner) a dvě klíčové postavy Radiohead (Thom Yorke a Jonny Greenwood). Albový debut tohoto tria – A Light for Attracting Attention – patřil mezi nejsilnější tituly předloňského roku.
Kapela The Smile: zleva Tom Skinner, Jonny Greenwood a Thom Yorke, foto: Frank Lebon„Královna temné noci“ a podobná přízviska dostala čtyřicetiletá americká zpěvačka a kytaristka Chelsea Wolfe. Česko už nejednou navštívila, a to i díky vazbám na umělce typu Emma Ruth Rundle nebo Russian Circles, kteří často zahajují evropská turné v Praze (vybavení si totiž vypůjčují u agentury Nomads of Prague). Mimochodem, v březnu 2020 měli fanoušci Chelsea Wolfe smůlu, neboť vystoupení v pražské MeetFactory bylo jedním z prvních, které zasáhla pandemická omezení. Ale letos 23. června by v MeetFactory mělo vyjít – a hostem večera bude islandské trio Kælan Mikla. A na okraj: na 9. února je ohlášeno autorčino sedmé studiové album She Reaches Out To She Reaches Out To She.
Dobře se bavte a podporujte kulturu ve svém blízkém i vzdálenějším okolí.