Kafkovský labyrint, malířský souboj Turnera s Constablem a Enid Blyton jako spisovatelka i matka
ČT art v týdnu od 10. června
Tento týden na ČT art přinese kromě udílení výročních cen OSA také souboj britských malířů Johna Constabla a Williama Turnera. Čtvrtek nabídne intimní pohled do života jedné z nejslavnějších autorek knih pro děti Enid Blyton. V sobotu se zase vydáme do labyrintu mysli fiktivního režiséra, který v Praze připravuje film o Franzi Kafkovi.
Pondělí 10. června, 20:15
Ochranný svaz autorský (OSA) pro práva k dílům udílí každoročně ceny v mnoha hudebních kategoriích. Slavnostní večer však nabídne také hudební program. Hlavním tématem letos bude český a moravský folklór. Je stále inspirací pro současnou hudbu? Lidové písně tak zazní v neobvyklých crossoverových aranžmá – za doprovodu Horňácké muziky Petra Mičky a kapely Lesní Zvěř vystoupí sólisté Ondřej Havelka, Dan Bárta, Kato, Gabriela Eibenová, Kamila Tomšejová a další.
Ochranný svaz autorský (OSA) pro práva k dílům udílí každoročně ceny v mnoha hudebních kategoriích, foto: Výroční ceny OSA 2023
Úterý 11. června, 21:10
Rivalové v umění: Turner versus Constable (5/5)
Oba malovali krajiny. O Turnerovi se hovoří jako o předchůdci impresionismu, o Constablovi zase jako o zakladateli moderní realistické krajinomalby. Turner ve svých malbách neopomíjel bující industrializaci, Constable se spíše nořil do nostalgie venkovské Anglie. Který z nich je tím opravdovým britským národním malířem?
Dokument Rivalové v umění: Turner versus Constable bude ČT art uvádět 11. června, foto: archiv ČT
Čtvrtek 13. června, 20:15
Britský životopisný film z roku 2008 o jedné z nejslavnějších autorek dětských knih – Enid Blyton. Psát začala nejdříve do novin, a to příspěvky o pedagogice – učila v chlapecké škole, poté byla vychovatelkou synů architekta Horace Thompsona. Známé jsou zejména její dobrodružné příběhy jako Správná pětka či Tajná sedma. Hitem se také stala postavička Noddyho z Říše hraček. Coby žena plně soustředěná na svou profesní kariéru nebyla zrovna vzornou manželkou, ani příkladnou matkou svých dvou dcer. A právě o tomto aspektu její kariéry pojednává životopisný snímek režiséra Jamese Hawese. Spisovatelku v něm ztvárnila Helena Bonham Carter, která za roli získala cenu Emmy.
Životopisný film z roku 2008 o jedné z nejslavnějších autorek dětských knih – Enid Blyton, foto: archiv ČT
Sobota 15. června, 21:45
Od úmrtí Franze Kafky uplynulo minulý týden sto let. ČT art výročí připomíná také česko-německým filmem z roku 1991 v režii Jaromila Jireše. Do Prahy přijíždí režisér (Maximilian Schell), který připravuje film o životě Franze Kafky (v představách režiséra ho ztvárňuje Christopher Chaplin). Režisér prochází labyrintem své mysli, představuje si situace ze života Kafky, zkoumá historii perzekuce Židů. Spíše než o dílo, které by mělo za cíl Kafkovy knihy vykládat, se jedná o poznámky k fiktivnímu filmu, který ovšem nikdy nevznikne, protože to jeho režisér sám vzdá. Uživatel HonzaBez na portále ČSFD tuto situaci komentuje takto: „,Všechno je tak absurdní, tak propojené, tak složité…‘ Nic nevystihuje tento Jirešův experimentální film lépe než závěrečná slova jeho hlavního protagonisty, jakéhosi zahraničního režiséra, když v samém konci snímku dochází k závěru, že z uvedených důvodů není schopen film o Franzi Kafkovi natočit.“
Od úmrtí Franze Kafky uplynulo minulý týden sto let. ČT art výročí připomíná také česko-německým filmem z roku 1991, foto: Wikipedia, Klaus Wagenbach Archiv, Berlin
Neděle 16. června, 20:15
Sir John Eliot Gardiner diriguje Koželuha, Suka a Dvořáka
Koželuh, Suk a Dvořák v podání České filharmonie, kterou řídí proslulý britský dirigent Sir John Eliot Gardiner (* 1943). Vystudoval historii v Cambridge, svůj život ale zasvětil hudbě – za to také získal rytířský titul. Z tvorby Josefa Suka zazní Fantazii g moll, op. 24, ve které se jako sólista představí vítěz vídeňské soutěže Fritze Kreislera, houslový virtuos Jan Mráček. Skladatel a pedagog Leopold Koželuh byl současníkem Mozarta, ten ho ale za to, že tvoří „příliš mnoho“, kritizoval. Z jeho díla na tomto koncertě zazní Symfonie g moll. Večer pak završí neprávem opomíjená Symfonie č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka.
Proslulý britský dirigent Sir John Eliot Gardiner, foto: Česká filharmonie, Petr Kadlec