Judit Pecháček ve filmu Piargy, požehnání i prokletí Mary Pickfordové, Magnesia Litera 2025
ČT art v týdnu od 21. dubna

Na ČT art začíná tento týden hraná dokumentární série Hollywoodští magnáti. Pokračuje Příběh v dějinách, Talenty či Příběhy filmových hvězd – tentokrát o Mary Pickfordové. Ujít si nenechte ani přímý přenos udílení cen Magnesia Litera, oceňovaný film Piargy nebo dokument Rozsviť světlo, ať je vidět.
- Piargy
- Hollywoodští magnáti (1/6)
- Příběh v dějinách (4/8)
- Talenty (4/6): Eliška Monsportová
- Magnesia Litera 2025
- Příběhy filmových legend: Mary Pickfordová
- Rozsviť světlo, ať je vidět
Pondělí 21. dubna, 22:05
Piargy
2022, 102 minut, režie: Ivo Trajkov
Oceňovaná filmová adaptace povídky slovenského spisovatele Františka Švantnera vypráví o vině a trestu. Mladá, krásná a chudá Juliša (Judit Pecháček) se provdá za Martina (Daniel Fischer), syna nejbohatšího statkáře v Piargách, a ocitá se tak v rodině, kde vládnou velmi tvrdá pravidla. Nejen, že musí čelit nepříjemnému tlaku tchyně, ale nedokáže se ubránit ani násilným svodům tchána (Attila Mokoš). Pozvolně tak počíná rozklad nejen celé rodiny, ale i vesnice samotné, neboť rodinné tajemství nezůstává dlouho utajené a všichni z něj zatouží vytěžit nějaký prospěch. Piargy tak žijí hříšným životem, dokud jedné masopustní noci úplně nezmizí. Jako by vesnici odnesli čerti – s lidmi, domy i zvířaty. Naplňuje se tak staré proroctví o příchodu Antikrista?
Judit Pecháček jako Juliša ve filmu Piargy, foto: archiv ČT
Úterý 22. dubna, 21:10
Hollywoodští magnáti (1/6)
2022, 49 minut
Šestidílné dokudrama vypráví o počátcích filmového průmyslu v Americe. Německý rodák Carl Laemmle (1867–1939) začíná podnikat v novém a slibném odvětví zábavy, kterým jsou pohyblivé obrázky. Na své cestě však tvrdě naráží na mocný kartel, který vede vynálezce Thomas Alva Edison. Laemmle se proto spojí s dalšími odvážnými podnikateli Williamem Foxem a bratry Warnerovými. Společně položí základ filmovému studiu Universal. Minisérii budeme v den vysílání prvního dílu věnovat samostatný materiál.
Snímek z úvodní epizody série Hollywoodští magnáti, foto: archiv ČT
Úterý 22. dubna, 22:00
Příběh v dějinách (4/8)
2024, 54 minut, režie: Francesca Archibugiová
Ovdovělá matka dvou synů musí ve válečném Římě skrývat svůj židovský původ… Učitelka Ida Ramundová je Židovka, ale tají to. Její manžel už před lety zemřel a ona žije s patnáctiletým synem Ninem, který si z matky nic moc nedělá. Idin život mezi školou a domovem ve staré římské čtvrti San Lorenzo plyne i navzdory válce poklidně. Jednoho dne v lednu 1941 se vše změní: mladý německý voják Günther Idu sleduje domů a znásilní ji. Později s hrůzou zjišťuje, že otěhotněla. Zatímco je Nino na táboře mladých fašistů, porodí Ida kouzelného chlapečka s krásnýma modrýma očima… Působivý příběh podle slavného románu Elsy Morante se odehrává v období od roku 1941 až do 60. let 20. století. Román, v pořadí autorčin třetí, vzbudil u čtenářů na celém světě velký ohlas a byl přeložen do dvou desítek jazyků. Natalia Ginzburgová jej nazvala „nejkrásnějším románem století“, od jiných si vysloužil kritiku pro svůj pesimistický pohled na vztah člověka a dějin. V roce 1986 podle něj natočil Luigi Comencini televizní film v hlavní roli s Claudií Cardinalovou. Tato nová seriálová adaptace z r. 2024 získala v Itálii cenu Nastro d’ Argento za nejlepší seriál roku.
Jasmine Trinca v hlavní roli učitelky Idy Ramundové v sérii Příběh v dějinách, foto: archiv ČT
Středa 23. dubna, 21:55
Talenty (4/6): Eliška Monsportová
2023, 25 minut, režie: Allan Šubert
Šestidílná dokumentární série představuje mladé a úspěšné výtvarníky, skláře, sochaře a konceptualisty. Čtvrtá epizoda portrétuje umělkyni a rytečku skla Elišku Monsportovou. Ta vystudovala na UMPRUM pod vedením Ronyho Plesla a navzdory krátké samostatné kariéře již vystavovala v Miláně a Londýně. Její tvorba je inspirována přírodou a klade důraz na různé řemeslné techniky, zejména rytí do skla. Navrhuje a vyrábí umělecké i užité objekty, včetně artefaktů pro významné tuzemské módní značky.
Talentovaná Eliška Monsportová před kamerou, foto: archiv ČT
Čtvrtek 24. dubna, 20:15
Magnesia Litera 2025
2025, 80 minut, moderují: Daniela Brzobohatá a Saša Michailidis
Vyhlášení nejlepších knih uplynulého roku v přímém přenosu slavnostního večera z Nové scény Národního divadla moderují Daniela Brzobohatá a Saša Michailidis. Ceny Magnesia Litera vybírají nejlepší knihy v celkem v jedenácti kategoriích.
Daniela Brzobohatá a Saša Michailidis moderují i letošní slavnostní ceremoniál, ilustrační foto:: archiv ČT
Čtvrtek 24. dubna, 21:35
Příběhy filmových legend: Mary Pickfordová – požehnání i prokletí
2023, 53 minut
Dokumentární portrét Mary Pickfordové (1892–1979), jejíž jméno zůstává neodmyslitelně spjato s takzvanou zlatou érou americké kinematografie. Byla to právě ona, kdo na počátku minulého století uvedl do chodu hvězdný systém a stala se posléze jednou z největších hvězd, jaké kdy Hollywood znal. Za průkopnici ovšem platila i v jiných ohledech: u filmu mnohdy zastávala všechny role od herecké hvězdy přes impozantní producentku a podnikatelku. Tahala tak za nitky prakticky ve všech odvětvích filmového průmyslu.
Mary Pickfordová patřila k zakladatelským osobnostem Hollywoodu, foto: archiv ČT
Sobota 26. dubna, 20:15
Rozsviť světlo, ať je vidět
2023, 92 minut, režie: Václav Kučera a Radim Špaček
Dokumentární film vypráví příběh dlouholetého přátelství dvou ústředních osobností hudební skupiny Už jsme doma – zpěváka, kytaristy a skladatele Miroslava Waneka a malíře Martina Velíška, který byl od počátku výhradním autorem plakátů, obalů alb a vizuální prezentace kapely. Dvojportrét umělců s velkým tvůrčím potenciálem a rozdílnými životními osudy zachycuje jeden rok v životě kapely, s reminiscencemi do minulosti v podobě archivních záběrů z koncertů i dalších aktivit protagonistů. Na filmu původně pracovali režisér Václav Kučera a producent Romek Hanzlík. Oba tvůrci však v roce 2019 zemřeli a snímek tak dokončil režisér Radim Špaček.
Plakát k filmu Rozsviť světlo, ať je vidět, foto: archiv ČT